Atlas ve Cern’de Kurulan Atom Altı Parçacıkları Çarpıştırma Sonucu Neler Bekleniyor Sistemde Çalışan Fizikçilerin Görüşleri Sistemin Çalışama Şekli 45 dk

 

       Bu filmde 15 yada 20 yıl boyunca hayatını evrenin nasıl oluştuğuna adayan bilim adamlarının ve onlar sayesin de kurulan CERN (bilimsel araştırmalar merkezi)’nin yapılan çalışmaları anlatılıyor.

       Fransa ve İsviçre arasında Avrupa Nükleer Araştırmalar Kurumunun bünyesinde büyük patlamayı taklit edebilecek, dört büyük dedektör ve de dünyanın en iyi bilim adamları

Bir araya gelerek patlamayı nasıl taklit edebileceklerini anlatıyorlar.

       Bu filmde BHC yani büyük hadron çarpıştırıcının nasıl çalıştığı anlatılmış. Teorik olarak dedektörler mıknatıslar ve 27 km’lik bir mesafe sayesinde protonlar hızlandırılıp çarpıştırılacaklar. Bu deneyin asıl amacı: her şey var olmadan önce yani; insan yokken gezegenler yokken her şey çok sıcakken neler olduğunu ortaya çıkarmak. Ayrıca maddenin neden oluştuğu, nasıl oluştuğu ve nelerden oluştuğunu keşfetmek için deney hazırlandı.       BHC yeri altında çünkü hem dünya dışında gelen ışınlar hem de kendisinin yayacağı radyasyondan dolayı yeraltında kuruldu.

       Bilim adamların tahmini büyük patlamadan sonra her şeyin aniden soğuduğu ve soğuyan parçacıkların bir araya gelerek birleşip yeni evreni ve içinde ki her şeyi oluşturduğu yönünde.

       Filimdeki deney ışık hızında parçacıkların birbirine çarpıştırıp büyük bir enerji elde edip, evreni başta oluşturan enerjiyi yakalamaya çalışıyorlar. Bu çarpışma için dört dedektör hazırlanıyor. Parçacıkların doğrultularını sabit tutmak için mıknatıslar kullanılıyor ve tabi parçacıkların hızlanabilmesi için 27 km’lik bir mesafe hazırlanmış.

       Atlas dört büyük dedektörden en büyüğü, dev bir dijital fotoğraf makinesi gibi yüksek çözünürlükte fotoğraf çekecek ve bilim adamları bu fotoğrafları kullanarak bir sonuca varacaklar. Bu dedektörlerin yapımında çok miktarda malzeme kullanılmış tabiî ki bu malzemeleri bir birine bağlamak için yüzlerce kablo kullanılmış. Bu kablolar karışmasın ya da her hangi bir hatada hemen bulunsun diye numara verilmiş.

       Bu filmde bilim adamları Democritous, Galileo, Ruthertfort, Newton ve Einstein den bahsetmektedirler. Onlara olan borçlarımızı anlatırlar. Democritous sayesinde atomdan haberdar oldular. Galileo sayesinde teleskopu kullanıyorlar. Ruthertfort sayesinde atomun bir çekirdeğinin olduğunu öğrendiler. Newton sayesinde yerçekimini ve kütleyi kavradılar. Ve Einstein onun sayesinde her şeyi başka anladılar merakları arttı keşif güçleri arttı, göreceliği kavradılar ve enerji dönüşümünü anladılar ve halen bazı şeyleri anlamamışları şimdi onları anlamaya çalışıyorlar. Cern de yapılan çalışmaların dünyaya birçok faydası var: tv, telefon….. ama en önemlisi belki o zaman farkında değillerdi ama interneti bulmaları tüm dünyada büyük bir fayda sağladı.

        Filmdeki deney bilim adamları için merakları giderme aracı olacak. Evrende kaç boyut var? Ve onlar hem sonu hem de başı merak ettikleri için bu deneyi yapmak istiyorlar.

       Bu film dünyadaki fizikçilerin evrenin oluşumu noktasında merak ettiklerine cevap bulmaları için hazırlanmış bir deneyden bahsetmektedir.

 

 AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR.

 1. Evrenin oluşumu taklit edilebilinir mi?
 2. Sıcaklığın enerji ile ilişkisi nedir?
 3. Bir proton bir saniyede 27 km’yi kaç defa dolaşır?
 4. Bir göz kırpma kaç mikro saniyede gerçekleşir?
 5. Democritous neler borçluyuz? 
 6. Karanlık madde nedir? Kara delikten ne farkı var?
 7. Parçacık fiziği ne zaman başladı?
 8. Bir kum tanesin de kaç tane molekül vardır? Bir molekülde kaç parçacık bulunur?
 9. Evrende kaç boyut vardır?
 10. Deney sonucu elde edilecek muhtemel bilgileri incelemek için kaç işlemci kullanılıyor?
 11. İnternet nasıl icat edildi?
 12. Bir elektron gözle görülürmü?
 13. Görecilik kuramı nedir?
 14. BHC yeni tarzda atom bombası mı yapıyor?
 15. BHC neden tünelde yapıldı?
 16. Süper iletkenlik neden soğukta artar?
 17. Dünyanın evrende bir ikizi olabilirmi?
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)