DÜNYADAKİ GÜNLERİMİZ SAYILI. BATI UZAYA KAÇMAYI PLANLIYOR (60 DAK)

              Dünyadaki günlerimiz artık sayılı, uzak bir gelecekte şimdi hayat kaynağımız olan güneş hepimizi mahvedecek. Dünyaya her an bir asteroit çarpabilir. Tabi küresel ısınmada cabası, kuraklıklarda sonumuzu getirebilir. Buzullar erimekte yükselen denizler hepimizi yutabilir. Beklide tek seçenek bu yerlerden gitmektir. Çok uzak yıldızlar arasında cesurca yeni bir ev aramak. Ve başka bir gezegende yeni koloniler kurmak. Bilim adamları şimdi bunu hayata geçirmek için çalışıyorlar. Ama çok uzun zaman alacak bu yolculukları nasıl çözecekler. Ayrıca yaşamak için dünyaya çok benzeyen bir gezegene ihtiyaç var. Beklide dünyamıza benzeyen bir gezegen bulabiliriz. Ama yer çekiminin olmadığı bir ortamda çok uzun süre kalmanın birçok sakıncası var. Bunu nasıl aşacağız acaba. Uzayda kullanacağımız kıyafetler bizi ne derece koruyabilecek ve hareket kabiliyetimizi sınırlamadan nasıl iş yapabileceğiz. Bir de bunlara uzaydaki radyasyondan nasıl korunacağımızı da eklemek gerek. Şayet uzaydaki kozmik radyasyondan kurtulmanın bir yolu bulunamazsa Nasa tüm uzay seyahatlerini iptal etmek zorunda kalacak. Kimi bilim adamlarına göre uzayda koloniler kurmak için ilk önce aile birimlerini göndermeliyiz. Kış uykusuna yatmanın bir yolunu bulursak bu uzay yolculuğumuzu birazcık mümkün kılabilir. Acaba bu uzun yolcululuğumuz sonrası gittiğimiz gezegen bize tam anlamıyla uymazsa geri mi döneceğiz. Bilim adamları bunun çözümünü ise genlerle oynamakta buluyor. Ve insanları bu ortama uyarlamayı düşünüyor. Ama bunlar şuan için çok erken ve birçoğu teorilerden ibaret.
               
Bu filmde bilim adamları yakın bir zaman da veya güneşten gelebilecek bir etkiden dolayı insanlığın dünyada günlerinin sayılı olduğunu ileri sürmektedirler. Aslın da bu sadece güneşten gelebilecek bir sorundan kaynaklanmayacak. Her hangi bir asteroit dünyaya çarpabilir. Küresel ısınmadan dolayı dünyanın sonu gelebilir. Ya da insanlık kendisi dünyayı terk etmek isteye bilir. Ve tabi bunu yapabilmeleri için ayrı bir sistem ve gezegen bulmaları gerekir. Bu filmde taşınabilme olsaydı eğer karşımıza çıkabilecek sorunları göz önünde bulunduruyor.

             Başka bir yere göç etmek için öncelikle için de en az bir yıldızın ışık verdiği bir sistem bulunmalı. Ve yaşayacağımız gezegenin de dünyanın güneşe olan uzaklığı kadar bir uzaklığa sahip olması gerekiyor. Başka bir gezegeni bulsak dahi oraya gitmek neredeyse 100 bin yıl alıyor. Baksa gezegene gidebilmek için bir uzay aracına ihtiyacımız var. Ve bu araç için yakıt gerekir. Tabi uzaya giderken geçen zaman için de nasıl davranmamız gerektiği veya yerçekimin olmadığı bir ortamda nasıl rahat edebileceğimiz. Veya yer çekiminin olmayışı bize nasıl sorunlar getirecektir bunlar hep araştırma konusudur.

            Böyle bir araştırmada en önemli sorun yer çekimi. Bu kuvvet biz farkına varmadan bize birçok şeyi öğretiyormuş. Dahası o olamadan doğum olmuyor ve galiba öğrenmede olmuyor... Ve oraya giderken nasıl bir kostüm giyebiliriz bunların hapsi birer araştırma konusu.

             Başka bir tehlikede uzaydaki radyasyon güneşten saçılan radyasyon ya da başka bir yıldızdan saçılan radyasyona karşı ne yapabiliriz? Film bu sorular çerçevesinde yapılan çalışmaları anlatıyor. Şimdilik bilim adamlarının bulduğu uzay gemisinin yalıtımını güzel yapmaları yoksa radyasyona maruz kalırız.

            Uzay göçünün birde psikolojik boyutu var. Bilim adamları böyle durumlarda ne yapabilecekleri konusun yapılan çalışmalarda yolculuk boyunca az sayıda insanın dar bir ortamda asabileştiği veya farklı davranışlar ortaya koydukları gözlenmiş ve buna yönelik çözüm aranıyor. Bir çözümde uzaya gönderilecek astronotların genç çiftler olması gerektiğine yönelik bir öneri sunuldu fakat bunun da sakıncaları uzayda üreme yapılamıyor. Ama buna da çözüm olarak yaşlanmama geni araştırılıyor.

           Filmde başka bir gezegene gidebilmek için karşımıza çıkabilecek sorunlar ve bunların olası çözümleri anlatılıyor.

 

  Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır:    
 1. Mars ve Satürn yaşamamız için uygun koşullara sahip mi?
 2. Uzay araçlarının hareket etmesi için nasıl bir enerjiye ihtiyaçları var?
 3. Karşıt madde nedir. Nasıl bir güce sahiptir?
 4. Olası bir uzay gezisinin yolcular üzerinde yaratacağı yan etkiler nelerdir?
 5. Yerçekiminin insanlar üzerinde ki etkileri ve yerçekimsiz bir ortamın yarattığı yan etkiler nelerdir?
 6. Yerçekimini beraberimizde uzaya götürmenin bir yolu var mıdır?
 7. Yerçekimsiz bir ortamda dünyaya gelecek insan embriyosuna neler olur?
 8. Kozmik radyasyonun etkileri nelerdir?
 9. Binlerce yıl sürebilecek bir yolculuk nasıl çözümlenecek?
 10. Dünyadaki günlerimizin sayılı olduğunu gösteren belirtiler nelerdir?
 11. Yer çekimi nerede sıfır olur?
 12. Yer çekiminin bize faydaları nelerdir?
 13. Bir canlının doğması için yer çekimine mi ihtiyaç var?
 14. Bir fare yavrusu yer çekiminin yönünü bilir mi?
 15. Karşıt madde nedir?
 16. Astronotun kostümü nasıl olmalıdır?
 17. Radyasyondan nasıl korunabiliriz?
 18. Evrende gezegenler nasıl aranır?
 19. Bir kostüme yapay kas eklenebilinir mi? 
 20. Uzaya yolculuk yapmanın zararları nelerdir?
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)