EN BÜYÜLEYİCİ ANLAR

                                                                   

               Şimdiye dek görüntülenmiş en nefes kesici görüntüler ve kalpleri zorlayan bir yolculuk ve bu yolculukta  her köşeden bir tehlike ve ölümle yüz yüze gelmek an meselesi olabilir.Buda size yaşadığınızı  hisettirir.Bu belgeselde NOTOINAL GEOEGRAPHIC nin en şaşırtıcı ve büyüleyici anları var.Vahşi babunlardan  evdeki fırtınaya bir bucuk km’lik atlayıştan güçlü bir köpek balığının çenesine ve şaşırtıcın keşiflere kadar bir çok büyüleyici anı görmek mümkün.Vahşi doğayı avcılar yönetir,Avlar ise canları için mücadele eder.vahşi Babunlar korkunç kurbağalar ve geleceğini tehlikeye atmamak için  yavru su aygırlarını öldüren erkek su aygırlarına kadar  bir çok anı karelemek mümkün.

               Babunların flamengo kuşlarıyla beslenmesi babunların çok hızlı ve güçlü dişleri bir leoparınki kadar uzun ve keskindir.avını tek ısırıkla haklayabiliyor.Piranalar ise bir balıkçıl kuşu dakikalar içerisinde parçalayabiliyor.Avın hareket etmesi, direnmesi,çırpınması pirana çetesinin yeme çılgınlıklarını ateşliyor.Eşek arıları 5cm boyunda ve uzun iğneleri var. Ve bu iğneler bir insan etini rahatlıkla sindirebilecek etkiye sahiptir.Bir tane japon eşek arısı 1000 tane bal arısıyla baş edebilir güçte.Sadece 3 saate 30 japon eşek arısı 30000 bal arısını katledip ballarına ulaşabilir.Barbarlar gibi bal arılarının gençlerini de esir alır. Her yıl yüzlerce insan eşek arısın iğnesi yüzünden alerjiden ölebiliyor.Öküz kurbağaları ağızlarına sığdırabilecek herşeyi yiyebiliyor.Kuş,akrep.fare vs. Ama gözden kaçırdıkları bir şey var. Oda su semenderleridir.Çünkü su semenderlerinin derisinde zehirli bakteriler var.Ve bundan dolayı avcıları tarafında avlandıklarında derilerindeki zehri salgılayıp avcıyı zehirler. Kurbağalar yedikleri su semenderlerinden dakikalar içerisinde zehirlenip felç olabiliyor.Su aygırları yeni doğmuş su aygırlarını öldürmek ister.Çünkü sürü içerisindeki yerleri tehlikeye düşebilir.Yavru aygırların büyüyüp kendisine tehdit oluşturmasının önüne geçiyor.Pitonlar koca bir buzağı veya ineği yiyebilecek bir yapıya sahiptir.Ve bir insanın boynuna sarılıp insanı kaslı vuçuduyla onu sıkıp kalbe giden kanı durdurarak boğabilir.Dilini sallaması avının boyunu  ölçüp biçmesi  anlamına geliyor.

                  Kasırgalar, kasırgalarda rüzgar saatte 265km hıza ulaşabiliyor.Ve önüne aldığı herşeyi yok edebilecek güçtedir.Annpurna Zirvesi nepalde bulunan dünyanın en yüksek 10. Büyük zirvesidir,Ve Everest’ten daha tehlikelidir.Kendisini fethetmeyi deneyen her beş dağcıdan birinin canını alır.En  ölümcül silahı çığdır.Çığdan hem darbe yersiniz hem de aşağı çekilirsiniz.Hemen ölmezseniz bile tonlarca karın altında boğulup ölebilirsiniz.Buna rağmen korkusuz dağcılar her yıl anna purnaya geliyor. Ekim 1997de dağı fethetmek üzere 3 kişilik bir ekip yola koyulur.kameraman girişimlerini kaydetmek üzere arkada kalır.Dağın dik yamaçlarına tutunmuş tonlarca taze kar var. Ve çok geçmeden en kötü kabusları olan dev boyutlardaki kar ve buz seli üzerlerine gelir.Saatta 130km ye ulaşabiliyor. Ve çadıra çekilerek  kurtulurlar. Dünyanın en tehlikeli zirvelerindendir.Dünyanın en büyük yamaç atlayışı için temmuz 1992 ‘de nıke adında bir paraşütçü himalayanın eteklerinde bulunan büyük trengo kulesi adında devasa kayalıktan ölümcül bir atlayış gerçekleştirmek ister. Trango kulesi deniz seviyesinden 6.5km yükseklikte saf granit yüzü 1828m’dır tırmanmak haftalarını inmek ise yalnızca ister.Tırmanış 20 gün sürer hayatlarının bir pamuk ipliğine bağlı olduklarını farkındadırlar. Buna büyük yamaç atlayışı denir. Bu atlayışta 290 km hızla iniyor ve başarıyor.Bu ölüme yakın olan yaşamın heyecanını anlatıyor.Nisan 1912’de dünyanın en önemli gemisi olan  titanik  bir buz dağın çarpıp kuzey atlantiğin  sularına gömülmüştür. 1500 yolcu hayatını kaybetti. 1985 yılın da bir ekip bu kayıp gemiyi bulmak için çeşitli çalışmalar yaptı. Seferinden 70 yıl sonra kayıp titanik bulundu. NATİONAL COĞRAFİK fotoğrafçısı olan mecury 17 yıl görmüş olduğu bir kızın peşindedir. Afganistandaki savaşta mülteci olan genç ve ürkek bir kız olan şerbet Afgan  direnişinin sembolü haline gelmiştir. Acınası hali ve durumu son 20 yıl boyunca olup biten gösteriyordu.

 

 

 

         Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

 

1- Eşek arısının iğnesi hangi hastalığa neden olabilir?                                                                                  

2-Su semenderleri zehirli mi. Zehirliyse zehiri vüçüdunun neresinde bulunur?

       3- Erkek Su aygırları yavru su aygırlarını neden öldürür ?

       4-Piton yılanı avını gördüğünde dilini sallaması ne anlama geliyor?

       5-Köpek balıklarıyla hareket eden ve onların artıklarından beslenen balıkların sağlamış oldukları  

        Yarar nedir?

6-Köpekbalıkları ne zaman saldırır?

       7-Dünyanın 10’cu büyük zirvesi olan Anna Purna  hangi ülkede bulunur ?

8-Hortumların saatteki hızları kaç km/sattır?

       9-Veri sondası nedir? Hangi amaçla kullanılır?

       10-Sonar kartografi sistemi nedir ne hangi amaçla kullanılır?

       11-Firavun ve  piramit diyarı olarak bilinen tarihi yer neresidir*

12- Nisan 1912’ de kuzey Atlantik sularında kaybolan geminin adı nedir?

13-Nisan 1912’ de  batan titanik gemisinde kaç yolcu hayatını kaybetmiştir?

14-Kayıp titanik gemisi için arama çalışmaları ne zaman başlamıştır?

15-Titanik gemisinin bulunmasında çalışması olan ünlü bilim adamı kimdir?

16-İris haritası  nedir. Hangi amaçla kullanılır?

       17-Afgan savaşının direnişinin sembolü haline gelen ünlü kızın adı nedir?

       18-Netional coğrafik ünlü kameramanın adı nedir?

  19-Dünyanın en büyük yamaç atlayışı kaç yılın da yapıldı?

20-Büyük yamaç atlayışının yapıldığı yer olan himayalarının eteklerinde bulunan yerin ismi nedir??

   21-Büyük yamaç atlayışının  yapıldığı yerin rakımı kactır?

   23-Büyük yamaç atlayışının yapıldığı noktaya tırmanmak kaç gün sürer ?

   24-Hortum genellikle hangi mevsimde ortaya çıkar?

 

 

                      HAYRULLAH ARSLAN EĞİTİM FAKÜLTESİ FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ 4\A