Derin Deniz Kalamarları Ahtapot ve Mürekkep Balığını Hayat Döngüleri Ve Etolojileri

 

   Deniz; görkemli, kudretli ve son derece acımasız bir yer. Açık denizleri tüm dehşetiyle yaşamış kişilerin, gelmiş geçmiş en cesur insanlar olmaları birazda bu yüzdendir. Okyanusun yüzeyi yeterince korkunç değilmiş gibi yüzeyin altında kalanlarda yüzyıllar boyu denizcileri dehşete düşürmüştür. Homeros Odissea destanında skillanın dokunaçları ile Homeros’un adamlarını yiyişini anlatır. İskandinav denizcileri ise canavarlar canavarına Kraken adını takmışlar. Bu kurnaz yaratık insanları da, gemileri de tutup denizin derinliklerindeki mezarlarına çekebilecek güçtedir. Bu türden efsanelere esin kaynağı olan yaratıkların çoğunun ürkek ve zararsız olduğu sonradan anlaşılmıştır.

 

   Ama günümüzde yaşayan canavarlardan birinin öylesine korkunç bir şöhreti vardır ki, derinliklerde onunla yüz yüze gelmeye çok az kişi cesaret edebilir. İşte bu adam onlardan biridir. Sualtı kameranı Baok Chamst denizin derinliklerinde kızıl şeytan olarak da bilinen Humbolt Kalamarının yanında dünyadaki herkesten çok vakit geçirmiş. Resiflerin ve deniz tabanının sakinleri arasında sayılan ahtapot ve mürekkep balıklarının aksine Humbolt Kalamarı açık denizlerde açık denizlerde yaşayan olağanüstü zarif bir hayvan. Bilim adamlarına göre bir şeytandan çok, bir hayaleti andırıyor. Önceden kestirilemez biçimde ortaya çıkıyor. Bazen derinliklere inerek yıllarca ortadan kayboluyorlar. Çok hızlı hareket ettikleri içinde doğada incelenmeleri çok zordur.

 

   Kalamarın mürekkebi acele ile kaçışını kamufle etmesi için yeterli, içindeki melanin adlı madde, insan cildini bronzlaştıran pigmentin aynısıdır.  Bir kalamar size yaklaşıyor mu, yoksa sizden uzaklaşıyor mu, işte bunu anlamak zor. Dev gözleri ile kafası gövdesinin tam ortasındadır. Bu gözler insan gözünün iki katı büyüklüğünde olabiliyor. Keskin ve papanınkine benzer bir gaganın bulunduğu doymak bilmez ağzını çevreleyen sekiz kol ve iki dokunaç var. Yaratığın büyük bölümünü kalamarın iç organlarını koruyan manto adında kalın bir kas örtüsü oluşturuyor. Mantoya tutturulmuş üçgen biçimli iki yüzgeç yüzmeyi ve suda süzülmeyi sağlıyor. Bu zarif tasarım omurgasız ölçütlerine göre iri sayılabilecek bir beyni de barındırıyor. Humbolt Kalamarları fırsatçı birer öğütme makinesi. Avladıkları yaratıkların işini bir çırpıda bitirecek donanıma sahipler. Kalamarı doğada incelemeleri zordur. Okyanusta sürekli hareket ediyorlar. Çiftleşmek ya da beslenmek amacıyla kalabalık sürüler halinde toplandıkları ender zamanlarda, onlar izlenebilir. Okyanuslara dağıldıklarında yerlerinin bulunması ve üzerlerinde gözlem yapılması çok zor…

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

 

1. Mürekkep balıkları ortalama yaşı ne kadardır?

2. Kalamarların farklı renkte ışık gösterilerinin anlamı nedir?

3. Humbolt Kalamarları iletişimi nasıl sağlarlar?

4. Kalamarların incelenmesi için araştırma istasyonu mevcut mu?

5. Humbolt Kalamarlarına niçin kafadan bacaklılar denir?

6. Kalamarların incelenmesi için nasıl bir bilimsel araştırma yapılmış ki, izlenmş?

7. Kalamarlar su içinde ne kadar hız yapabilir?

8. Klamarlar birbirine düşkün müdürler?

9. Humbolt Kalamarının nasıl avlandıklarını merak ediyor musunuz?

10. Kalamarlara en çok nerelerde rastlanır?

11. Hayvanlar âlemindeki en uzun sinir liflerine sahip hayvan hangisidir?

12. Kafadan bacaklıların kamufle etme yeteneğinin sırrı nedir?