EVRENİN İŞLEYİŞİ BÜYÜK PATLAMA GÖRÜNMEZDEN GÖRÜNÜR OLUŞ (YOKTAN VAR OLUŞ)

 

  Evrendeki her şey büyük patlamanın ilk dakikalarında meydana geldi. Büyük patlama evrendeki her olayı açıklayacak niteliktedir. Büyük patlamadaki sırları çözmek için güneş sisteminin dışına çıkmalıyız. Öncelikle bilimin merak ettiği soruların cevaplarını bulmak için uzayın derinliğine gitmeliyiz.

Bilimin merak ettiği soruları şu şekilde sıralayabiliriz; Patlamadan önce neler olduğu, neden patladığı, onu neyin patlattığı,  neden buradayız, nereden geldik, evren gerçekten bir başlangıç mı yoksa bir son mu gibi soruların cevabı bütün insanlığın en büyük zaferi olacaktı. Biz bazen yaşadığımız evrenin tek olduğunu düşünüyoruz belki de birçok evren vardır. Yalnız emin olunan tek bir nokta o da sadece bir dünyanın olmasıdır. 20. yüzyılın başlarına kadar geleneksel bilgilerle evrenin durağan ve sabit olmasıydı. 1929 yılında bütün bu görüşlerin tamamı değişti. 1929 yılında Edward Houbbel gözlem evinde galaksilerin sabit olmadığını gözlemledi. Houbbel’a göre galaksiler bizden hızlı hareket ediyorlar bizden iki kat uzakta olanlar iki kat, üç kat uzakta olanlar üç kat hızlı hareket ediyor. Houbbel’a göre genişleyen evren tek bir noktadan yayılmaya başlamıştır. İnsanların zaman da geriye gitmeleri için ilada gök bilimci olmalarına gerek yoktur. Gece gökyüzüne bakmaları onları milyonlarca yıl uzakta olan yıldızları görmelerini buda onların milyonlarca yıl oraya gitmeleri demektir. Biz Houbbel teleskopu ile evrenin derinliklerine bakabiliyoruz. İnsanlar büyük patlama teorisini duyduklarında acaba nerde meydana geldiğini sorgulamaya başladılar oysa büyük patlama her yerde meydana geldi. Büyük patlamanın en büyük engellerinden biri, insanları bir şeylerin hiçbir şeyi den meydana gelmesine inandırmaktı. Oysa bugün bildiğimiz tek şey sınırsız yoğunlukta, sınırsız sıcaklıkta ve sınırsız bir şiddete evrenin oluşmasıdır. Hiçbir şeyin nasıl oluyor da bir şeylere dönüyor olmasını kavramamız evrenin en büyük sırını çözmemiz demek olacaktı. Eğer bunu anlarsak zamanın ve boşluğun oluşturduğu büyük patlamayı ve büyük patlamanın da her şeyi meydana getirdiğini anlarız.

       Zamanın başlangıcında evren hiçbir şeyi den her şeyi meydana getirmek için patladığı ve doğrusuda her şeyinde tek bir nokta olmasıydı. Prof. Lawrence Krauss büyük patlamayı şöyle açıklıyor; büyük patlama o kadar büyüktü ki tek bir atomun boyutunda daha küçük evrende gördüğümüz 400 milyar galaksiyi kapsayan bütün kütlesi ve enerjisiyle var olmak için bir araya geldi.

Bilim insanları evrenin ışık hızından daha hızlı genişlediğine inanırlar.  İlk evrende her şey çok hızlı meydana geldi. Çünkü her şey o kadar birbirine yakındı ki onları tanımlamak için Planck zamanına ihtiyaç duyuldu. Ve bir anda evren avucumuzun içine yerleşebilecek şekilde küçüldü. Fakat daha kısa bir anda dünyanın büyüklüğü kadar genişledi. Sonrada ışık hızından daha hızlı hareket etmeye başladı ve tüm güneş sisteminde daha geniş bir hale geldi. Patlamanın meydana getirdiği enerji minik atom parçacıklarına dönüşecektir buda evrenin oluşturduğu ilk maddedir. Enerjinin maddeye dönüşümünü yıllar önce büyük patlamada daha kimse konuşmazken Albert Einstain açıklamıştır.

 E =mc2   Einstain’ın bu denklemi büyük etkiye sahiptır. İlk nükleer bombalara (atom bombası) neden oldu. Nükleer bombalarda küçük bir maddeden büyük enerjilere neden oldu.

     

 Yalnız evren oluşurken tam tersi bir durum meydana geldi. Saf enerji maddelere dönüştü. İlk oluşan maddeler bugün düşündüğümüz gibi bir madde değildi. Ilk maddeler atom aldı parçaçıklardır. Büyük patlamanın en tehlikeli evresi karşıt maddenin ortaya çıkmasıdır. Saf enerjiden madde meydana gelirken aynı zaman da  karşıt madde de oluşur. Karşıt madde: Sıradan maddenin tersi görüntüsündedir. Madde  bir yörüngeye sahipse karşıt madde zıttı yörüngesine sahiptır. Madde, karşıt madde ile çatışmaya girer ve bu çatışmada galip gelir. Bu da maddede olup karşıt maddede olmayan tek bir parçaçıktır ve bu parçaçık bütün yıldızları ve galaksileri oluşturuyor. Karşıt madde, madde ile karşılaştığı zaman havada büyük patlamalara neden oluyor. Evrende ilk önce H üç dakika sonrada He ve Li oluşuyor. Ve bu elementlerde bugün kü tüm elementlerin yapısını oluşturuyor. H ve He gaz bulutlarının içinde süzülüp gider ve yıldızları meydana getirirler bu da yaklaşık 200 milyon yıl sürdü. İlk yıldızların oluşmasıyla evren karanlık çağdan görkemli çağa geçti. Yıldızların oluşmasıyla evren tüm yönleriyle aydınlanmaya başladı. Büyük patlamadan 9 milyar yıl sonra küçük güneş sitemi ve dünyamız olşmuştur. Büyük oatlamadan 14 milyar yıl sonra galaksiler oluşmaya başladı. Yıldızlar, gezegenler ve ay meydana geldi.

      Meydana gelen herşeyin nedeni büyük patlama ve halada devam ediyor. Çünkü evren genişliyor ve ayna zamanda hızlanıyor. 14 mılyar yıl önce meydana gelen büyük patlama zamanı, uzayı ve tüm evreni oluşturdu ve biz dahil herşey onun içindedir.

             

                                           

 

 

 

 

 

 

 AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 

1-Evrendeki her şey ne zaman oldu?

2-İlk ne zaman galaksilerin hareket edikleri gözlendi?

3-Evrenin yaşının 13,7 milyar olduğu nasıl biliniyor?

4-Yerçekimi ivmesi evreni nasıl etkiler?

5-Evrenin ilk maddesi nedir?

6-Enerjinin maddeye dönüştüğünü ilk kez kim söylemiştir?

7- Evren sakinleştiğinde atom parçacıkların hareketi nasıl olur?

8-Karşıt madde nedir?

9-Yaratılış anı nasıl olmuş?

10-Karşıt madde ne zaman tehlikelidir?

11-Evrende ilk oluşan elementler hangileridir?

12-Evren görüntülerinde yoğun madde bulunan yerlerde hangi gök cisimler bulunur?

13-Hidrojen ve Helyum gaz bulutlarının yıldızları meydana getirmeleri yaklaşık kaç yıl sürdü?

14-Evrenle ilgili ilk net görüntüler hangi tarihte ortaya çıktı?

15-İlk yıldızlar parlamaya başladığında evren nasıl bir değişikliğe uğrattı?

16-Büyük patlama bugün devam ediyor mu?

              EMİN ÖZEL EĞİTİM FAKÜLTESİ FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ 4.SINIF