DÜNYANIN GLOBAL GELECEĞİNE YÖN VERMİŞ VE YÖN VEREBİLECEK VOLKANLAR VE VOLKANİK PATLAMALAR (70 DK.) FİLMİN ÖZETİ

 

            Dünyanın tüm güçleri arasında en yıkıcı güçlerden biri yanardağlardır. Mağmanın yeraltında sıcaklık ve basınç etkisi altında yerin üstüne kendine bir yer açarak yeryüzüne püskürtmesiyle volkanik oluşur. Bunlar dünyanın en verimli arazilerini oluştururken en büyük yıkımları da beraberinde getirir.

            National geographic. Araştırmacısı Ege denizinde Tera volkanının Santori Adasını nasıl yok ettiğini araştırır. Minoolar santori adasında yaşayan bir medeniyeti ve bu medeniyetin nasıl yok olduğu bilinmiyordu. Ta ki araştırmalar yapılana kadar. Araştırmacılar deniz dibine inerek denizin dibinde bir yanardağ olduğunu görüyorlar. Ve bu adanın ve medeniyetin nasıl yok olduğunu  buluyorlar. Tera gibi medeniyetleri tehdit eden diğer yanardağlar Sn Helens Dağı, Pina Tuba Vezüv volkanı anlatılır.

            1991’de uzandığı Japonya’da yıllarca püskürdü. Bilim adamları bunu görmek için dağın üstüne çıktılar. Ve 43 kişi öldü. Bazı insanlar Kızıldeniz’i ikiye bölen tsunaminin ve göç kitabında yer alan mısır felaketinin gerçek sebebinin bu olduğunu söylüyorlar.

Tektonik levhaların ek yerlerinden magmanın yukarı sızmasıyla volkanik dağlar oluşur. Bu dağlar geçmişten bu güne kadar yeryüzünde bir çok yıkıma neden olduğu bilinmektedir. Gerek tarihi belgeler gerekse tektonik kalıntılar bu olağan üstü yıkımlar hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar. Günümüzde yaşanan yanardağ patlamaları gelecekte de bu tür doğa olaylarının olacağına dair ip uçları vermektedir. Bilim insanları patlamaların şiddetini belirlemek için 1-8 arasında değişen bir ölçek geliştirmişlerdir. VPE denilen bu ölçek volkanik patlamaları birbiriyle karşılaştırmaya yarar.

            Bilim insanları vpe si yüksek patlamaların binlerce insanın yaşamına son verdiği ve gelecekte de bunun olma olasılığının yüksek olduğunu örnekler üzerinden açıklamaktadırlar.  

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır:

 

  1. Volkanik patlamalar nasıl gerçekleşir?
  2. Volkan çevrelerine ne kadar zarar verebilmiştir?
  3. Patlamaların yol açacağı zararların kalıntıları var mıdır? 
  4. Santorini Yanardağı ne zaman patladı ve sonuçları neler oldu?
  5. Yanardağ Nedir?
  6. Volkanik Patlayıcılık Endeksi(Vpe) nedir?
  7. Tera Yanardağı Patlaması ne zaman patladı ve sonuçları neler oldu?
  8. Tambora Yanardağı Patlaması ne zaman patladı ve sonuçları neler oldu?
  9. Kolombo Su Altı Bacaları nedir?
  10. Büyük Yanardağ Patlamaları nerelerde gerçekleşebilir?