İntihar Bombacılarının İtirafları

 

     2002 yılının temmuz ayında Güney Kudüs’te yaşanan bombalanmadan yaşamını yitirdi. Bombayı patlatan kişinin davası İsrail’i yok etmekti. Bombacılar şehit olma ve cennette iyi bir yer edinmek için bunu kabul ederler.  İntihar bombacılığı etkili bir silahtır. Filistin İsrail’e karşı bunu sürekli kullanıyor. İsrail Filistin toprağında yaşadığı sürece bunu Filistin onlara yaşatacaktır. İsrail Filistin için doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’ye hâkim olmak istiyordu. İntihar fenomizmi bireysel değildir, bir grup işidir. Gruba girenler bombacı olmaya hazırlanmaya başlar. Örgüt daha sonra intihar bombacısının hedefini belirler. Bombacılar ölmeden önce bir video çekerler.

   1944 yılında Japonya kazandıklarını yitirmeye başlamıştır. Amerikalıları püskürtmek için Japonlar çare aradılar. Bu savaşta 5000 ABD’li hayatını yitirdi. Başkanın artık atom bombası kullanmaktan başka çaresi kalmamış.

   Hizbullah 7. yy’da Hüseyin’in şehit edilmesi ilke ilham almıştır.  Amerikan savaş nedeni ile askerini geri çekmek zorunda kaldı. Hizbullahlar 1990’da İsrail’e saldırı düzenlerler. 1994’te yapılan anlaşmaya göre Gazze ve Batı Şeria Filistinlilere devredilmiştir. Ama antlaşmaya uyulmadı. Hayaş Filistin’de bomba hazırlayan bir mühendistir. Filistin’dekiler buna kahraman gözü ile bakıyorlardı. Filistinliler 25 Şubatta Hayaş’ın intikamını almaya başlar. Yapılan saldırılarda 98 yaralı vardı. İsrailliler Hamas bombacılarına ait bir video bulurlar ve bombayı nasıl yaptıklarına bakarlar. Erkekler bombacı olmaya genellikle dini nedenlerden dolayı kalkışıyor. Kadınlarda ise politik neden etkilidir. Bazı intihar bombacılarına Aıds ve sarılık virüsü bulaştırılıyor. Bunların kanına bulaşan virüsler şarapnellerle diğer insanlara bulaşıyor. Bu katliamlar ile cennete gideceklerini düşündükleri sürece bu durumdan kurtulmak imkânsız.

 

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1)       2002’de bombayı patlatan kişi nerelidir?

2)       Filistinliler için cennet neyi ifade ediyor?

3)       İsrail Filistin çatışması ne zaman başladı?

4)       İnsan intihar bombacısına nasıl dönüştürülür?

5)       Tüm bombacılar çekilen videoda konuşmaya nasıl başlar?

6)       ABD’nin Japonya’ya saldırmasında kaç genç hayatını feda etti?

7)       Kamikaze ne anlama gelir?

8)       Hizbullah nasıl bir gruptur?

9)       İsrail’e ilk intihar saldırıları ne zaman düzenlendi?

10)   Hayaş nasıl öldürüldü?

11)   Patlayıcılar nelerden oluşuyordu?

12)   Bombalar nerden imal edilir?

                                                                                                              ŞENGÜL GİYEN

                                                                                              EĞİTİM BİYOLOJİ 07010002008