GÜNEY AMERİKA’DAKİ DÜNYANIN BÜYÜK ŞELALELERİNDEN IQUAÇU FAUNASI (60 DAK) FİLMİN ÖZETİ

 

 

 

                 Görülmeye değer eşsiz güzelliği ile yaşayan bir cenneti andıran Iquaçu, başka yerlerde görme şansımız olmayan çok zengin bir faunaya ev sahipliği yapmaktadır. Belgeselde Iquaçu şelalesinin nasıl oluştuğu anlatılmış. Iquaçu, pek çok hayvana ev sahipliği yapar. Şelalenin arkasında kendini korumaya alan Kırlangıç sürülerini görürüz. Sayıları 3000 bulan kırlangıç sürüleri üremek için buraya akın eder. Akrobatik hareketler sonucu eşlerini bulurlar. Kur yapma işlemi sonrasında ise beraber yuva yapmaya başlarlar. Şelalenin etrafındaki ormanda yaşayan en becerikli memelilerden olan renkli kuyruklu Kuati’ler, her yıl yaklaşık altı adet yavru doğururlar. Yavru kuatiler hem yiyecek bulmak, barınmak ve düşmanlarından kaçmak için ağaca tırmanmayı öğrenmelidirler.  Sayıları gitgide azalan Jaguar’lar, koruma altına alınmışlardır. Her jaguarın kendine özgü benekleri var. Bu nedenle kaç adet jaguar olduğu bilinmektedir. Iquaçu’da özel bir kuş türü olan “Snail Kite”, yaşamakta ve bilim adamlarınca koruma altına alınmaktadır.  Ayrıca suyun kalitesi ve temizliği ile ilgili bilgi sağlayan Kayman’lar, kirlilikten çok çabuk etkilenirler. Ama onlar için en büyük tehlike insan. Çoğu kayman özel derileri için öldürülüp ayakkabı ve çanta yapılmaktadırlar. Güney Amerika’ya özgü çıngıraklı yılan, çıngıraklılar arasında en zehirli olanıdır. Zehri bir insanı bile öldürebilir. Iquaçu nehir kenarlarında çok nadir bulunan rengârenk kelebekler, sayıları azalmış olan su samurları, büyüklüğü insan eli ile aynı olan bir Tarantula, Kızıl Başlı Sarma ve Tucon kuşu burada yaşayan faunanın diğer elemanlarıdır. Bu renkli yaşantıya ve görülmeye değer eşsiz manzaralara bizde eşlik ediyoruz.

Yaklaşık 120 milyon yıl önce Süper Kıta Pancianın kırılmasıyla Afrika ve Güney Amerika ortaya çıkmıştır. Daha sonra sertleşen kayalar mükemmel bazalt yüzeyleri olan büyük kayaları oluşturmuştur.

Bu kaya İguaça Şelalesinin aşındırmasıyla şekillenmiştir. Bazalt sert bir kaya olduğu için aşınması da zordur. Aşındırdığında da ardında 82 m’yi bulan uçurumlar bırakır. Uzunluğu 2,5 km’yi bulan Iguaçanın at nalı şeklindeki şelaleri Viega’dan üç kat daha geniştir.Yağmur zamanlarında hergün kenarlarında akan su Londra’ya 1 yıl su ihtiyacını giderecek kadar çoktur.

 Şelale çevresi birçok canlıya barınak oluşturur. Koyu renkli kırlangıçlar burada barınır. Sudan yapılmış duvar onları düşmanlarından korur.Şelalenin etrafında yaşayan hayvanlar suyla başa çıkma yolları buluyor. Ağaçlıklar içinde memeli grubu renkli kuyruklu kuatiler yaşar. Her yıl yaklaşık 6 yavru doğururlar.

 Jaguarlar da burada yaşayan başka canlı grubu. Başka yerde görme şansı bulamadığımız birçok hayvan burada barınıyor. 1980’li yıllarda Iguaça’ya Dünya Mirası statüsü verildi. Ancak yöre halkı tarafından zaten iyi biliniyordu.

 Sayıları 3000 i bulan kırlangıç türleri üremeleri için buraya akın eder. Kuşlar burda kendilerini karşı cinse beğendirmeye çalışırlar. Bu kayalıklarda tutunmak için uygun yer bulabildikleri için burayı tercih ediyorlar.

 Şelalenin arkasında jaguarlar yaşıyor. Araştırmacılar jaguarları araştırıyorlar. Ağaçlara kamera bağlayarak resimlerini çekiyorlar. Yapılan araştırmaya göre jaguarlar yavaş yavaş yok oluyorlar. Avcılar kürkünden faydalanmak amacıyla avladıkları için sayıları azalıyor.

 İguaça’da özel bir kuş türü var. Salyangozla beslenir. Suyun kenarında yaşarlar. Yağmur zamanı  yaklaştığı zaman şelale çevresinde bir hareketlilik olur.Kızıl başlı sarı asma kuşu yuvasını hazırlıyor.

Dişi ve erkek kuşlar birlikte yuva yapıyor. Bir ağaç üzerinde birçok yuva yapılıyor. Toplu yaşadıkları için yavrular daha güvenilir ortamda oluyorlar.

 Kırlangıçlar yuva yapmak için kayalardaki çatlakları seçerler. Şelaleden bitki, yosun toplayarak yuva yaparlar.Yuvaya tek yumurta bırakırlar. Düşmanlarından uzak olduğu için fazla yumurta yapmalarına gerek yok.

 Çok nadir bulunan kelebekler burada  barınır. 800 çeşit kelebek çeşidi olduğu düşünülüyor. Nehir kenarında ıslak zemin üzerinde bulunurlar.

 Su samurları da nehirde yaşayan diğer canlılardır. Eskiden burda dev su samurları yaşadığına dair bilgiler var. Biyologlar bunu araştırmak için nehirde araştırma yapıyorlar. Ancak herhangi bir delile rastlamıyorlar.

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1)       Iguaça’daki kayalar nasıl oluşmuştur ?

2)       Hangi canlılar şelalede barınırlar ?

3)       Şelale niçin kırlangıçlar için tercih edilir ?

4)       Şelale çevresindeki doğal ortamı korumak için nasıl önlem alınmıştır ?

5)       Jaguarları bekleyen tehlike nedir ?

6)       Iguaça’ya kaç yılında dünya mirası statüsü verildi ?

7)       Efsaneye göre buranın diğer adı nedir ?

8)       Nehirde yapılan araştırmada su samurları ile ilgili herhangi bir bilgi elde edildi mi ?

9)       Hangi kuş çeşitler burada burada bulunuyor ?

10)   Güney Amerika ve Afrika yaklaşık kaç yıl önce ve nasıl oluşmuştur ?

11)   Ormanda yaşayan kuatiler nasıl yaşarlar ?

12)   Kaç çeşit kelebek yaşıyor ?

13)   Kızıl başlı kuşlar yuvayı nasıl yaparlar ?

  1. Tarantula kendinden büyük avları nasıl avlayabilir?
  2. Kuati’lerin orman içindeki yaşamları nasıldır?
  3. Kelebeklerin dışarı sıvı fışkırtması ve bu olayın erkeklerdeki önemi nedir?
  4. Iquaçu şelalesi nasıl oluşmuştur?