Biyolojik Silahların Hayat Hikayesi

Mikrobiyoloji ve salgın hastalıklarla ilgili bütün bildiğimiz bir araya getirsek bu çok tehlikeli olurdu. Amerikan başkanı bile insanlar üzerine böyle bir şeyin korkunç şeyler doğuracağını düşünüyordu.Başkan izin verdi ve Amerikan biyolojik savaşını onayladı.Bilim ve gizliliğin ele ele verdiği etik olmayan bir alana giriliyordu.Temmuz 1942 de İngilizler alışılmadık şekilde biyoloji silahı kullanmaya başladılar.Şarbonu savaş alanında deneyeceklerdi önce rüzgarın mikrobu havada ne kadar yayacağı hesaplandı ve bunu çiftçilerden aldıkları koyunlar üzerinde denemeye başladılar.Birkaç gün hiçbir şey olmadı ölmelerinden kısa bir süre önce vücutlarında kanama meydana geldi.Onlar için başarılı bir denemeydi.

İngiltere’nin biyolojik silahlara Amerika davet etmesi şarttı çünkü ellerinde para ve kaynak yoktu.

Ağustos 1945 de Amerika biyoloji programı 60 milyon dolar ve yarım milyon denek harcamıştı.Japonya dan biyolojik savaşları vatandaşlar kutladı ama bilim adamları bunun ne kadar tehlikeli olduğunu biliyordu.Tehlikeli geçen 3 yıldan sonra biyolojik savaşların sonu geliyordu ancak beklenmeyen bir karar alındı savaş uzatıldı.Bunun nedeni de Almanya ve Japonya nın da biyolojik araştırmalar yapmasıydı.

Artık savaş bitmişti ve Amerika adamlarını Almanya da biyolojik program geliştirip geliştiremediği öğrenmek için oraya yolladı.Ama Hititler savaşta biyolojik silah kullanılmaması için emir vermişti.

Shiro Issı Japonya da gizli bir silah programı yapıyordu.731. bilim adındaki fabrikada çalışmalar gizlice sürdürülüyordu. Issı gizliliğin önemini kullanılmış su arıtmayı paravan olarak kullanıyordu.

Çok sayıda köylü han çingenesini evlerinden, sokaklarından götürüp üzerlerinde acımasız deneyler yaptılar. Tıpkı nazi ölüm kampındaki gibi. İnsanların çoğu ölüyor ölmeyenleri de kendileri öldürüyor otopsiyi hasta ölmeden yapıyorlardı. En az 3000 yaklaşık 10 bin adam öldürüldü. Issı ve adamları insanlara veba,kolera,tifoya neden olan mikroplar veriyorlardı.Kullandıkları insanlara şarbon bulaştırıyorlardı.Bunu İngiliz ve Amerikan bilim adamları araştırmış olsalar da asla kullanmadılar.Ciğerlerinize şarbon çekerseniz akciğer şarbonu kapa lirsiniz ve kurtulması çok zordur.

Japonların yaptıkları işler Amerika nın çok ötesindeydi. Etik çizgiyi geçmişlerdi. Denemeler Amerika da hayvanlar üzerine yapılırken Japonlar insanlar üzerinde deniyordu.

Issı savaş suçundan muaf oldu. Ama Almanya da ki Nazi doktorlar idam edildi. Eğer Japonlar yargılansaydı Amerika nın da biyolojik silahları yürütmesi zor olacaktı.

Eğer nükleer silahınız yoksa en önemli silahınız biyolojik silahtır. Nükleer silahı olmayan fakir ülkeler kullanıyordu biyolojik silahları. Çünkü düşman askeri öldürmeyecek uzun süre hasta edecekti.

Amerika başkanı gelecekte kj nesilleri tehdit ettiği için biyolojik silah programını kaldırdı ve 1925 de Cenevre protokolü imzalandı. Amerika nın biyolojik silahlardan vazgeçmemesinin nedeni ise kendi canavarını oluşturmasıdır. Amerika ya olan tehditlerin artmasıdır.

İkinci dünya savaşı sırasında ortaya çıkan bu fikirler denekler dışında savaşta kullanılacak düzeye getirilemedi. Üretilen biyolojik silahların asıl amacı bir şehri etkileyecek düzeye getirilmesidir. Ayrım yapmadan belli bir bölgedeki bütün insanları öldürebilen intihar bombacısı, radyoaktif bomba, biyolojik silah, kimyasal silah ve nükleer silahlara kitle imha silahı denir.Bir nükleer bomba yaydığı enerjiden dolayı büyük depremlere eşdeğer bir sarsıntı oluşturur.Şimdiye kadar birçok ülke yeraltında binlerce nükleer deneme yapmıştır. Ayıca birçok savaşta binlerce insanı katleden birçok kitle imha silahı kullanılmıştır. Bu silahlar arasında ileri teknoloji gerektiren silah nükleer bombalardır. Nükleer bombaların yapımı çok zor olduğundan gelişmiş ülkelerde ve Hindistan, Güney Kore ve Pakistan gibi bazı ülkelerde vardır. Radyoaktif maddelerin başka kişilerin eline geçme olasılığının yüksek olması, bazı devletlerin çok sıkı güvenlik önlemleri alarak ülkeye girişleri kontrol altına almaya itiyor. Nükleer bomba zenginleştirilmiş uranyumun bomba içine yerleştirilmesiyle elde edilen ve ileri teknoloji gerektiren bir kitle imha silahıdır. Ülkeler günümüzde bu silahları caydırma amaçlı ellerinde bulundurma hevesindedirler.

            Biyolojik silah ve kimyasal silahların maliyeti az ve kolay yapılma özelliği vardır. Biyolojik silah geçmişten bu yana kullanılan çok etkili bir silahtır ve bu silahın saldırılarından korunma amaçlı yüksek teknolojik araçlar geliştirilmektedir. Mikropların kitleler arasında yayılmasından ibarettir. Kimyasal silahlar birinci dünya savaşından sonra yasaklanmasına rağmen kullanılan ve imha edilmeye çalışılan bir kitle imha silahıdır.

 

   Aşağıdaki soruların cevapları filmin ayrıntılarında vardır.

1.İlk hangi devlet ne zaman biyolojik silah kullanmaya başladı?

2.İngilizler denek olarak ne kullandı?

3.Japonlarda biyolojik silah araştırmasını yapan araştırıcı kimdir?

4.Amerika da neden Japon bilim adamını korudu?

5.Biyolojik silahla hangi hastalıklar yayılıyordu?

6.Biyolojik savaş ne zaman durduruldu?

7.Cenevre protokolünün amacı nedir?

8.Amerika neden Cenevre protokolüne öncü oldu?

9.Issı kendine paravan olarak neyi kullandılar?

10.Kitle İmha Silahı Nedir?

11.Kaç Çeşit Kitle İmha Silahı Vardır?

12.Biyolojik Silahın Çıkışı Ne Zamandır?

13.Biyolojik Silah Nedir?

14.Biyolojik Silah Ve Ahlaksız Deney Nedir?

15.Biyolojik Silah Bombaları Nedir?