EVRENİN ÖTEKİ UCUNA YOLCULUK 90 dk

 

            Bu film evreni ve evren de var olan her şeyin görüntüsünü aktarmakta.

            Dünya yüzeyinden başlayıp evreni gezmenizi sağlayacak bir film. Önce aydan başlıyor. Oraya gidip ilk ayak izlerini görebilirsiniz. Ya da gök taşlarının açtığı meteor çukurlarına bakabilirsiniz. Ve Venüs dünyanın ikizi gibi ama dünya da hayat varken onda yok. Ve Merkür güneşe en yakın gezegen o kadar sıcak ki ona yaklaşırken bile pişebilirsiniz. Ve Güneş bizim için bir efsane bize göre bitmez tükenmez bir enerjisi olan ve hep bizi ısıtacak olan yıldız ama bir gün oda bitecek. Ve bir kuyruklu yıldız, Aslında kuyruğu yok sadece başka atmosferler onu kabul etmiyorlar ve etrafında ki buz ve toz parçalarını yakıp onu patlatıyorlar buda bize kuyruğu varmış gibi gözüküyor. Ve Mars bilim adamlarının üzerin de yaşam var dedikleri gezegen belki de vardır. Ama dışarıdan görünen kızıl olduğu ve Olympos dağına sahip olduğu Everes’ten üç kat büyük dağ. Ve asteroit kuşağı milyonlarca gök taşı orada ne yapıyorlar acaba. Ve Jüpiter devasa gezegen, üzerindeki kırmızı leke ile fırtınaları barındırıyor. Birçok uydusu var, mesela Ayo ve Europa belki bunların birinde hayat vardır. Ve Satürn dev halkası ile sadece onu halkalı bildiğimiz gezegen hâlbuki değerlerinden bir kaçının daha halkası var. En büyük uydu da onun Titan kim bilir belki onda hayat vardır. Ve Uranüs yuvarlanan bir varıl gibi dönen gezegen. Bu şekilde dönüşü halen muammadır. Ve Neptün oldukça uzakta, bizim sistemimizin en son gezegeni. Ve onun uydusu Titon gökyüzünde oldukça güzel gözüküyor. Ve Plüton hani artık gezegen kabul edilmeyen gezegen, o artık bir cüce gezegendir. Ve Sedna yeni keşfedilen cüce gezegendir. Ve Voicır dünyadan evrene gönderilen ve bizim görüntü almamızı sağlayan araç.

             Gezi halen devam ediyor ve biz halen Samanyolu galaksisindeyiz. Şimdi yıldızlar arası uzaya geçip başka güneş sistemlerine bakıyoruz. Alfa sensora, Eğridai yıldızı gibi, buralara geliş birkaç ışık yılını almaktadır. Ve biz halen devam etmekteyiz. Ve bir gök taşının bir yıldıza çarpışını görüyoruz açığa çıkan enerji o kadar çok ki kaç Hiroşima patlamasına bedel hesaplanamıyor bile. Ve geziye devam ediyoruz. Balerafom, Zeytaniyi görüyoruz. Ve gökyüzü kütüphanesini görüyoruz bir rivayete göre buna yedi kız kardeşte deniliyor. Ve devam ediyoruz en parlak yıldızlar, yıldız doğuşunu, Oryun bulutunu ve Nebulayı görüyoruz aslında görülecek daha çok şey var ama tüm evrende gezilse herhalde insan trilyon yıl sonra evine döner. 

            Gezi devam ediyor ve daha görülecek birçok yer var. Mesela evrenin yapı taşları mesela yıldız mezarlığı, yaratılış sütunları ve diğer galaksileri peki ya karanlık madde ya da kara delikler bunların her biri sırlarla dolu birer evren yapı taşıdır. Aslında bilim adamları karanlık maddeyi tam çözemeseler de kara deliğin ne olduğu iyi kötü biliyorlar. Bilim adamları bir yıldızın doğuşu ya da yok oluşu esnasında çekirdeğinin yoğunlaşması ile her şeyi kendine çektiğini ve üzerine gelen şeylerde hem boyutunu hem de kimyasını kaybederek enerjiye dönüşüp kara delikleri oluşturuyorlar.

           Bu filmde evren ve onu oluşturan elemanları ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Merak edilen sorulara cevap bulabileceğiniz bir film.   

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 1. Aydaki ilk ayak izleri duruyor mu?
 2. Venüs gezegeni neden ölümcüldür?
 3. Uçakla kaç yılda güneşe varılır?
 4. Güneş sönerse kaç dakika sonra haberimiz olur?
 5. Marsta hava olduğunun kanıtları nelerdir?
 6. Hepimiz yoksa Mars’ tan mı geldik?
 7. Jüpiter neden asteroitleri kendine çekiyor?
 8. Europa da su var mı?
 9. Satürn suda yüzer mi?
 10. Uzay da ses var mı?
 11. Hangi gezegen de doğalgaz vardır?
 12. Evren de kaç adet yıldız vardır?
 13. Bir ışık yılı ne kadar zamandır?
 14. Güneş sistemimizin ötesin de ne tür yıldızlar vardır?
 15. Yıldızlar nasıl doğma, büyüme ve ölüm süreçlerini yaşıyorlar?
 16. Yıldız mezarlığında ne görebiliriz?
 17. Evrenin yapıtaşları nerededir?
 18. Bizim evrenimiz acaba başka evrenin kara deliği mi?
 19. Bir kara delik nasıl oluşur?
 20. Evrene göre bizim sistemimiz basitçe mi?
 21. Bütün evrenler nereden geliyor?
 22. Evren de ne kadar galaksi bulunuyor?
 23. Evrenin öteki ucundan dünyaya bir masaj gönderirsek ne zaman bize ulaşır?
 24. Bir kuazer ne kadar parlak olabilir?
 25. Evrenin başlangıcı ve sonucu nasıl olabilir?
 26. Dünya’nın sonucu nasıl olabilir?
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)