Beyin Organ Davranış Simulasyonu ve Biyo-Teknoloji Gelişmeler 15 Dakika

Bilim adamları yapay zekâya sahip robot yapabilmek için doğal dünyaya başvuruyorlar. İlk anda sadece robotun tekerleklerini döndürmesini sağlanır, çocuğun ayakta durmaya çalışmasına benziyor, bacakları var ama yürümeyi bilmiyor. Aynen insanlar gibi öğrenmek zorunda farklı şeyler deniyor ve ödülle neyin iyi neyin kötü olduğunu öğreniyor. Japon robotlar sallanabiliyor, mesafeyi ölçüp doğru hareketler yapabiliyor. Mühendisler önce yürümeyi taklit ediyor. İlk modeller insanın karmaşık ve dinamik yürüyüşünü taklit eden bacaklar geliştirmeye odaklanmıştır. Sonra ki modeller de yürüme, denge sağlama yeteneğini artırmak için mühendisler robota bir baş, gövde ve kollar ekleyerek robotun cisimleri kavramasını veya hareket ettirmesini sağladı. Boyu sadece 110cm ve ağırlığı 57kilo olan son robotları: Asimo. İleri geri yürüyebiliyor, köşe dönebiliyor, hatta merdiven inip çıkabiliyor.

Daha zeki ve hareketli bilgisayarlar ve robotlar yapmayı öğrendikçe kendi vücudumuz sınırlarını da o kadar fark ediyoruz. Ayrıca organik ve yapay vücut parçalarını birleştirebileceğimizi anlıyoruz. Pil ve yapay pompaların desteği ile çalışan sorunlu kalpler alışılmış bir durum. Artık sağırlık sorunu olanların işitme yeteneğini ameliyatla arttırabiliriz. Körlerin görmesini sağlamanın eşiğindeyiz. Beyin veya retinaya yerleştirilen bilgisayar çipleri sayesinde bazı hastalar ışığı hatta bazı temel şekilleri ayırt edebiliyor. Beyinle bilgisayar arasında işbirliğinin sınırsız uygulama alanı var.

Basit bir düğmeyi çevirmek için beyin dalgaları kullanılabilir. Yakında karmaşık makineleri kontrol etmek için sadece düşünme gücü yeterli olabilir. NASA’daki bilim adamları pilotları sadece uçağı düşünce gücüyle uçurabileceği üzerinde çalışıyor. Bilim adamları takma kol ve bacakları sadece düşünce gücüyle kontrol etmek için beynin içine terminaller yerleştirmeyi amaçlıyor.

1000’li yıllarda enfeksiyonu önlemek için kol ve bacağın kesilmesi yaygın bir uygulamaydı. 2000’li yıllarda karmaşık biyonik kol ve bacaklar kullanıldı. Makineler kalp, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını yerine getirebiliyor. 3000’li yıllarda kendimizinkinden daha iyi mekanik vücutlar yaratabileceğiz. Sayborglar insanlarla birlikte yaşayabilir.

Kol, bacak ve organ nakli uygun dön ör bulunmasına bağlı, yine de birçok tehlike mevcut. Dokular uymayabilir ve vücudun bağışıklık sistemi yeni parçaları redde bilir. En ideali kendi hücrelerimizden yeni vücut parçaları üretmek olurdu. Doğa bunu yapıyor, yetişkin kuyruğu hatta bacakları bile kopsa yeniden büyüyebiliyor. Vücutlarında kendilerini kemik ve kas yapacak diğer hücre tiplerine dönüştürebilen hücreler var. ‘’Kök hücre’’ de denilen bu hücreler bizim vücudumuzda da var. En çok embriyoda aktif haldeler ve vücudun çeşitli parçalarını oluşturmak için bölünüyorlar. Ancak kısa süre önce bilim adamları yetişkinlerde de bulunduklarını keşfetti. Kök hücreler beyindeki sinir hücreleri gibi sakatlıkları tedavi etmenin veya organ üretmenin anahtarı olabilir.

Aşağıdaki Sorunları Cevapları Filmin Ayrıntısındadır.

1.    En başarılı insan benzeri robot üretici şirketi nerededir ve bu şirketin adı nedir?

2.    Kendi vücut hücrelerinden yeni vücut parçalarını hangi hayvan üretir?

3.    Binli yıllarda enfeksiyonu önlemek için kullanılan yöntem nedir?

4.    Son üretilen robotun ismi, kilosu ve boyu ne kadardır?

5.    İnsanlarla birlikte yaşayacağı düşünülen robotlar hangileridir?

6.    Kök hücreler ne demektir? Açıklayınız.

7.    Kök hücreler vücudumuzda en çok ne zaman bulunur?

 

       Kadir GÖKPINAR EĞİTİM BİYOLOJİ 5. SINIF