Bilimsellik Sanal Dünyamıza Çözüm Üretmekte Henüz Genç( 28 dakika)

            Lisa Wyrick kendisinin ve kızlarının evlerinde hayaletler gördüğünü söyleyerek Doktor Rol’e başvurdu. Lisa bu hayaletlerin kendisinden kaynaklandığını düşünüyordu ve suçluluk duyuyordu. Dr. Rol bu paranormal olayda genetik bağ teorisini destekleyebilmek için Lisa’nın evine gitti. Orada aile üyelerini dinleyerek evde araştırmalar yaptı.

            Doktor, Lisa’nın çocuklarının, babasının ve annesinin de bu hayaletleri gördüğünü rapor etti. Lisa’nın babası küçük bir kız çocuğu görüyordu. Kendisiyle konuşan bu kız çocuğu oyun oynamak istiyordu sonra kayboluyordu. Lisa’nın çocukluğunun geçtiği evin tarihine bakıldığında ise o bölgede bir Kızılderili katliamı yaşanmış ve 2000 den fazla kişi öldürülmüştü. Lisa’nın annesi o bölgede bir mağaradan çığlıklar duyduğunu söylermiş. Şimdide Lisa ve çocukları bu hayaletleri görüyor. Doktorun araştırmaları sonucunda paranormal olayların ailede kuşaklar boyunca sürdüğünü ortaya çıkardı. Yani bu hayaletler Lisa’dan kaynaklanmıyordu.

            Doktor Rol’e göre Lisa da ve kızı Heide de psişik güçler vardı ve ruhları görebiliyorlardı. Doktor bir medyum çağırdı. Kendisine fiziksel medyum diyen Amy Allan psişik güçleri olduğunu ve ölülerle iletişim kurabildiğini iddia ediyor ve bu güçlerin doğuştan geldiğini söylüyordu. Amy medyumluğunu şu sözlerle anlatıyor: ‘’Ben daha çocukken etrafımdakilerin insan olduğunu düşünürdüm. Sürekli yanımda dururlardı. Bir adam ve kadın odamdaki dolaptan bana bakarlardı. Ben 5 yaşına geldiğimde bana onlarla gitmemi söylediler bende onları takip ettim. Bana bir tel gösterdiler ve ısırmamı söylediler ısırdığımda beni elektrik çarptı o anki acı beynimde gördüklerimle bağdaştı. Onlar hala etrafımdalar. Ben banyo yaparken tavandan sarkar bana bakarlar. Önceleri çok korkardım ama şimdi bunu kabullendim. Medyum olduğumu ve bunun aslında iyi bir özellik olduğunu kabul ettim. Şimdi ise benim gibi ruhları görenlere yardımcı oluyorum’’ diyor. Amy’nin Wyrick ailesi ile hiçbir bağlantısı yoktu ve aile evde yokken eve gelip incelemeler yaptı. Gördüğü ruhları anlattı. Anlattıklarının hepsi Lisa’nın gördükleri ile örtüşüyordu. Hatta Lisa’nın babasının gördüğü küçük kızı medyum Amy de görmüştü. Amy’nin bulguları Wyrick ailesinin iddialarını kanıtlıyordu. Evleri gizemli varlıklar tarafından istila edilen Wyrick’ler korku içinde yaşıyorlar ve uykuları bedensiz varlıklar tarafından bölünüyordu.

            Uzmanların görüşüne göre bu durum düzeltilebilir bir paranormal olaydı. Fakat medyum Amy’e göre bunun tek çözümü Lisa ve kızı Heide’nin medyumluğu kabul etmesiydi. Amy, Lisa ve Heide’nin medyum olduğunu ve her nereye giderlerse gitsinler ruhları görmeye devam edeceklerini söylüyor.

            Lisa en son kiliseye başvurdu. Kilisede Lisa ve ailesi için dua edildi. Ama ne kilise ne de bilim Lisa’nın lanetli evinin sırrını çözemedi.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1.    Bilimsellik sanal dünyamıza çözüm üretebilir mi?

2.    Wyrick ailesinin evlerindeki lanetin sırrı neydi?

3.    Amy medyum olduğunu neye göre söylüyordu?

4.    Doktor Rol, Lisa’nın evinde neler buldu?

5.    Uzmanlar Lisa ve ailesi için ne düşünüyorlar?

6.    Doktor Rol’ün Lisa ve kızı Heide için düşünceleri nelerdir?

7.    Medyum Amy’nin Lisa ve ailesi için düşünceleri nelerdir?

Şaban DOĞAN Eğitim Biyoloji 5.Sınıf