Böceklerle Tedavi ve Sıtmaya Neden Olan Sivri Sineğin Hayat Döngüsü 24 Dakika

Sineklerin larva formu olan kutçukların modern tıpta kullanıldığını öğrenmek şaşırtıcı gelebilir. Antibiyotikler işe yaramadığı zaman etkili bir seçenek oluşturuyorlar. Doğada kurtçuklar çürüyen etle besleniyorlar. İşte bu yönüyle insanların tedavisinde kullanılmaya hak kazanıyorlar. Etin öldüğü iyileşmediği çürüdüğü yaraları tedavi etmek çok güç bir iştir. Pek çok bakteri modern tıbbın antibiyotiklerine gittikçe daha çok karşı koymaktadır. Ancak kurtçuklar için bu ortam idealdir. Yiyecekleri bellidir sadece ölü dokuyu yerler canlı olan doku ve ete asla dokunamazlar. Doktorun bıçağı daima ölü dokuya ulaşamaz. Uzansa da canlı dokudan temizlerken canlı kısmından bir parça kesip atabilir. Bu mini cerrahların hassasiyeti ve seçici oluşları onları mükemmel bir tedaviye dönüştürüyor. Yararları ölü dokuları yok etmeleri ile bitmiyor; devamlı hareket etmeleri kabuk dokusu oluşumunu hızlandırıyor. Salgıları yarayı dezenfekte ediyor. Yemekleri bitince de kendi kendilerine düşüyorlar. Başarısı kanıtlanan bu ilaçlar daha ucuz olup pek çok modern yöntemden de daha verimli bir yöntemdir. Bugün binlerce doktor reçetelere kurtçuk yazıyor.

Böcekleri beslemek için insan kanı kullanılıyor. Sinekleri daima evlerden uzak tutmayı çalışırız. Elbette bunun bir sebebi var; sinekler hastalık yayar. Ateşli tifo, tüberkiloz, şarbon, cüzam ve kolera sineklerin yaydığı hastalıklardan yalnızca bir kaçıdır. Tropik iklimden buzullara kadar her yerde yaşarlar. Doğurgan olduklarından bu haşerelerden kaçmak zordur. Dünya da bilinen 85 bin sinek türü bulunmaktadır. Her yıl bir milyon insan sıtma yüzünden hayatını kaybetmektedir.

Genellikle sivrisineklerin ayak bileğini ısırıldığı düşünülür. Ama Dr. Break ve ekibi bileklerimizi sevmediğini sadece bilek hizasında uçup avlandığını ve beslendiklerini saptamış. Yani kendimizi yükseltirsek daha da önemlisi oturduğumuz evin tabanını bir metre kadar yükseltirsek ısırılma şansımız %92 ile %97 arasında azalacaktır.

Sadece diş sinekler ısırır. Çünkü sivrisinekler kanla beslenmezler. Yavrularını büyütmek için insan kanını kullanırlar. Bitkilerin özsuyu temel gıda maddesidir. Midelerinin ayrı bir bölümünde emdikleri kanı saklar. Yumurtlarken de onu kullanırlar. Ağız bölümü karmaşıktır. Bir parçasını derimize saplar, başka bir parçayla kanımızı emerler. Nadiren sinirlerimize denk geldiğinde sineğin ısırdığını hissederiz. Kılcal damarı bulduktan sonra kanı emmek için bir sıvı salgılarlar. İşte sıtma mikrobu vücudumuza bu sıvıyla girer.

Tahtakuruları insan kanıyla beslenen parazitlerdir. Geceleri çıkıp uyurken kanımızı emerler. Birkaç gün boyunca yediklerini sindirirler. Bir kez emmeleri bir yıllık gıda stoğu için yeterlidir. Karnını tam olarak doyurması için tahtakurusu vücudunu esnetir. Tahtakurularının dış iskeletleri serttir. Zırhlı plakalarının arasındaki yumuşak bölümleri yüzünden çizgiliymiş gibi gözükür. Cüzzam ve humma gibi pek çok hastalıkların taşıyıcısı olarak düşünülmektedir. Ama aslında bu hastalıkları insanlara geçiremezler. Başınıza gelebilecek en kötü sonuç bol bol kaşınmak olacaktır.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısındadır.

  1. Anofeles arobiyenses türü sivrisinekler nerede ürer?
  2. Antibiyotikler neden işe yaramıyor ve işe yaramadığı durumda tedavide ne kullanılır?
  3. Sıtma mikrobu vücudumuza nasıl girer?
  4. Sıtma hastalığını %92 ila %97 oranında ilaç kullanmadan azaltmanın yöntemi/ yolu nedir?
  5. Sineklerin larva formu olan kurtçukların yararları nelerdir?
  6. Tahtakurusunun vücudu neden çizgiliymiş gibi gözükür?
  7. Sineklerin yaydığı hastalıklardan birkaç tanesini söyleyiniz?

Kadir GÖKPINAR EĞİTİM BİYOLOJİ 5. SINIF