EVRENİN İŞLEYİŞİ AYLAR

 

                                                                    

 

 

  Uzayda her nesne bir şeylerin  etrafında döner.gezegenler yıldızların uydular ise gezegenlerin etrafın da döner. Güneş sisteminin sekiz gezegeni vardır.altısının etrafında uydular vardır ve her  biri bir birinden farklıdır.bazı uydular volkanik bazıları buzdan oluşurken bazıları da okyanuslardan oluşmuştur.çoğu uydu volkanik hareketlerinden dolayı sürekli yenilenirler ve uzaya her türlü şey fışkırtırlar.uydular bağlı oldukları gezegenler tarafından bir çekime maruz kalırlar ve bu çekim sayesinde yerlerinde dururlar.

    Gezegenler  ve uydular aynı şekilde meydana gelirler.bir yıldız doğduğunda etrafına toz ve bırakır. Zamanla bu toz ve gazlar birleşerek taşları oluşturur ve taşlarda birleşerek kaya parçalarını oluşturur.bu kayalar giderek büyüyerek gezegen ve uyduları oluşumunu meydana getirir.uzayda deney yapan bir bilim adamı toz şeker ve tuzu bir plastik boruya yerleştirerek bir deney hazırladı. Normalde bunların dağılması beklerken bunların birleştiğini gördü.

     Gezegene yakın uydular gezegenin yüksek çekim kuvvetine maruz kalırlar ve bunlar gezegene gittikçe yaklaşarak gezegen tarafından yutularak parçalanırlar. Jüpiter  gezegenler için de en büyük olanıdır. Etrafında 63 uydu bulunur. Jüpiter'in dört büyük uydusu vardır .Ayo Jüpiter'in en önemli uydusudur ve gezegene en yakın uydusudur.tıpkı ayın dünyaya uzaklığı gibidir. Bu uydu gezegene çok yakın olduğu için  Jüpiter tarafından yüksek çekime maruz kaldığı için sürekli volkanik patlamalar gerçekleşir. Jüpiter'in bir diğer uydusu Europa dır bu ay oya göre daha uzakta bir uydudur.uzaklığından dolayı çok soğuk  bir gezegen ve bun altında bir okyanus olabileceği söyleniyor. En benzersiz gezegenimiz Satürn dür  bunun etrafın da milyonlarca gezegen bulunur ve bu gezegen de otuz tane halka bulunur.marsın önemli iki uydusu vardır biri sürekli marstan uzaklaşırken diğeri giderek marsa yaklaşıyor ve bir gün bu çekim kuvvetinde dolayı parçalanacaktır. trayton ise neptün'ün etrafın da  dönen en büyük uydudur.ve bu diğer uydulardan farklı döner. Bilim adamları bunun küçük bir gezegen olduğunu düşünüyordu ancak bu gezegene gittikçe yaklaşıyordu ve zanla gezegen tarafından parçalandı.ayda diğer uydular gibi fakat bunun diğerlerinde farkı bunun büyük bir patlama sonucu oluştuğu savunuluyor. teya uydusunun dünyaya çarparak atı medya getirdiği savunuluyor. ensalatün en parlak uydumuzdur. uyduların bazılarında su bulunduğu için hayatta olabileceği savunuluyor

 

 

 

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR.

 

 

 

 1. Güneş sistemimizde kaç gezegen vardır?
 2. Kaç tanesinde uydu bulunur?
 3. Uydular yörüngede düşmeden nasıl kalırlar?
 4. Gezegenler ve uydular nasıl meydana gelmiştir?
 5. En büyük gezegenimiz hangisidir?
 6. Jüpiter'in etrafında kaç uydu bulunur?
 7. Jüpiter'in en önemli uydusu hangisidir?
 8. En benzersiz gezegen hangisidir?
 9. Satürn ün etrafında kaç halka bulunur?
 10. Neptün'ün en büyük uydusu hangisidir?
 11. Dünyanın en önemli uydusu hangisidir?
 12. Ayı oluşturduğu söylenen uydu hangisidir?
 13. En parlak uydu hangisidir?
 14. Ayın diğer gezegenlerden ayıran nedir?
 15. Uydularda hayat var mıdır?
 16. Marsın önemli iki uydusu hangisidir?

 

                                                     HAYRİYE ERTAŞ FEN BİLGİSİ 4.A 09010004032