Çitalar Çiftçilerin Hayvanlarını Avlıyor Önlem

   

    Çıtalar Güney Afrika da çiftçilere büyük zararlar vermektedir. Çıtalar çiftliklere saldırmaktadır. Bu durum çiftçilerin devlete ültimatom vermelerine ve çıtaların avlanması ile ilgili yasaların gözden geçirilmelerini istemelerine sebep olmuştur. Ayrıca diğer bir dert yandıkları konu ise geçimini sağladıkları av hayvanlarının çıtalar tarafından avlandıklarıdır. Ama uzmanlar çıtaların çok az sayıda kaldıklarını ve kesinlikle çıtaların avlanmasına karşı çıkıyorlar.

     Çıtalar karada yaşayan en hızlı hayvanlardır. 3 saniyede saatte yaklaşık 80km yol alabilirler. Hızlı koşmalarının sebeplerinden biriside bir anda 4 ayağını yerden kaldırması ve havada kalmasıdır. Ayaklarının altında çivi gibi tırnakları bulunmakta bu tırnaklar fren görevi görmektedir. Çıtalar hızlı koşarlarken kuyruklarını tam dönüşlerde kullanmaktadır.
     Çitalar çiftçilerin evcil hayvanlarını avlıyor. Günay Afrika çitalarının hayati tehlikeleri vardır. Çiftçilerin hayvanlarına saldırıyorlar. 800 kadar çita kalmıştır. Çitalar saatte 100 km yi aşan bir hız yapabilirler. Çiftlik alanlarında 400 kadar çita kaldı ve avlanmalarına izin verilmemelidir.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

   S-1. Hangi durum Afrika da çiftçilerin devlete ültimatom vermelerine sebep oldu?

   S-2. Karada yaşayan en hızlı hayvan hangisidir?

   S-3. Çıtlar neyin sayesinde hızlı koşarlarken durabilirler?

   S-4. Çıtalar kuyruklarını ne zaman kullanır?

   S-5. Kim çıtaların avlanmalarına karşı çıkıyor?
   S-6.  Çitaların hayati tehlikeleri var mı?
   S-7. Kaç tür çita kalmıştır?
   S-8. Çitalar kaç km hız yaparlar? ?