Evrendeki Yok Edici Patlamalar, Güneş’teki Füzyonlar, Büyük Patlamaya (Big Bang) Kadarki Oluşumlar Filmin Özeti 47 dk

                Bu film de evreni meydana getiren patlama ve evreni meydana getiren enerji anlatılmaktadır.

                Bilim adamlarına göre on üç buçuk milyar yıl önce evreni big bang denilen büyük patlamanın meydana getirdiği ileri sürmekteler. Bilim adamlarına göre evreni meydana getiren bu büyük patlama büyük cisimlerin patlaması ile değil küçük cisimlerin patlaması sonucu oluştuğunu ileri sürmekteler. Çünkü o zaman zaten madde yoktu ve evrende var olan iğne başı büyüklüğündeki muazzam enerji sessizce patladı ve bu günkü her şeyi oluşturdu. Tüm evren küçücük bir atom parçasının patlaması ile oluşmuştur.

              Bilim adamları patlamaların şiddetinin maddenin büyüklüğüne değil de aslında sahip oldukları atomik bağlara bağlı olduğunu ileri sürmekteler yani çok küçük ama kuvvetli bağlara sahip olan bir madde patladığında muazzam derecede büyük enerji çıkartmaktadır. Çünkü atomu oluşturan kimyasal bağlar koptuğunda enerji açığa çıkmaktadır ve buda patlama olarak adlandırılır.

              Bilim adamları patlamaların şiddetinden dolayı olası bir asteroitin çarpması sonucu dünyada felaketlerin kaçınılmaz olacağını ileri sürmekteler. Nitekim Arizona’ya saatte kırk bin kilometre hızla çarpan kırk beş santimetre boyundaki meteorun meydana getirdiği patlama dev bir çukur açmıştır. Bilim adamların teorilerine göre dinozorları yer yünden yok olmasına neden olan patlamanın böyle bir çarpışma olduğunu ileri sürmekteler.

             Bilim adamları dünyamıza doğru gelen bir asteroit olursa onu atom bombaları ile değil de güneş enerjisini kullanarak yok edebileceklerini ileri sürmekteler. Nitekim yapılan deneylerde güneşten gelen ışın parabolik aynalarla bir noktaya yansıtıldığında çeliğin bile çok hızlı bir şekilde eritildiği görülmüştür. Bazı bilim adamları güneşteki bu gücü açığa çıkartan füzyon patlamalarını dünyada yapabilirsek bol miktarda elektrik enerjisi elde edebileceğimizi ileri sürmekteler.

Dünyanın yok olma olasılığı çok düşük bir ihtimal gibi görünse de gelecekte bunun olacağı kesindir. Günümüzde ki olası tehlikeler dünyayı yok etme açısından çok küçük bir ihtimal olarak görülüyor. Karadelik yutması, güneşin yutması, antimadde bombası, astreoid çarpması, robot istilası vb. olaylar ancak dünyayı yok edecek güce sahip olaylardır.

Karadelik, yıldızların içine çökmesiyle aşırı yoğunluktan kaynaklanan çekim kuvveti çevresinde bulunan her şeyi içine çekerek yok eder. Uzaydan gelecek bir karadelik dünyayı yok edebilir fakat böyle bir karadelik tespit edilmiş değil. İnsanların yaratacağı karadelikler ise çok küçük olacağından dünyayı yutacak büyüklükte olmaz.

Dünyanın güneşe düşmesi iki şekilde olabilir; dünyanın enerjisinin azalması ve güneşin büyümesi dünyanın parçalanarak yok olmasına neden olabilir. Güneşin büyümesi kaçınılmazdır fakat insanların dünyayı güneşe doğru hareket ettirmesi pek olası görünmüyor. Kimyasal enerjinin açığa çıkması sonucu oluşan patlamaların en büyüğü kozmik maddelerin çarpışmasıdır. Dünyaya çarpan küçük bir göktaşı bile binlerce atom bombasından daha büyük bir patlamaya neden olur. Bize en yakın olan yıldız olduğundan güneş hem yaşam hem de ölüm vaat ediyor. Evrendeki bütün patlamaların temelini oluşturan aklımızın anlayamadığı bazı sırlar içeren, öncesinde zaman ve mekân olmayan patlamadır. Yıldızların ölümü sonunda oluşan gama ışını patlaması dünyadaki yaşamı yok edebilir.

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARINI FİLMİN AYRINTILARINDA BULABİLİRSİNİZ

1. Patlama nedir?
2. Kimyasal enerji nasıl açığa çıkar?
3. Volkanların ve tusunamilerin yok edici gücü ne kadardır?
4. Dinozorlar nasıl yok oldular?
5. Meteor çarpmasının şiddeti ne kadardır?
6. Meteor krateri nasıl oluşur?
7. Asteroit çarpması nasıl gerçekleşir?
8. Her gün dünyaya ne kadar asteroit çarpıyor?
9. Olası asteroit çarpması nasıl önlenir?
10. Hidrojenden elektrik nasıl elde edilir?
11. Dünya’ya yakın yerde süper nova var mı?
12. Güneş ışınlarının gücü ne kadardır?
13. Gama ışın patlamalarının etkisi nasıldır?
14. Evrendeki yok edici patlamalar nelerdir?
15. Big Bang ne kadar gürültülü idi?
16. Evren nasıl genişliyor?
17.Patlama Ve Enerji Nedir?
18.Göktaşı Çarpması Dünyayı Yok Eder Mi?
19.Küresel Felaket Ve Göktaşı Çarpması Nedir Ve Dünyayı Yok Eder Mi?
20.Güneş Ve Enerjisi ne kadardır?
21.Işın Patlaması Ve Dünyaya etkisi nedir?
Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)