Gama Işını Patlaması 450 Milyon Yıl Önce Dünyaya Zarar Vermiş Olabilir. 45 dk

 

 

Bu filimde evrende meydana gelen gama ışını patlamaları ele alınmıştır ve bu patlamaların olası zararları anlatılmıştır.

Evrenin ilk oluşumundan beri bu patlamaların var olduğu bilim adamlarınca tespit edilmiştir ve bu patlamaların bazıları dünyamıza yakın yerlerde meydana geliyorken bazıları ise uzak yerlerde gerçekleşmiştir. Bilim adamlarına göre yaklaşık dört yüz elli milyon yıl önce bir gama ışını patlaması dünyamızı etkilemiş ve canlı yaşamına son vermiştir. Bazı bilim adamları gama ışın patlamalarının bir daha meydana gelme olasılığının düşük olduğunu savunurken bazı bilim adamları böyle patlamaların nerede ve ne zaman gerçekleşeceği bilinmediğinden her an dünyamıza etki edebileceğini belirtiyorlar.

Bilim adamları olası bir gama ışını patlamasının dünyaya etki etmesi sonucunda dünyadaki yaşamın son bulma ihtimali artmaktadır. Çünkü gama ışınları öncelikle atmosferi etkileyecek ve yoğun bir sis bulutu oluşturacak ve güneş ışınlarının yüzde onunun bize ulaşmasını engelleyecektir. Böyle bir engel yeryüzündeki hayatı kesinlikle olumsuz etkileyecektir. Öncelikle yer yerde kuraklık ve kıtlık olacaktır. Kışın ise aşırı derecede sert geçecektir ve insanlar bu soğuğa karşı koyamayacaklar. Çünkü yakıt sorunu oluşacak yoğun gama ışınları atmosfere girer girmez elektriği kesecek ve elektronik tüm araçların devrelerini yakacak elektrikle çalışan tüm araçlar çalışamayacak duruma gelecek. Dünya genelinde çalışmalar duracak. İşçiler işlerinden olacak kentler ve şehirler boşaltılacak ve dünyanın tamamına yetecek oranda besin depolanamadığı için insanların birçoğu ölecektir. Olası bir gama ışını patlamasının muhtemel sonuçları bunlardır.

 Bilim insanları gama ışınlarının evrende bize uzak yerlerde olma ihtimali olduğunu ileri sürmekteler çünkü araştırmalara göre gama ışın patlamalarının kara deliklerle ve süper novalarla ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden gama ışınlarının yakın bir zaman da bizi etkilemesi zor görünüyor çünkü yakınlarda henüz bir kara delik keşfedilemedi.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

1.       Gama ışın patlaması nasıl gerçekleşir?

2.       İlk gama ışın patlaması nasıl tespit edildi?

3.       Radyasyonun zararları nelerdir?

4.       Hiroşima da ne kadar insan öldü?

5.       Gama ışınlarının gücü ne düzeydedir?

6.       Gama ışınlarının atmosfere etkisi nelerdir?

7.       Gama ışınlarının dünyaya etkisi neler olabilir?

8.       Ordivisyon döneminde ne oldu?
Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)