GALAPAGOS (DAWİN'İN GÖZLEMLERİ)

     Dünyanın derinliklerindeki alevlerden doğdu. Hayal edilebilecek en garip yaratıklara ev sahipliği yaptı. İnsanlar buraya ilk geldiklerinde dünya üzerindeki cehennemi bulduklarını sandılar. Ama burası cehennem değil capcanlı yaşamların kaynaştığı bir pota.

      Zaman içinde bir adam gerçeği gördü bu adamın adı Darwin’di. Bu ıssız galapagos adalarının bilinmezden gelip dünyayı sonsuza dek nasıl değiştirdiğinin öyküsüdür.10 Mart 1535 yılında panama piskoposu ve arkadaşları panamadan Peru’ya seyahat ediyordu. Ama rüzgâr durduğunda güçlü akıntılar kontrolü ele alıp onları rotanın dışına savurdu ve sonunda piskopos ve adamları karayı buldu. Hem kara hem de üzerindeki yaratıklar cehennemden çıkmış gibi duruyordu. Panama piskoposu ve arkadaşları kurtulmak için dua ediyorlar ve rüzgâr geri dönüyor. Bunun üzerine piskopos ve adamları gördüklerini kâğıda döktüler ve galapagos keşfedildi. Piskopos ve arkadaşlarının bu yer karşısında neden dehşete düştüğünü ilk bakışta anlamak kolay. Denizden ejderhalar geliyor deniz iguanaları sürünerek karaya çıkıyorlar. Kaplumbağalar yetişkin bir adam kadar ağır. Devasa gövdelerinde hiçbir şey yemeden içmeden bir yıl boyunca onlara yetecek kadar yağ depolaya biliyorlar. Hambılt akıntısı etkisini kaybettikten sonra yerini kuzeyde gelen sıcak akıntıya bırakır. Daha çok farklı galapagos ortaya çıkar galapagosta bahar. Yağmur küçük kuşları da ortaya çıkardı. Her yer onların cıvıltıları ile doluyor. Bu dünyada ilk bakışta görülenden çok daha fazlası var. Ve Galapagos ’un bu parlak yüzü yıllarca gizli kaldı.  Daha sonra 1500 yıllarının sonunda biri onları haritaya yerleştirdi. Sadece on iki basit işaret ve bir isimle. Fregatlar korkusuzlukları ile bilinirler. Ama üstünlükleri her zaman onların yararına değildir. Eğer denize iniş yaparlarsa uzun kanatları tehlikeli ölçü de ıslanabilir. Her dalışta boğulmayı göze alıyorlar. Koloni içinde erkekler sıra dışı boyun kemerlerini şişiriyor. Üzerlerinden geçen dişiler için karşı konulmaz olmaya çalışıyorlar.

       Galapagosa gelen daha sonraki insan dalgası gelip geçen gemileri yağmalamak için değil adadaki zenginlikler için geliyorlardı. Bu ekvator üzerindeki en zengin denizlerden biridir. İnsanlar galapagosa geldikçe daha anlaşılır hale geldi. Her biri kendi ismini aldı bazı bölgeler yine cehennem sayıldı. Galapagos adasında genç ve duyarlı Darwin. Okuduklarından ve deneyimlerinden aldığı ilhamla genç ve yaratıcı gözlerini bambaşka bir galapagosa açıyordu. Darwin yepyeni bir yer keşfediyor. Burda sürekli olarak yeni adalar doğuyor ve her yıl yavaşça birkaç cm hareket ediyorlar. Adalar yolculuklarına devem ederken değişiyor ve cehennem görünümlerinden biraz daha sıyrılıp bazıları yeşile dönerken diğerleri düz ve kurak oluyor. Bigılın uğradığı küçük adalar biri aynı zamanda en sıra dışı olanı kuzey doğunun ücra bölgesinde henovesa ıssız çorak ve lavla kaplanmış ve milyonlarca deniz kuşunun yuvasıdır. Uçurumun ardında tamda fırtına kırlangıçlarının boyutlarına göre küçük yarık ve çatlaklardan oluşan bir labirent oluşturmuştur. Bu yerde bulunan bir kır baykuşunun kendi yaşamını sürdürebilmesi için fırtına kırlangıcını nasıl bir şekilde avladığını anlatmaktadır. Galapagos adaları isimlerini kaplumbağalardan almaları şaşılmamalı çünkü büyük kubbeli kabukları yaşadıkları adaların şeklini andırıyor. Yağmur alan adalarda yuvarlık kabuklu kaplumbağalar vardır. Yağmur almayan adalarda ise ön kısmı kavisli bir yay şeklinde kaplumbağalar vardır. Darwin gittiği her yerde örnekler toplamıştır. Kaplumbağalar görmüş ama yalnızca kubbe kabukluları birçok kuş görmüş ama hepsinin ispinoz olduğunu öğrenememiştir. Darwin galapagosu terk ettikten hemen sonra gerçeği görmeye başlamıştır. Denizde geçirdiği uzun günler boyunca adadan topladığı örnekleri incelerken bir örnek birden dikkatini çekmiştir.

        Çarpıcı Galapagos manzarasında adaların sürekli değiştiğini anlayan Darwin yaşayan canlılarında bulunduğu yere göre değişebileceğini aynı türün farklılıklar göstereceğini anlamıştır.

 

                  

                      Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1-Galapagos nerededir.

2-Hangi ayda galapagosu kuraklaştıran hambılt akıntısı etkisini kaybeder.

3-Galapagos adasındaki tek tür arının adı nedir.

4-Galapagosta kaç farklı ispinoz türü vardır.

5-Denizcilerin galapagosa verdiği isim nedir.

6-İlk galapagosa gelenler kimlerdir.

7-insanları bu sulara getiren şey nedir.

8-200 yıl içinde kaç kaplumbağa öldürüldü.

9-Darwin hangi tarihte galapagos adasına gitmiştir.

10-Batıdaki hangi adanın altında volkanik bir sıcak nokta vardır.

11-Adalara hangi tür kaplumbağaların adı verilmiştir.

12-Taklitçi kuşu Darwin başka nerde görmüştür.

13-Dawin hiçbir doğa bilimcinin görmediği bilmediği nereyi keşfetmiştir.

14-Darwin kendine hangi can alıcı soruyu sormuştur.

15-Darwin hangi tarihte galapagostan ayrılmıştır.

16-Darwin’in dikkatini çeken hangi örnektir.

 

                                                         

                                                                HAZAL SALMIŞ

                                                                EĞİTİM FAKÜLTESİ FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ 4. SINIF