Doğal Kavimlerde Kendini Dövdürme, Dağlama, Dövme Yaptırma Ve Metal Taktırmak… Vb. Ritüellerin Ardındaki Gerçekler (45 Dk.)

            Kendini Dövdürme: Güney Etiyopya’nın çağlık kaplı tepelerinde yaşayan Hamar kabilesinin geçiş ritüellerin aşamaları gerçekten çok ilginç ve cüretkâr. Bu kabileye göre genç bir erkek erkekliğe geçiş sınavında sığırların üstünden düşmeden dört kez geçmesi gerekiyor. Fakat bundan önce ailenin kadınları onun için dayak yemesi gerekiyor. Bunu bir aile görevi olarak kabul ediyorlar ve bundan oldukça gurur duyuyorlar. Hatta kamçılanma sırasında onları kamçılayan erkekleri kışkırtarak daha fazla kamçılanmak istiyorlar. Çünkü bu onların erkeklerine olan sevgilerini ve saygılarını gösteriyor. Ancak bu aşamada kadınlar göğüslerini korumak zorundalar, göğüslerine zarar gelmesi halinde kabileye uğursuzluk geleceğine inanıyorlar. Bunun sonucunda kabileden kaçmak zorundalar aksi takdirde öldürülüyorlar. Ve bu ilk aşama böylece bitmiş oluyor.

Sıra gencin sığırların üzerinden geçmesine geliyor. Sıraya dizilmiş sığırların üstünden düşmeden dört kez geçmesi gerekiyor. Bunu başardığı an artık evlenebilir, çocuk sahibi olabilir ve kendine ait sığırları olabilir.

Dağlama: Dağlanmak her ne kadar tabu olarak kabul edilse de bu bazı insanlar için bir kimliğin izlerini, aidat duygusunu, bazılarına göre bir gruba dâhil olduğunu ve başkalarına göre de yeni bir başlangıç.

Örneğin eskiden Fransa ve İngiltere’de suç işareti, Amerika’da köleliğin,  21.yy. Kanada’da kimliğin ve dönemin işareti olarak kabul ediliyor. Günümüzde yaklaşık her altı Amerikalıdan birinde dövme veya vücut takıları mevcut. Ancak vücut değiştiriciler vücut sanatının sınırlarını daha çok zorluyorlar. Mesela derilerinin altına objeler yerleştiriyorlar, dillerini çatallaştırıyor ve çok acı veren bir şekilde kızgın metallerle vücutlarını dağlıyorlar. Ancak dağlamayı tabu olarak kabul etmedeki sebep acı vermesi işlemi değil, çoğu insana göre esaret ve ceza işareti, sığırlarını tanımlamak için onları dağlayan çiftçiler ve daha kötüsü bir insanın diğerinin efendisi olduğunu işte tüm bunlar dağlamayı tabulaştıran etmenler. Fakat bunlar dağlamayı yapanlara göre; diğer insanların vücut işlevleri hakkında düşündükleri her türlü temel kurla karşı çıkan bir duruşları var. Onlara göre dağlamak sadece tabuya karşı gelmek değil, hayatında yeni ve heyecan verici bir dönemin başlangıcı, bunu dayanaklık, tolerans sınırı, dürüstlük ve sadakat duygusu olarak kabul ediyorlar.

Bunu 1000 dereceye kadar ısıtılmış paslanmaz çelik dağlama aleti ve deriyi elektrikle yakan cerrahi bir alet olan hibrikatörle yapıyorlar. Deri 1000 derecede 1 saniyenin altında bir süre ile yanar ve tercihe göre desenler çiziliyor. Bu yaralar iltihap kapmazsa desenler güzel, fakat enfekte kaparsa kötü izler kalıyor. Enfeksiyon kapan bir yara doğru tedavi edilmezse kol ve bacaklarda hareket kaybına hatta tamamen kaybına neden olur.

Dövme Yaptırma: Her büyük şehrin karanlık bir yüzü vardır. Shinçuka Tokyo’nun karanlık yüzünün simgesi. Bu karanlık yerde uyuşturucudan fahişeliğe, oyun makinelerinden şantaja ve para karşılığı korunmaya kadar her türlü suç işlenmektedir. Ya kuza mafyanın Japonya’daki karşılığıdır. Temelde şiddet uyguladıkları için onlardan korkuluyor ve bunlar insanları açıkça sindiriyorlar. Yak uza gangsterleri genelde tüm vücutlarını saran ve horimono olarak bilinen görkemli dövmeler yaptırırlar ve bu şekilde tanınıyorlar. Fakat dövme eskiden suçluları damgalamak için kullanıldığından utanç ve onursuzluk simgesi olarak tanımlanır. Japonya insan onuruna son derece önem veren bir ülke olduğundan dövme kesinlikle yasaklanmıştır. ya kuza bu yasaktan kurtulmak için bir yöntem buldu ve dövmeyi kol ve bacaklarda bileklere kadar, yüze yapılmıyor, göğsün ortasında dövmesiz bir bölüm bırakılıyor. Böylece bu uygulama hem atalarının geleneksel elbisesi olan kimono için günümüzde takım elbise için işlev görüyor. Suç ve dövme hala iç içe geçmiş durumda. Kendilerini toplumdan soyutlamak için dövme yaptırıyorlar. Onlara göre dövme acıya dayanıklılığın göstergesidir. Acı karşısında zayıflık göstermemek yak uza için son derece önemli, horimona bir erkeğin karakter gücünü, sadakatini ve direncini sınıyor.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır

1) Hamar kabilesi genel olarak hangi işleri yapmaktadırlar?

2) Hamar kabilesinde güzellik neyi simgeler?

3) Tören başlamadan önce nasıl hazırlıklar yapılmaktadır?

4) Geçiş töreninde başarısız olan genci neler beklemektedir?

5) Kadınlar dövülmeden önce acıya dayanmak için ne içerler?

6) Dağlama temel olarak hayvanlara niçin uygulanmaktadır?

7) Dağlama yaparken yaptırdıkları desenlerin onlar için önemi nedir?

8) Vücut değiştiricilerin vücutları hakkındaki düşünceleri nedir?

9)  Dağlama ve vücut değiştirme ve takı takma hangi ülkede yaygın bir şekilde yapılmaktadır?
10) Dağlamanın vücut için zararları nelerdir?

11) Filmde dövme yaptırma konusu hangi ülke bazında ele alınmıştır?

12) Yak uza için şiddet nasıl bir uygulamadır?

13) Yak uza için temelde onları suça iten sebep nedir?

14) Yak uza gangsterlerin yatığı dövme en az kaç yıl içinde tamamlanıyor?

15) Horimona dövmesi nedir?                                                                          

ZEYNEP NAS EĞİTİM BİYOLOJİ 5.SINIF