EVREN KOLONİLERİ İNSANINA UZAYA GÖÇÜ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER VE KOŞULLAR 43 dk

 

            Bu filmde bilim adamları evrene yapılabilecek bir göçte nereye gidileceği, nasıl gidileceği ve ne ile gidileceği konusunda yapılan çalışmaları anlatmaktalar.

            Öncelikle bilim adamları uzaya neden koloni oluşturulmalı konusunda açıklama yapıyorlar. Onlara göre hayat sadece bir yerde yaşanmayacak kadar değerli. Ve insanoğlunun en az iki gezegen de yaşaması gerekir. Daha sonra insanoğlu koloni oluşturabiliri mi sorusana cevap aranıyor ve bulunan cevap. Teknolojinin gelişmiş olduğu ve her türlü imkâna sahip olunduğu ve her hangi bir eksikliğin yaşanamayacağı yönün de tabi bunlar umulan şeyler.  Bu sırada uzayda nereye gidebiliriz araştırması yapılıyor ama pek gidilebilecek yer yok çünkü uzak yerler için birkaç nesil gerekli yakın yerlerde de koşullar elverişsiz. Ama yinede bilim adamları marsa gitme konusunda kararlı çünkü burası en ideal olanı. Ve burada yeteri oranda karbondioksitin ve suyun bulunduğu inancındalar.

            Bu noktada artık karşımıza çıkan kimlerin gideceği, nasıl gideceği, ne ile gideceği ve yer çekimine karşı ne yapacağıdır. Öncelikle insan sayısını ve niteliklerini belirtmek lazım, Gidebilecek en az ve en fazla insan sayısı dörttür çünkü ikişerli iki grup ve ayrıca gemide fazla yer kaplamayacak şekilde olmalı. Ve bunların ikisinin bilim adamı olması gerekmektedir. Diğer ikisi de çok iyi bir makinist olmalı ki her hangi bir aksaklık ta tamir işlerini rahatlıkla yapabilsin. Bu gidiş en az iki farklı gemi ile gidilmeli. Bir önceden gidip orda yakıtını tamamlayıp kalkış için hazır beklemeli diğeri ise buradan gidişi sağlamalı.

             Böyle bir yolculukta zaman kavramı unutulmamalı. Çünkü marsın dünyaya en yakın olduğu zaman gidilmeli yoksa başka türlüsünü unutmak lazım. Tabii yer çekinin olmayışı birçok sorun meydana getiriyor bilim adamları bunu gidermenin yollarını arıyor. Ayrıca güneşten gelen radyasyon rüzgârları da tehlike saçmaktadır ve bunlardan nasıl korunacağı konusunda çalışmaktadır. Bilim adamları yaptıkları gözlemlerde uzayda iken psikolojik durumun çok farklı olduğu görülmüştür. Şu an bununla ilgili çalışmalar yapılmakta.

             Bu filimde yapılabilecek bir uzay seyahatinde neler gerektiği konusunda yapılan çalışmalar görülmektedir. Ve ayrıca simülasyonları da yapılmaktadır. 

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 1. Uzayda koloni oluşturabilir miyiz?
 2. Neden uzayda koloni oluşturmalıyız?
 3. Mars’a gitmeye hazır mıyız?
 4. Neden marsa gidebiliriz?
 5. Marsa ne zaman gidebiliriz?
 6. Marsa nasıl gidebiliriz?     
 7. Yolculuk sırasında astronotla nasıl davranmalı?  
 8. Sıfır yer çekiminde ne tür sorunlar ortaya çıkmaktadır?
 9. İdrardan oksijen elde edilebilinir mi?
 10. Mars nasıl ısınabilir? 
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)