DÜNYADAKİ VE GÜNEŞ SİSTEMİMİZDEKİ VOLKANİK OLAYLARI,  YILDIZ VE GEZEGEN DEPREMLERİNİN NEDENLERİ ORTAK PAYDA VE ÖZGÜNLÜK İLİŞKİLERİ

 

            Gezegenlerin magması üzerinde bulunan yer kabukları, magmanın hareketinden kaynaklanan bazı değişimlere maruz kalırlar. Dünya yer kabuğu parçaları akışkan olan magma üzerinde hareket eder. Bu yer kabuğu parçalarının birbirine sürtünmesi ile depremler oluşur. Bu depremler diğer gezegenlerde de görülür. Güneşteki bazı patlamalar da çok büyük güneş depremlerine neden olur. Ayrıca nötron yıldızlarındaki gama ışını patlamaları da insanın algılayamayacağı kadar büyük depremler yaratır.

            Magmanın yer kabuğunu yukarı doğru itmesiyle volkanlar meydana gelir. Yeryüzündeki volkanlar dünyadaki yaşamı ve yer şekillerini değiştiren en önemli olaylardır. Bazı volkanlar nesillerin toplu yok oluşuna ve dünyanın soğumasına neden olduğu bilinmektedir. Gelecekte de bu tür süper volkanların olması muhtemeldir. Bilim insanları bazı gezegen ve uydulardaki volkanik olayları inceleyerek gelecekte olması muhtemel süper volkanik patlamaların büyüklüğünü tahmin etmeye çalışmaktadırlar.

 

Aşağıdaki Soruların Cevaplarını Bu Filmde Bulabilirsiniz

1.       Deprem nedir?

2.       Rihter ölçeği nedir?

3.       Volkan nedir?

4.       Süper volkan nedir?

5.       Güneş depremi nedir?

6.       Nötron yıldızı nedir?

7.       Dünyada nasıl değişimler olmuştur?