Dünyanın Ölümü Ya da Yok Oluşuna Neden Olabilecek Sebepler ve Güneş tarafından Yutulması Kaçınılmaz Sonunun Bilimsel Hikâyesi Filmin Özeti 47 dk

 

Bilim insanlarına göre dünya yaklaşık olarak 4,5 milyar yıldır var ve bu oluşum elbette bir gün yok olacaktır.

Bilim insanları dünyanın oldukça acıklı bir şekilde yavaş yavaş yok olacağını belirtmektedirler. Fakat bazı zamanlar bu süreç hızlanabilir. Örneğin bir asteroit çarpışması ile dünyadaki fay hatları faaliyete geçebilir ve çok korkunç depremler meydana gelebilir. Bu depremlerle veya asteroitlerin direkt olarak okyanuslara çarpması sonucu devasa tusunamiler meydana gelebilir. Bilim insanlarına göre dünya yeni bir buz çağına girecek ve çağ ile milyarlarca insan yok olacak sadece o kadar insan değil yeryüzündeki birçok canlıda (bitki, hayvan) hayatını kaybedecektir. Nitekim önceki buz çağının kalıntıları dünyanın bazı yerlerinde elde edilen fosillerle görülmektedir.

Bilim insanlarına göre dünya iklimi güneş etrafındaki eliptik yörüngeden dolayı değişikliklere uğramaktadır. Bunu ispat etmek içinde deniz dibindeki çökeltiler incelenmektedir. Bilim insanlarına göre bu çökeltiler dünyada meydana gelmiş iklim değişimlerini göstermektedir.

Bilim insanlarına göre dünyayı oluşturan kıtalar önceden tek bir kıta idi. Ve zaman geçtikçe bu kıtalar birbirinden ayrıldı, ayrıca hızla uzaklaştı ve büyük ihtimalle ileride bir şekilde tekrar yeni tek bir kıta olarak birleşecektir. Elbette ki yeni kıtanın faydaları da zararları da olacaktır.

Bilim insanlarına göre dünyada karbondioksitin azalması da büyük sorunlara neden olacaktır. Örneğin birçok hayvan yok olacaktır. Ve en önemlisi bitkiler ölecektir. Bitkiler yok olduğunda bu dünyamız için hiçte güzel olmayacaktır. Çünkü her taraf çölleşecektir.

Bilim insanları dünyamızın olası yok oluşunun son perdesini güneşin kapatacağını belirtmektedirler. Çünkü güneş ölmeye başladığında büyüyecek ve dünyamızı da içine alarak onu yok edecektir.

Bu filmde dünyamızın nasıl yok olabileceği ve dünya üzerinde meydana gelebilecek olası felaketleri göstermektedir.

Dünya var olduğundan bu zamana kadar canlıların yok olmasına neden olacak birçok olay yaşamıştır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Bu olaylar her defasında birçok canlı türünü yok etti. Fakat bu olaylar yeni canlı türleri de ortaya çıkardı ve var olan canlı türlerinin değişmesini sağladı. İnsanlar da bu olayların bazılarıyla karşılaştılar. Ama durum gösteriyor ki yüksek uyum yetenekleri sayesinde bugün hala nesillerini koruyabilmişler. Bu felaketlerin gelecekte de olması kaçınılmazdır. İnsanlar bu durumların çoğuna uyum sağlayabilirler fakat dünyanın sonunu getirecek nitelikte olanlar karşısında kimsenin yapabileceği bir şey yoktur.

            Gelecekte diğer canlılarla birlikte insanların yok olmasına neden olacak olay küresel ısınmadır. Küresel ısınma bu defa yapay nedenlerden kaynaklanmaktadır. Canlıların çoğunu yok edecek bu olaydan sonra dünya güneş tarafından yutularak yok olacaktır. Fakat bu sonu insanlarda dahil hiçbir canlı göremeyecektir. Çünkü küresel ısınma, dev yanardağlar, buzul çağı, güneşin genişlemesi  vb. olaylar en zor şartlara dahi dayanan canlı türlerinin yok olmasına neden olacaktır. Sonra her yıldızın başına gelenler güneşinde başına gelerek dünyanın yutularak enerjiye dönüşmesine neden olacaktır.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARINI FİLMİN AYRINTILARINDA BULABİLİRSİNİZ

 

1. Dünya nasıl yok olacak?

2. Dinozorlar nasıl yok oldular?

3. Asteroit dünyamıza çarpsa ne olur.

4. İnsanlar dinozorlardan ne kadar şanslıdır?

5. Deniz çökeltisi ne anlatır?

6. Dünya neden buz çağına girebilir?

7. Yeni buz çağının etkileri neler olabilir.

8. Plaka tektoniği nedir?

9. Dallı Bacaklı hayvanlar nasıl yaşar?

10. Süper kıta nedir?

11. Süper kıtanın faydaları ve zararları neler olabilir?

12. Dünyadaki bitkiler nasıl yok olacak?

13. Sulardaki tuzların canlılara etkisi nedir?

14. Okyanuslar nasıl yok olacak?

15. Sera etkisi nedir?

16. Dünyanın 1,4 milyar yıl sonraki hali nasıl olur?

17. Güneş nasıl yok olacak?

18. Astroid Darbesi Nedir?

19.İklim Değişimine Karşı İnsan Uyumu Nasıldır?

20. Mega Tektoniği Nedir?

21. Canlıların Sonu İle Güneş Arasında Bağlantı Var mı?