Uzaydaki Boyutlar ve Hızın İlişkisi Filmin Özeti 48 dk

           Bilinen evrende bildiğimiz boyutların yanında birde zaman boyutu olduğunu artık tüm bilim insanları tarafından kabul edilmektedir. Zaman evreni oluşturan o mükemmel yapının temel taşıdır aslında evren zaman ve mekânın bir tür birliktelik halidir. Evren de artık dört boyutun olduğu aşikârdır
.

Eskiden beri bilim insanları evrenin nasıl oluştuğu ve nasıl geliştiği ile ilgilenmektedir. Özellikle evrendeki hızın sırrını çözmek için baya zaman harcamışlardır. Nitekim Einstein’ın geliştirdiği teoriler ve kanıtladığı yasalarla birçok sorunun cevabı bulunmuştur. Örneğin ışık hızının keşfi ve değişmezliği yani başka maddelere göre değişmezliği bilim dünyası için bir çığır açmıştır. Bir insan evrende hangi yöne giderse gitsin hangi hızla giderse gitsin kendisine veya başkasına göre ışık hızı hiçbir şekilde değişmeyecektir.

Bilim insanları ışığın hızından faydalanarak yeni uzay teknolojileri üretmekteler buradaki temel amaç daha hızlı araçlarla daha öteye her zaman daha ileriye gidebilmektir. Yalnız şimdiye kadar ışık hızından daha hızlı hareket eden bir araç yapılmadı. Zaten yapılsa da her halde çok acayip bir durum söz konusu olur çünkü ışık hızında zaman devam etmemektedir.

Bilim insanlarına göre kara deliklerde evrende uzay ve zamanın bir tür esnek ve bir birleri içine geçen bir yapı olduğu kanısındalar. Gerçi şimdiye kadar hiç kara delik görülmedi ama muhtemel bazı yerlerde var olduğu düşünülüyor. Hatta bazı yerlerde kara deliklerin var olduğu etrafındaki yıldızların hareketleri ile keşfedilmiştir.

Einstein’ın yaptığı çalışmalardan ilham alan bilim insanları evrende yeni arayışlar içerisindeler örneğin uzay zaman bükülmesini kullanarak evrende solucan deliği bulma umuduna kapılmışlardır. Beklide böyle bir şey yapabilirler de.

Bu filmde evrendeki boyutlar ışık hızı ve zaman kavramları ile ilgili varılan gelişmeler ve çalışmalar anlatılmaktadır.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARINI FİLMİN AYRINTILARINDA BULABİLİRSİNİZ

1. Evrende ki en hızlı cisim nedir?

2. Evrende kaç boyut vardır?

3. Uzay teknolojileri nasıl geliştirildi?

4. Hangi hızda zaman durur?

5. Yer çekimi kuvveti nedir?

6. Kara delikler nasıl oluşur?

7. Hiç kara delik görüldü mü?

8. Genel izafiyet nedir?

9. Işık hızı değişken midir?

10. Solucan deliği nedir?

11. Işık hızı hız sınırımıdır?

12. Solucan deliği sizi nereye götürür.
            Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)