Dünya Üzerinde Veya Yüzeyinde Gök Taşı Patlaması, Felaketi Filmin Özeti 45 dk

 

Bu filmde bilim insanları Dünya’nın oluşumundan çok sonra, Dünya üzerinde yaşayan canlıların ölümüne neden olan asteroit çarpmasını anlatmaktadırlar.

Bilim insanlarına göre yaklaşık on üç bin yıl önce devasa bir gök taşı Dünya’ya çarptı ve meydana gelen yıkımlarla Dünya üzerinde bulunan canlıların önemli bir oranı yok oldu. Gök taşı atmosfere girdikten sonra atmosfer tarafından yoğun bir sürtünme kuvvetine maruz kaldı ve bazı bilim insanlarının ileri sürdüğü gibi atmosferde patladı. Bunu takip eden saatlerde patlamanın etkisi ile büyük bir toz fırtınası meydana geldi ve büyük yangınlar oluştu böylelikle Dünya üzerinde bulunan canlıların önemli bir kısmı yok oldu.

Gök taşı çarpmasının meydana getirdiği şiddetli ölümlerin yanı sıra birçok canlıda mutasyonların oluşmasına neden oldu ve canlıların bir kısmında önemli oranda değişimler meydana geldi. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre eski zaman hayvanları ile şimdiki hayvanları arasında önemli oranda farklılıklar olduğu ve bunun muhtemel sebebinin asteroit çarpması neticesinde meydana gelen patlamalar ve bunları takip eden fırtınalar olduğudur.

Bilim insanları asteroit çarpması ile dünya üzerinde meydana gelen olası değişimleri siyah paspas adı verilen ve on üç bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen bir toprak katmanına bağlı olarak belirtmektedirler. Bu toprak katmanı asteroit çarpması sırasında meydana gelen yangınların bariz bir sonucu olduklarını göstermektedirler. Bilim insanlarının buldukları bu siyah paspas katmanı kuzey Amerika kıtasının yaklaşık altı yedi kısmında görülebilinmiştir. Buda on üç bin yıl önce meydana gelen olası felaketin bütün kıta boyunca olduğudur.

Bilim insanları Dünya’nın geçmişinde meydana gelen olası asteroit çarpmalarının tekrar gerçekleşebilme ihtimallerinin olduğunun belirtiyorlar. Bilim insanları böyle bir durumla tekrar karşılaşmamak için çözümler üretmenin peşine düşmüşlerdir.

Dünyadan bakıldığında uzayda görülen, gezegen olmayan cisimlere ya da kaya parçalarına gök taşı denir. Göktaşlarının yörüngeleri bazen dünyanın ve diğer gezegenlerin yörüngeleriyle çakışır. Bu durumun sonucunda göktaşı çarpması veya göktaşı patlaması görülür. Dünya gibi atmosferi olan gezegenlere gelen göktaşlarının hemen hepsi atmosferde yanarak patlayıp yeryüzüne ulaşamaz. Atmosferi olmayan gezegenlere gelen göktaşları gezegene şiddetli bir şekilde çarparak derin bir çukur oluşturur.

            Bilim insanları bundan 13000 yıl önce dünyaya çarpan bir göktaşının birçok canlı türünün yok olmasına neden olduğu sanmaktadır. Göktaşının Amerika kıtasını saran yangınlara sebep olduğu tahmin edilmektedir. Kuzey Amerika’ya düşen göktaşı alev fırtınaları, toz bulutu vb. nedenlerden dolayı canlıların yok olmasına neden olmuştur. Dünyaya çarpan göktaşları canlıların evrimleşmesini sağladığı ve yeryüzündeki yaşamı şekillendirdiği varsayılmaktadır. Göktaşının oluşturduğu toz bulutu buzul çağının oluşma nedeni olabileceği öne sürülmektedir. 1908 yılında Sibirya’daki Tanguska nehri üzerinde patlamış olan ve canlıların yok olmasına neden olmuş bir patlama örneği somut bir kanıt niteliğindedir. Bugün  NASA göktaşlarının dünyaya çarpma olasılığına karşın göktaşlarının yörüngelerini belirleyip değiştirebilecek teknolojiye sahiptir.

 

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 

1 Göktaşı nedir?

2 Göktaşı çarpmasının sonuçları neler olabilir?

3 Siyah Paspas nedir?

4 On üç bin yıl önce Dünya’daki insanların özellikleri nelerdir?

5 On üç bin yıl önce Dünya’da nasıl bir asteroit çarpması meydana geldi?

6 Tungusta faciası nedir?

7 Yangınlar nasıl gerçekleşir?

8 Yangın Fırtınaları nasıl olur?

9.Göktaşı nedir?

10.Göktaşı çarpması nedir?

11. Dünyaya gerçekten göktaşı çarpmış mı dır?

12. Göktaşı dünyanın hangi bölgesine düşmüş olabilir?

13. Tanguska göktaşı patlaması ne zaman ve nasıl yaşandı?

14.Göktaşı iklimi nasıl değiştirdi ve bunun etkileri neler oldu?

15. Göktaşı çarpması önlenebilir mi?

16.Göktaşı çarpmasının etkileri nelerdir?