EVRENİN MAKRO BİLEŞENLERİ 43 dk.

 

        Bu film de evren ve evren deki en tehlikeli yerler ele alınmıştır.

        Evrenin büyük patlama ile oluştuğunu ileri süren bilim adamları bu patlamayla evren de çok tehlikeli yerlerin oluştuğunu ileri sürmekteler. Bunun en büyük örneği 2004 yılında kaydedilen bir patlama sonucu oluşan magnetar. Nu nesneler yüksek manyetik alana sahip olan güçlerdir ve gezegenimizde 12 tane olduğu saptanmıştır. Ve bunlar birer yıldızdan oluştuğu ileri sürülüyor yani yıldızlar parçalandıktan sonra kalan atıklar. Ve bu nesnelerin yaydığı manyetik alan o kadar güçlüdür ki yaydığı ışınlar kesinlikle canlılar için tehlikelidirler.

        Büyük yıldızlar parçalandığın da ise birer kara deliğe dönüşürler. Tazmanya canavarı gibi önüne çıkan her şeyi yutan büyük birer girdap. Kara delikler büyük bir alanı saran ve etrafına gelen daha doğrusu çekim alanına giren nesnelerin hepsi ondan kurtulamaz. O nesnelerin şeklini, kimyasını ve her şeyini değiştirir ve yutar yutamadığı nesneleri de atar.

Bizim galaksimizde de kara delikler vardır. Tahminler kara delikleri oluşma sebebinin yer çekimi olduğunu ileri sürmektedirler. İki sınıfta ele alınmaktadır. Birincisi yıldız kütleli kara delikler, ikincisi ise devasa boyutta kara delikler. Evrende rahatça görülmezler çünkü renkleri siyahtır. Ama tahmini ve gözlenen yıldız hareketleri ile galaksilerin ortalarında olduğu sanılıyor. Galaksimizdeki kara delik pek aktif değil çünkü galaksimizde hem yeteri kadar gaz yok hem de bizim kara deliğin yaşlı olabileceği ihtimali olduğundan pek aktif değil.

        Evrenimizde bir diğer tehlike ise andremeda galaksisinin bizim galaksimize çarpma ihtimalinin olması. Bilim adamları bu galaksilerin bir birine doğru gelmesini yer çekimine bağlıyorlar. Ve bu iki galaksi çarpıştığında ölme ihtimali var ama dışta kalırsak bir şey olmaz. Ama bu çarpışma farklı sonuçlar ortaya çıkacaktır. Yeni yıldızlar, yeni gezegenler ve yeni bir galaksi.

        Kara delikler evrende kuazar ver bleyzar oluşumuna n eden olurlar. Bu yapılar çok güçlü kara delik olduğu var sayılıyor. Örneğin bleyzarlar çok uzak yapıların yakından görülmesini sağlayabilir.

         Bu filmde evrende bulunan tehlikeler ele alınmıştır.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 1. En güçlü yıldızlar nasıl olur?
 2. Magnetar nedir? Nasıl oluşur?
 3. Uzay aracı bir magnetara yaklaşırsa ne olur?
 4. Kara delik nedir?
 5. Bir madde kara deliğe yaklaşırsa ne olur?
 6. Galaksilerde yer çekimi var mı?
 7. İki galaksi çarpışırsa sonuçta ne olabilir?
 8. Işın çeşitleri bize ne tür zarar verebilir?
 9. Kuazer nedir?
 10. Blejzar nedir?      
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)