EVRENDE YALNIZ MIYIZ? GELECEKTE BİYONİK İNSANLAR NANO MAKİNELER KANIMIZDA NASIL ORTAYA ÇIKACAK? 44 dk

 

            Bu film evrende bizden başka canlının olup olmadığına yönelik yapılan araştırmaları göz önüne almakta ve burada açıklanmaya çalışılan bilim adamlarının kısmi olarak yaptıkları çalışmaları ve onların öngörüleri sunulmaktadır.

           Bilim adamları evrenin oluşumunda kabul ettikleri büyük patlamadan sonra canlıların elementlerin birleşmesi sonucu oluştuklarını ileri sürmüşlerdi. Bazı bilim adamları bunu deneylerle ispat etmeye çalıştılar yaşamın temel bileşenlerini sulu ortamda elektriklendirdiklerinde proteinlerin oluşabilindiğini gördüler. Ve buda bilim adamlarını başka gezegen veya yıldızda canlı olabileceği kanısı oluşturdu. Tabii bunun için önce orada suyun olması gerekirdi.

           Bilim adamları yapılan araştırmalarla evrende bazı gezegenlerde su olmasa dahi buz bulabildiler. Ve şimdi bu buzda ya da buzun altında canlı olup olmadığını araştırıyorlar.

Şimdiye kadar buldukları sonuçlar birer varsayım ve onlara göre buzun altında bir takım bitkiler ya da bakteriler orada yaşıyor olmalı. Tabii bir çok bilim adamı var olabilecek canlının muhtemelen bildiğimiz canlılardan (insan hayvan bitki bakteri vs..)    farklı olabileceği ileri sürülmekte. Hatta bununla ilgili yani olabilecek canlılarla ilgili oradaki özelliklere göre simülasyon çalışmaları yapıldı ve gerçekten çok farklı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

             Yapılan çalışmalar evrende canlı oluşabilmesi için gerçekten suya ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Fakat bu dünya için geçerlidir. Bilim adamları başka yerler için başka temel özellikler gerekebilir ihtimali üzerinde de duruyorlar. Nitekim güneşten uzak olan gezegenlerin soğuk olacaklarından bünyelerindeki daha doğrusu atmosferlerinde ki gazların yoğunlaşıp sıvı halde olabileceği ve oradaki yaşamın bu sıvılarla oluşabileceği ileri sürülmektedir.

             Bilim adamları evrende canlı arayan acaba sadece bizler miyiz? tezini de ileri sürmekteler. Çünkü eğer evrende biz tek değilsek ve o canlılarda bizim gibi meraklıysalar onlarda aramıyorlar mıdır? Ya da incelemeler için o kadar uzay aracı gönderildi veya o kadar radyo dalgası gönderildi neden hiç fark edilmedi? Ya da onlar arıyorsa neden biz fark etmedik? Tabii bunun çalışmaları devam etmekte ama şu da var; onlar muhtemelen çok uzaktalar.

            Bu film evrende başka canlıları arama ile ilgili çalışmaları ele almıştır.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 1. Evrende yalnız mıyız?
 2. Yapay ortamda protein sentezlenebilir mi?
 3. Bir hücrede ki DNA’nın boyu kaç metredir?
 4. Başka gezegende canlı olsaydı neye benzerdi?
 5. Hayat su ile mi başladı?
 6. Başka sıvılarda da hayat başlayabilir mi?
 7. Bir yıldızdan başka bir yıldıza ulaşım kaç yıl sürer?
 8. Bizim başkasını aradığımız gibi acaba başkası da bizi arıyor mu?
 9. Radyo dalgaları ne işe yarıyor?
 10. Uzaylılar dünyaya gelebilseler neye benziyor olabilirler?
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)