CERN'de Parçacık Hızlandırıcısındaki Tamirat Filmin Özeti 46 dak.

 

Bu filmde Avrupa Nükleer Araştırma Kurumu olan CERN’de yapılan mıknatıs tamiratı anlatılmaktadır.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı(LHC) ilk çalıştırılmasından itibaren yaklaşık dokuz saat çalışabilmiş ve bu çalışmanın ardından mıknatıslardan bir tanesinde meydana gelen erime birçok mıknatısın yanmasına neden olmuş bu olay üzerine yaklaşık bir yıl boyunca bu mıknatıslar tamir edilmeye çalışılmış.

LHC’nin her bir mıknatısı metrelerce uzunlukta ve tonlarca ağırlıkta olan çift kutuplu mıknatıslardır. Bunların tamiri için sökülmesi parçaların ayrılması ve yukarı taşınması zaten aylar almaktadır. Yeni hazırlanan mıknatısların geri getirilmesi de bir o kadar fazla zaman almaktadır. Yeni bir mıknatıs önce atölyeden alınır ve büyük tırlar ile CERN’e taşınır. Buradan tünelin başına alınır ve dev borudan aşağı gönderilir. Burada tünelde bulunan araçlar vasıtası ile bağlanacağı yerlere taşınır. Tüm bunlar çok basit görünebilir fakat söz konusu mıknatısların her biri hem uzun hem de ağır olduklarından dolayı bu işlemler çok yavaş ilerlemektedir.

CERN Fransa ve İsviçre sınırına kurulan devasa LHC projesinde yapılan çalışmanın amacı; neden oluştuğumuzu? Evrenin nasıl oluştuğunu? ve bazı gizemli parçacıkları keşfetmenin peşindedir. Yapılan tüm çalışmalar Einstein’ın çalışmaları göz önüne alınarak yapılmaktadır.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısında herhangi bir aksilik karşısında devreye giren önemli bir itfaiye ekibi mevcut. Bunlar olay anında hiçbir güvenlik etmenine takılmadan tünele iniyorlar ve gerekli kurtarmaları yapıyorlar.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 

1 LHC nedir?

2 CERN nedir?

3 LHC’ de nasıl bir sorun çıktı?

4 LHC’ deki sorun nasıl giderildi?

5 LHC’ deki mıknatıslar ne işe yarıyorlar?

6 LHC’ deki mıknatıslar nasıl taşınıyorlar?

7 LHC’ deki mıknatıslar nasıl bozuldu?

8 LHC’ deki mıknatısların ebatları nasıldır?

9 LHC’ deki itfaiye ekibi nasıl çalışıyor?

Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)