FUTBOL SAHASI KADAR ASTROİT 2002 DÜNYAYI TEĞET GEÇTİ  44 dk.

               Bu filmde asteroitleri anlatmakta ve şimdiye kadar dünyayı tehdit eden asteroitlere karşı dünyanın yaptıklarını anlatmaktadır.

               Dünyamızın atmosferi dünyaya gelen yabancı maddeleri yok eder fakat büyük olanları karşısında atmosferin yapabileceği pek bir şey yoktur. Bu sefer de insanlar devreye girip dünyaya doğru gelen asteroitlerin yönünü değiştirip olabilecek çarpmayı engeller. Dünyada şimdiye kadar asteroit çarpmıştır fakat dünyada ki havadan dolayı, asteroitin oluşturduğu meteor çukurlarını yok eder. Daha doğrusu kapatır. Fakat bilim adamları dinozorları yok eden meteor kalıntılarını daha doğrusu çukurunun yerini tespit ettiler. Bu da gök taşlarının dünyamıza çarpabileceğini gösterir. Nitekim 1908 de küçük bir asteroit çarptı ve küçük olduğundan atmosfer tarafında parçalandı fakat yerde çok büyük çukurlar açtı ve ayrıca hemen yok oldu. Bilim adamları oraya vardıklarında taşların izinden başka hiçbir şey yoktu. Çünkü hemen toprağa karışıyor ve hatta bazıları buz olduğu için yere değmeden buharlaşıyor. Asteroitler dünyaya değdiklerin de dünyaya en büyük faydaları dünyaya element getiriler. Çünkü dünyada var olan elementlerin bu şekilde var olduğuna inanılıyor.

               Bilim adamları Jüpiter’e daha önce çarpan gök taşlarını inceleyince ayrıca bu incelemeler gök taşlarının yörüngesine ve matematik hesaplarına dayanarak yapılıyor ve genelde doğru sonuç veriyor. Nitekim Jüpiter’e çarpan meteorun yeri ve zamanı tam olarak tutmuştu. Ve o gök taşı Jüpiter yüzeyinde dünya büyüklüğünde bir çukur açtı. Bilim adamları asteroitlerin tüm hareketleri inceleniyor ve önümüzdeki hangi yılda dünyaya çarpacağını belirliyorlar. Ve dünya kendini bu asteroitlere karşı tedbirini alıyorlar.

              Bilim adamları gök taşlarını çeşitli şekilde yok edecek projelere sahip. Örneğin askeri teknikler kullanılarak yok edilebilecektir. Fakat en çok üstünde durulan nokta gelen göktaşının yörüngesinin değiştirilmesi daha çok kabul edilen bir tekniktir.

              Bu filmde gelebilecek asteroit çarpmalarına karşı yapılan ve yapılabilecek önlemler anlatıyor. Ayrıca asteroitin getireceği sorunlar ya da faydalar göz önün de bulundurulmuştur.  

 

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

  1. Asteroitler neden gezegenlere çarpıyorlar?
  2. Dünyamıza hiç asteroit çarptı mı?
  3. Dinozorları yok eden asteroit midir?
  4. Dünyada hiç krater var mı?
  5. Bir asteroit nasıl takip edilir?
  6. Bir asteroitin dünyaya çarpmaması için neler yapılır?
  7. Bir asteroit okyanusa çarparsa ne olur?
  8. Dünyaya doğru gelen bir asteroitin yörüngesi nasıl değiştirilir?
    Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)