Doğal Alanda Böcek Mikro Çekimleri (Küçük Boyut Çekimlere) İnsan Boyutu Makro Çekimleri(Büyük Boyutlu Çekimleri) Teknoloji İle Küçülterek Senaryo İle Hayata İlişkilendirmek   90 dakika

 

   Teknoloji ile küçültülmüş inasanların doğadaki 23 saatlik yaşamı anlatılmaktadır. Fakat bunun bir riski var. Bu da fizik kurallarına göre 23 saat içerisinde eski hallerine dönemezlerse, kalpleri durabilir. Boyutları küçültülmüş üç kişi yanlarındaki teknolojik aletlerle doğadaki küçük canlıları incelemektedirler. Bu üç kişi yarım santimetreye kadar büzüştüler. Çevrelerindeki herşey onlara çok tuhaf görünüyor. Normal boyutta iken, kalbi 60 kez atan bir insan böyle minnacık olunca kalp atışı dakikada 3000 kere atmaktadır. Bu boyuttaki insanlar sesleri çok yüksek frekansta duyabilir. ilk gördüğü yaprak bitlerine daha yakından bakıldığında canlı zümrüt tanelerine benzetir. Her bir yaprak bitinin ucunda özsu bulunuyor.

 

   Bu özsu sadece böcek gübresinin kibarcasıdır. Bu özsu özellikle yazın evlerin ve arabaların üzerine tonlarca yağıyor. Bizim için baş belası ama hayvanlar için çok değerlidir. Bir böceğin dışkısı diğerinin yemeği… Siyah karıncalar yaprak bitlerinin arasından koşup duruyorlar. Siyah karıncalar yaprak bitlerine zarar vermiyorlar. Tam tersine onları koruyorlar. Çünkü onların özsuyunu istiyorlar. Küçülmüş olan adamın karşısına çıkan diğer hayvan ise gelincik böceğidir. İngiltere’de iki çeşit gelincik böceği vardır. Gelincik böceklerini koruyan kabuk çivi gibi sağlam bir yapıya sahiptir.

 

   Minik olduğun zaman bedenine göre çok büyük bir yüzeyin oluyor. Isı kaybediyor durmadan insan, hem de güneşli bir günde.  Metabolizma böyle hızlı çalışıyor. Metabolizma ısıyı arttırarak kişiyi canlı tutmayı sağlar. Burada çok önemli bir nokta var. Akıl alınamayacak kadar yemek yeme zorunda. Bu büyüklükteki bir kişinin sağ kalması için 250 litre bira içmek gerekiyor. Bahçesinde gezen minik adam bir dişi kurbağayla karşılaşır. Yetişkin bir kurbağa fare kadar büyük bir avı yutabildiği için minik adam burada çok dikkatli davranıyor. Minik adamın yanlış bir hareketi onun kurbağa tarafından yutulmasına neden olabilir. Kurbağalar genelde yatay olarak hareket eden yerde kımıldayan cisimlere saldıracak şekilde şartlanmışlardır. Kurbağaların temel besinleri kurtlar ve sümüklü böceklerdir. Minik adam yerden bir ağaç parçası alarak kendini uzun bir cisimmiş gibi göstererek kurbağadan kurtulmayı başarır. Helikopter böcekleri halk arasında at sokan olarak bilinir. Bu böcekler kuluçka döneminde karnını kıvırdıkları için iğneleri varmış gibi görünür. Helikopter böcekleri kuşkusuz zararsızdır en iyi bitki saplarını bularak yumurtalarını buraya bırakır. Su böcekleri suyun yüzeyindekileri avlar.

 

   Su böceklerinin ağız çıkıntıları vardır. Çıkıntılarda iki tane boru var. Biri salya enzimlerini fışkırtmak içindir. Diğeri de pipet görevi görür. Pipet kısım olan salya enzimleri ile sıvılaştırılmış besinleri emme işini yapar. Tıpkı bizim dünyamız gibi minyatür olan bu dünyada günde yirmi dört saat işliyor. Ve burada da karanlıkta ortaya çıkan sürüyle yaratık var. Minik adam evinin bahçesinde gezerken ölmüş bir tarla sıçanı leşi görür. Doğanın işçileri olan böcekler çoktan olaya el atmış ve ölmüş olan tarla sıçanını gömmeye çalışıyorlar. Doğanın işçileri olan böcekler sadece gece çalışırlar. Böyle böcekler birkaç bahçede ancak görülebilirler. Bu böceklerin dişileri ve erkekleri birlikte çalışırlar. Böcekler cesedi toprağın altına gömerler. Cesedi gömdükten sonra üzerine yumurtlar ve bu böceklerin larvaları bu cesetle beslenerek büyürler.  Minyatür dünyada ikinci gün; bedenimizin küçüldüğü yere gidiyoruz. Evimin yakınlarındayım. Birkaç cm den azıcık fazlayım. Bir tırnak kadar bir şeyim. Ama kendimi insanüstü hissediyorum. Minik olmanın en güzel taraflarından biri, üstün insan kuvvetine sahip oluyorsun. Yani kaslarım eski bedenime göre yüz elli kat daha güçlü.

 

   Bahçeler her zaman, insan yapımı diye göz ardı edilirler. Ama benim keşfettiğim gibi, en küçük bir bahçede bile çok çeşit mikro canlının yaşamı gözlenebilir.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntısında Vardır.

1. Gelincik böcekleri etçil olabilir mi?

2. Bir dişi kurbağa en fazla kaç yaşına kadar yaşayabilir?

3. Helikopter böcekleri besinlerini nasıl avlarlar?

4. Helikopter böceklerinin yaşam döngüsünü bilir misiniz?

5. Helikopter böceklerinin saatte kaç km yol gittiklerini biliyor musunuz?

6. Sümüklü böcekler nasıl hareket eder?

7. Doğanın işçileri hangi böceklerdir?

8. Alaca baykuşları bilir misiniz?

9. Orman karıncaları avlarını nasıl tespit ederler?

10. Orman karıncaları birbiri ile nasıl haberleşir?

11. Kurbağalar hangi tür hayvanları avlarlar?

12.  Bir yaban arısının uçuştan önceki vücut sıcaklığı kaç derece olabilir?

13. Kendisini korumak için siyanür fışkırtan hayvan hangisidir?

14. Leopar sümüklü böceklerin özellikleri nelerdir?

15. Soreksler nasıl canlılardır?

16. Yaban arılarının diğer arılardan farkı nedir?