ELEKTRİĞİN  KONTROLLÜ KULLANILDIĞI İLGİNÇ ALANLAR

Elektrik enerjisi değişik yerlerde kullanılmakta gerek yaralı gerekse zararlı olarak. Başlıca kullanıldığı yerler şöyle:

1.Taser silahı     

2. Radar kullanımı

3.Elektrikli Teller

4.Tren rayları

5.Elektrik şoku cihazı

6.Elektrikli Müren

    1TASER SİLAHI:

         Bu silah etkili olduğu kadar güvenlidir. Bu silahı etkili kılan acı değil. Amacı; kişiyi hareketsiz hale getirmek ve etkisinin çabucak geçmesidir. Kişiye zararda vermeden uygulanır. Ne cop var ne kurşun rakibe en fazla 13 m yaklaşmak yeterlidir. Saldırgan hasta ve kişilere dokunmadan temas etmeden etkisiz hale getirir.

        Çalışma şekli: Hedef lazer ile tespit edildikten sonra tetik çekiliyor. Hedefe doğru iki elektronik uç gidiyor. Tellerin başlındaki elektronik uçlar vücuda yapışıp, tellerden vücuda elektrik akımı geçer. Biri pozitif biri negatif yüklüdür. Bu zıt yükler sayesinde enerji ortaya çıkar ve insan vücudunda enerji devresi meydana gelir. Bu devre kişiyi anında yere serer.

2.RADAR KULLANIMI:

         Dünyada her saniyede 100’e yakın yıldırım düşüyor. Şimşek, bulutların ayrılması sırasında nem ve buzların yarattığı negatif ve pozitif elektrikle oluşur. Ortalama 100 milyon volttan fazla akım oluşturuyorlar.

         Hemen hemen her ABD uçağı yılda bir kez şimşek çarpıyor. Ancak 1962’de bir kıvılcım yakıt deposunu uçuruşundan bu yana hiçbir uçak şimşekten düşmemiştir. Bunun nedeni kısmen uçakların çok iyi bir elektrik iletkeni olan alüminyumdan yapılmış olmasıdır. Uçağın baş kısmına yerleştirilmiş bantlar, uçağa gelen elektriğin radardan içeri alınarak ve bu bantlardan geçerek uçağın yüzeyinden havaya geçmesini sağlar. Yani radarlar uçağa gelen şimşeğin uçağın zarar görmeden tekrar havaya geçmesini sağlar.

3.ELEKTRİKLİ TELLER:

       Hapishane güvenliği için kurulmuştur. Tellerin öldürücü şok etkisi dokunduğunda anında öldürür. Elektrikli teller öldürücü caydırma yöntemi olarak ilk olarak 1.Dünya savaşında kullanılmaya başlandı. Son dönemde hapishaneler bunu kullanınca elektrikli tellerin şoke edici gücüne olan ilgi yeniden uyandı. Hapishaneler çitlerle çevrilidir. Bu çitte 12000 voltluk instatörlerle desteklenen 16 tel bulunur. Tellerin birbirine bağlanmasını sağlayan direkler bulunur bu direkler kişinin hemen tellere temas etmesini engelleyici düzenekte kurulmuştur.

       Çitteki elektriğin kapatılması ve kapıların açılması için kurulan düğmelerin belli bir sırada kapatılması gerekir. Bu sıraya uyulmazsa kapılar açılmaz. Güvenlik nedeniyle bu sıra gizli tutulmaktadır. Elektrikli tel düzeneği mahkumların kaçışını %100 önlemektedir.

 

4.TREN RAYLARI:

       3.Ray olarak biliniyor. 2 ana hattın paralelinde yer alıyor ve trenlere enerji sağlıyor. Ayağımızı bastığımızda anında ayağımız kızarır. Temas ederek trene enerji sağlıyor. Temas tren vagonlarının yanlarına takılmış olan metal plakalarla sağlanıyor ve buna pabuç deniyor. Bu pabuçlar 3.rayın alt yüzü boyunca kayıyorlar. 3.rayların çoğu alüminyum ve çelik kombinasyonludur. Olabildiğince büyük olmalıdır. Pabuç ve ray birbirine deyince pabuç akımı vagonun elektrik sistemine aktarır. Eğer raya dokunursak dış yüzeyde az olsa bile içte organların yanmasına ve büyük zarar görmesine neden olur. Bu ray sistemi çok tehlikelidir.

5.ELEKTRİK ŞOKU(İSİTİ):

       Elektrik verilerek kalbi duranları kurtarır. İşlem sırasında zaman çok değerlidir. İki pedaldan oluşur bu cihaz fakat günümüzde yapışkan bantlara daha ilgi gösteriliyor. Kalbi duran kişinin tekrar kalbini çalıştırmak için şu işlem yapılır; yapışkan bantlar biri önde biri arkada olacak şekilde kalbin üzerine gelecek şekilde vücuda yapıştırılır. Daha sonra elektrik verilir. Bu bantlar kalbin etrafında bir elektrik devresi oluşturur ve kalbin çalışmasını sağlar.

6.ELEKTRİKLİ MÜREN:

       Amazon nehrinin çamurlu suyunda bulunur. Müren 600 volttan 1.5 ampere kadar elektrik verebilir. Ağzına alabildiği her şeyi yer. Bundan dolayı besin zincirinin en üst basamağında bulunur. Elektrik çarparak avlanır. Elektrik üreten 3 çeşit organa sahiptir. Elektrik üreterek yönünü bulmayı, beslenme_ sini ve ihtiyaçlarını karşılar. Elektrik üreten organları elektrolit denilen binlerce düz hücrelerden oluşur.  Her bir elektrolit 15 volt enerji üretir. Hepsi birlikte çalıştığında 600 volt enerji üretir. Avlanırken avını çarptığında kendisi de bundan etkilenir. Bundan dolayı bu etki şiddetinin hafif olmasını sağlayan yağ tabakasıyla kaplıdır vücudu. Teknolojinin gelişmesiyle elektrikli müren insan sağlığı için kullanılabilir.

  Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1.Taser silahının amacı nedir?

2.Taser silahı ismini nereden almıştır?

3.Hangi tarihten itibaren uçaklar şimşek çarpmasından dolayı düşmemiştir?

4.Uçaklar hangi metalden yapılıyor?

5.Uçağa gelen şimşek uçağa nasıl zarar vermeden geçer?

6.Elektrikli teller ilk olarak nerede kullanılmıştır?

7.Elektrikli tel düzeneği denen çitler nasıl kurulmuştur?

8.Hapishanede elektriğin kapatılması ve kapıların açılması için hangi işlemler yapılır?

9.3. Ray denen tren rayı düzeneği nasıl kurulmuştur?

10.Papuç denen metalin amacı nedir?

11.Elektrikli mürenin özellikleri nelerdir?

12.Elektrikli müren nerede bulunur?                                       Adı: Birhan

                                                                                          Soyadı: KAYA

                                                                                          Bölümü:  fen bilgisi  öğretmenliği 4. sınıf

                                                                                          No: 8010004037