Bilim  Kurgu (Ölümsüzlük Mümkün Mü?               

      2022 yılında 55 yaşında olan Adam savage motosiklet test sürüşü yaparken kamyonun çarpması sonucu trafik kazası geçiriyor. Durumu kritik, akciğerleri aldığı hasar nedeniyle ameliyat edilemez derece ciddi iltihapla dolu olmuş ve temelde geri döndürülemez. Daha sonra ailesi düşünüp yaşamak istediğini dile getirmek istiyor. Ona uygun verici bulmalıydılar. Bilimsel zeka bürosunda doktorlar gelip radikal tedaviler yapmaya kara verdiler. 2000’lerin başında bilim insanları bir hastanın kendi hücrelerini kullanarak yeni organlar üretilebiliyorlardı. Bio yazıcı aletini kullanarak kök hücrelerini mürekkep kullanarak organların 3 boyutlu çıktısını alıyorlardı. Adam savage’nin vücudundan alınan kök hücreleri alarak protein karışımı oluşturarak 3 boyutlu akciğerleri elde ettiler. Ameliyatta vücudunda ki yerine yerleştirerek çalışmasını sağladılar. Daha sonra taşınılabilir, Mr. cihazı vererek organlarını takip edebiliyordu. 21 yy da devam eden tıbbi buluşlar insan ömrünü daha da uzatabilir. Adam savage bütün vücutlarını soğuk depoda muhafaza ediyordu. Birkaç ay sonra bir yarası halen iyileşmemişti. Sağ kolu işlev görmüyordu ve tıp iyileştiremiyordu. Kendisi iyileştirmeye karar verdi ve simetrik bir kol yapmaya çalıştı. Kendi kolunu keserek bu kolu yaktı. Yeni taktığı kolu kendi vücudunun elektriği ile kontrol ediyor yani ön kolun kasları hareketince kontrol ediliyordu. Ama bir sorunu vardı, kolu hissetmiyordu. Sonra kolu direk beyne bağlamaya çalışıyordu ve bağlayıp kontrol etmek istiyordu. Sonra bunu başardı ama vücudun hassas devreleriyle oynayarak beyne elektrot yerleştirirken bir yan etki tetiklemiş oluyordu.

     Nakil sırasında beyinde kan pıhtısına sebep olmuştu. Doktorlar daha önce kullanılmamış bir teknoloji kullanarak örümcek doktorları kullanacaklardı. Robotlar hastalığı arayıp yok edebiliyorlardı ve bunu başarmışlardı. 2099 a geldiğinde herkesten daha uzun yaşamıştı. Ama yaşlılık boğuşuyordu. 2099 da Amerikalılar vücutlarını çoğaltıp yaşayabiliyorlardı. Bazıları doğayı kendi yoluna bırakarak yaşayıp ölüyorlardı. Adam savage’nin çocuklarında böyle ölmüşlerdi.

    Bilimsel araştırma ofisi Adam savageyi arayarak yaşadığı sorunların vücudun bir parçasıyla değil tüm sistemle ilgili olduğunu söylediler. İnsan vücudundaki hücreler arıza çıkarmaya başlıyor. Bazıları ölüyor, bazıları da değişiyor. Adam savage çok fazla sayıda ölü hücre biriktirmişti. Doktorlar güç bir şeyi deneyeceklerdi. Yaşlanma süresini tersine çevireceklerdi. Vücudun gençliği sağlıklı hücre yapısına geri getireceklerdi. Hücre temizleyici cihazını önce fare üzerinde kullandılar ve başarıya ulaştılar. Sonra adam savage nin üzerinde denediler. Sağlıklı hücreler vücuduna yerleştirildikten Adam savage sağlıklı olmasına rağmen vücudunun dış tarafı yaşlı görünüyordu. Genleştirici robotlar kullanarak ilaç püskürtüp vücudun genç görünmesini sağladılar. Daha sonra astroit denilen gök taşı dünyaya çarpmış ve büyük felaket kopmuştu. Bilimin ürettiği ve insanın hayatını idare eden makinaların hepsi yok olmuştu. Adam savage zor durumda kalmıştı. Zara gören kolunun yerini sıyırıktan yeni bir kol büyütmeye başlamıştı. Büyü kope 21.yyların başlarında vücut parçalarını yenileyerek aldatabilen fikrini taşıyor ve aldatabilirse rahimde gerçekleşiyor. Amontiyok sıvı kullanarak yeni bir kol üretti. Ama kol hiçbir işlev görmüyordu çünkü fiziksel tedavi görmeliydi.

   502 yaşında son bir sorunla karşı karşıyaydı. Nöronlarını kaybettiği için hatırlamakta zorlanıyordu. Beyninin ağırlıkça %20 sini kaybetmişti. Kendini kaybetme riskiyle karşı karşıyaydı. İlk önce kayıp nöronları yenilemek yerine sağlıklı ve yetişkin kök hücrelerini kullanmaktı. Hipokanpüsü hafızası donmuştu. Kendisi etkili hipokanpüsü yaparak bütün bilgilerini ona yüklemekti ve başarıya ulaştı. 300 yıl sonra tekrar ailesiyle buluşuyordu ve bin yaşına ulaşan ilk kişi oluyordu...

                        Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.     Ölümsüzlük mümkün mü?

2.     Bilim sizi yaşlanmakta alı koyup sonsuza kadar yaşamanızı sağlayabilir mi?

3.     Beyninize bağlı simetrik bir kolunuz olabilir mi?

4.     Bedenlerimizi kıyafet değiştirir gibi değiştirebilir miyiz?

5.     Sonsuza kadar kendimizi genç hissedebilir miyiz?

6.     Sonsuza kadar yaşayabilir miyiz?

7.     Vücudumuzun kendi hücrelerinden yeni organlar üretebilir miyiz?

8.     Yakında herkesin buzda bekletebileceği yedek organları olabilir mi?

9.     Ölümü yenebilir miyiz?

10.  İhtiyarlama nasıl işliyor?

11.  Yaşlanma süresi tersine çevir ilebilir mi?

12.  Dünyada bütün zamanınız olsaydı ne yapabilirdiniz?

13.  Yenileyebilir ilaçlar bizim yaşamımızı nasıl etkileyebilir?

14.  Örümcek doktorlar ileride tıp alanında karşımıza çıkacak mı?

15.  Hipokanpüsü ne işe yarar?

16.  Vücut parçalarını yenileyebilir miyiz?

17.  Ölümle başa çıkmanın yolları nelerdir?

                                  

                          NECİP CEBE FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ (İ.Ö) A-4 9010054001