Çiftlik Hayatı; Çocukların Çiftlikte Deve Kuşu İle Çiftliği Uğraşısı ( Çocuklar İçin) 15 dakika

 

            Güney Afrika’da deve kuşu çiftliğinde yaşayan Poli çiftlik hakkında betimlemesini yaparak anlatmaya başlıyor. Poli’lerin çiftliği büyük dedesi tarafından kurulmuş. Deve kuşu yanında koyun, domuz, tavuk ve dana’da yetiştiriyorlar.

            Deve kuşları yumurtladıktan sonra anne ve babalar kuluçkaya yatıyorlar. Deve kuşu yumurtasının çok farklı bir tarafı olduğunu söylüyor. Bir deve kuşu yumurtasının ağırlığı 25 tavuk yumurtasının ağırlığı kadardır. Deve kuşlarını fırsat verilirse dişi ve erkekler dönüşümlü olarak 42 gün kuluçkaya yatıyorlar. Ama çiftçiler kuluçka makinesini kullanıyorlar. Bu makinelerde yumurtalar 36 C0 de 42 gün makinede bekletiliyor. Doğal kuluçkaya göre daha çok yavru çıkma şansı vardır. Yavru deve kuşları çok narindir. Yumurtadan çıkınca 3 gün boyunca sıcak bir ortamda tutuluyor. Poli ve arkadaşı Toti ile koyunları otlatmak için başka tarlalara götürüyor. Güney Afrika koyunlarının tüyleri çok kısadır. Böylece sıcaklıktan fazla etkilenmezler. Sonra Poli ile Toti komşu çiftliğe giderek deve kuşlarının yavrularını nasıl yumurtadan çıkarttığını gösteriyor.

            Bir sabah Poli ile babası kasabaya deve kuşu yumurtalarını satmaya gidiyorlar. Kasaba ismini deve kuşundan alıyormuş. İlk deve kuşu çiftliği burada kurulmuş. Deve kuşunun tüyleri eskiden halk için büyük bir geçim kaynağıymış. Şimdide daha çok derisinden faydalanıyor. Yumurtaları daha çok süs eşyası olarak kullanıyorlar. Daha bir sürü eşya deve kuşundan yapılıyor. Örneğin çanta, yazmalar, süpürgeler vs…

            Poli daha sonra babasıyla deve binmek için başka bir çiftliğe gidiyor. Buraya deve kuşuna binmek için yani rodeo yapmak için dünyanın bir çok yerinden turist geliyormuş. Bundan sonra Poli babası ile çiftliğe geri dönüyor ve bal kabaklarını toplamaya gidiyor. Kabaklarını dükkanlara ve pazara götürerek satıyorlar. Bal kabağı tarçınla yendiğinde çok lezzetli oluyormuş. Parçalanmış kabakları domuzlara yediriyorlar.

            Güney Afrika’ya özgü üzüm Heylapot çiftliklerinde yetiştiriyorlarmış. Yeterince deve kuşu yavrusunu kuluçkadan almadıkları zaman çiftlikler deve kuşlarının yavrularını satın alıyorlarmış. Alınan yavruları çiftliğe bırakıyorlar.

 

            Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1.    Kuluçka makinesinin sürekli döndürme sebebi nedir?

2.    Koyun ve deve kuşlarının temel besi yemi nedir?

3.    Deve kuşu yumurtaları nasıl değerlendiriliyor?

4.    Deve kuşu yavrularını güneşten korumak için ne yapıyorlar?

5.    Poli ilk kez deve kuşu ile nerede rodeo yapmıştır?

6.    Deve kuşu yumurtalarını neden uzun zaman yuvadan bırakmazlar?

7.    Çiftliğin temel ürünleri nelerdir?

 

 

Nihat ÇALKAN Eğitim Biyoloji 5.Sınıf