Dünyaya Benzeyen Gezegenlerin Varlığı Ve Özellikleri 46 dk

 

Bu filimde galaksimizde bulunan takımyıldızları incelenerek etraflarındaki gezegenlerin keşfedilip özellikleri ele alınmıştır.

Galaksimiz de dünyadan çok daha büyük bir sürü gezegen mevcuttur. Bu gezegenlerin çoğu ilginç özelliklere sahiptir. Su dolu gezegen, karbon gezegen, hızlı dönen gezegen, yıldıza çok yakın gezegen ve çift yıldızlı gezegenler mevcuttur.

Galaksimizde başlı başına gezen gezegenler de mevcuttur. Bu gezegenler herhangi bir yıldıza bağlı değiller. Bilim adamlarının tahminlerine göre bu gezegenler oluştuktan sonra başka gezegenlerin itme kuvvetinden dolayı yıldızlarından ayrılmışlardır. Bu gezegenler galaksimizde her tarafa rahatça giderek gezmekteler. Galaksimizin üst kısmında da böyle gezegenleri bulmak mümkündür.

Bilim insanlarının tespitlerine göre sadece sudan oluşan gezegenlerde mevcuttur. Yani gezegenin her tarafı okyanus hiç kara yok suyun altında bile ancak suyun yaptığı yoğun basınçtan dolayı suyun derinliklerinde taşlaşmış buz bulunabilir. Bu gezegende okyanusların olmasından dolayı yaşamın olabileceği düşünülüyor. Bilim adamlarının tespitine göre sadece karbondan oluşan gezegende var bu gezegende her şey karbondan ve bu yüzden orada sıvı metan bütan ya da bunların her hangi bir türevi bulunabilir. Tabi gazlarda karbondan ve dolayısı ile yağmurda öyle olacak yani orada metan yağıyor. Bu gezegenin en ilginç yanı çok zengin olmasıdır. Çünkü karbondan dolayı yüksek miktarda mücevherin olması bekleniyor.

Yapılan tespitlerde bazı yıldızların da çok ilginç olduğu vurgulanmıştır. Örneğin bir pusların sürekli yanıp sönmesi oldukça ilginçtir.

Bilim adamları gezegenleri tespit etmek için yıldızları takip ederleri ve gayet ilginç bir şekilde gezegen tespiti yaparlar.

 

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

1.       Gezegenler nasıl tespit edilir?

2.       Evrende ne tür gezegenler vardır?

3.       Yıldızı olmayan gezegenler var mıdır?

4.       Gezegenler nasıl oluşur?

5.       Başka gezegenlerde hayat var mı?

6.       Dünyaya benzeyen bir gezegen bulunabilecek mi?

7.       Gezegenler nerelerde bulunabilirler?
Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)