DÜNYANIN GEZEGENLERİN OLUŞUM EVRELERİNİN BİLİMSEL AÇIKLAMASI VE CANLILARIN ORTAYA ÇIKIŞININ BİLİMSEL HAYAT HİKAYESİ ( 45 Dk )  

           Dünya uzayda süzülen dev bir kaya ve su kütlesidir. Bildiğimiz hiçbir gezegene benzemez. Çünkü yaşamı destekleyen tek gezegendir. Evrende sahip olduğumuz, sığındığımız tek limandır. Dünya sanki bizim için yapılmış. Bize içecek su, yiyecek gıda ve soluduğumuz havayı sunuyor.  Burası bizim tek evimizdir ve yaşamamız tek ona bağlıdır. Her şey bir toz ve gaz bulutuyla başladı. Bilim adamları bu toz ve gaz bölgelerine moleküler bulut diyor. Bu bulutlar dünyadaki bulutlara benzemez. 4.5 Milyar yıl önce toz bulutu çökerek güneş sistemimizi yarattı. Güneşi, gezegenleri ve dünyayı. Yeni  oluşmaya başlayan tehlikelere maruz kaldı. Güneşten sarsılan parçacıklardan oluşan fırtına. Buna güneş rüzgarı denir.  Güneş rüzgarındaki parçacıklar yeryüzündeki canlılara zarar veren bir tür radyasyondur. Yoğun bir güneş fırtınası astronotu öldürebilir. Dünya ilk oluşurken gezegene çarpan maddelerin açığa çıkardığı enerji,  ısı üretti. Isı öyle yoğunlaştı ki kayalar bile eridi. Ergimiş dünyadaki en hafif elementler yüzeye çıkarken, demir dahil en ağır elementler merkeze doğru battı. Burada ergimiş bir çekirdek oluşturdular. İşte bizi güneş enerjisinin zararlarından koruyan bu demir çekirdektir. Dünyanın oluşumu dramatik ve şiddetli bir süreçtir. Daha sonra gezegeni eritecek kadar büyük bir çarpışma meydana geldi. Ay dünyanın ezeli arkadaşı. Yüzyıllardır nereden geldiği merak edilmiştir. Dünyaya büyük bir gezegen çarptı. Uzaya çok sayıda parçalar yayıldı. Bu parçalar disk şeklinde birleştiler. Uzaydaki başka cisimleri de içine alarak ayı oluşturdular. Ayın oluşması, dünyanın oluşmasında kilit olaydı. Dünya insanın yaşamına uygun hale geldikten sonra, yani soğumaya başladıktan sonra, içecek su ve soluyacak hayata dönüştükten sonra ilk önce dinozorlar açığa çıktı. Bir felaketle yeryüzünden silindiler. Daha sonra ilk insan ortaya çıktı. Dört ( 4 ) milyar yıldan fazla sürüdü. Ama dondurucu toz ve gaz tabakasından, evrendeki tek sığınacağımız limanı yarattı. Evimizi, dünyayı.

Bu filmde dünyanın oluşumu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar ele alınmıştır.

          Yaklaşık 4,5 milyar yıl önce evrenin büyük bir toz ve gaz bulutu olarak oluşmaya başladığını ileri sürmekteler. Bu gaz ve toz bulutuna moleküler bulut denildi, bu bulut yıllar içerisinde önce güneşi sonra diğer gezegenleri oluşturmaya başladı. Bu parçacıklar bir tür elektrostatik yöntemle birleştiler. Kümeler oluşturdular ve bu arada ana kümenin etrafında sürekli döndüler ve bazı kümeler birleşti ve gezegenlerin temel halleri oluşmaya başladı. Tabi bu dönemde bir insan yaşaması için uygun koşullar oluşmamıştı.

          Oluşan gencecik dünyayı çok büyük tehlikeler bekliyordu. Bunlardan biride güneşten etrafa saçılan parçacıklardı bu parçacıklar zararlıydı fakat dünya buna karşı kendini korumayı başardı. Bilim adamları dünyanın bu tür etkilere karşı kendini nasıl koruduklarını araştırdıkların da çok ilginç bir şey buluyorlar o da dünyanın bir manyetik alana sahip olduğu ve bu manyetik alan sayesinde dışarıdan gelen partikülleri dışarı göndermeye çalışır fakat bu partiküller manyetik çizgileri takip ederek kutuplara varırlar ve burada ororaları oluştururlar.

          Filmde dünya oluştukça yeni sorunlarla karşılaştığı bilim adamlarının çalışmalarıyla belirtiliyor. Örneğin ay nasıl oluştu; çalışmalara göre büyük bir gezegen dünyaya çarptı ve ondan kalan parçalar dünya etrafında dönen ayı oluşturdu. Ayrıca bu çarpma dünyada bir eksen eğikliğine sebep oldu ve bu mevsimlerin oluşmasını sağladı ve ayrıca gelgit olaylarını da sağladı.

          Peki, dünyada su nasıl oluştu bu bilim adamları kuyruklu yıldızlardan geldiğine inanıyorlar. Fakat bunu daha ispat edemediler. Hatta bu teori çürümek üzere çünkü kuyruklu yıldızlar da ki suyun özelliği ile okyanuslardaki suyun farklı olduğunu buldular. Fakat başka bir kuyruklu yıldızdan alınan örnekler bunu kanıtlıyor. Peki, dünyada oksijen nasıl oluştu bu da bilim adamlarını araştırmaya sevk ettirdi ve bilim adamları bunun ancak klorofilin oluşması ve fotosentezle olabileceğini buldular. Tabii ki buda oldukça uzun yıllar aldı.

     

 

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır:          
 1. İnsanların yaşayabileceği dünya nasıl yaratıldı?
 2. İlk dünya nasıldı?
 3. İlk dünyaya insan inse ne olurdu?
 4. Isı nasıl oluştu?
 5. Bizleri güneş enerjisinin zararlarından koruyan şey nedir?
 6. Ay nasıl oluştu? Dünya moleküler bulutlar sayesinde mi oluştu?
 7. Dünya’yı oluşturan parçacıklar nasıl birleşti?
 8. Elektrostatiğin dünyanın oluşumu ile ilgisi nedir?
 9. Dünya güneşten gelen parçacık fırtınasını nasıl engelliyor?
 10. Dünyanın manyetik alanı ne işe yarar?
 11. Ororalar nasıl oluştu?
 12. Demirin dünyamız için önemi nedir?
 13. Ay nasıl oluştu?
 14. Mevsimler nasıl oluştu?
 15. Dünya’da su nasıl oluşmuş olabilir?
 16. Asteroitler neden dünyaya çarptılar?
 17. Zirkonlar nasıl oluştu?
 18. Bakterilerin ürettiği oksijene ne oldu?
 19. Dünya’daki demire ne oldu?
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)