BAZI İNSANLARIN NEFSİ EMMARE SPOR AHLAKI;ÜLKEMİZ GENÇLERİNE HENÜZ KONTAMİNE OLMUŞ. İLKEL ZEKALI PRİMATLARIN BİLE BEDENİNİ RİSKE EDEMEYECEĞİ BU SPORU BAZI İNSANLAR SÜREKLİ YAPIYOR/YAPTIRILIYOR

    Extreme sporcu olmak sizi bilim adamı yapmaz. Buişi bütüntehlikelere ragmen yapan büyük bir kitle var.Başkalarını eglendirmek için kendi canlarını tehlikeye atan ,bu insanların akıl sağlığı yerinde degil. Arkadaş ortamları çok kötüdür. Arkadaşları ölürken eglenmeye devam eden ahlaksız bir arkadaş topluluğu .

    Bu insanlar acı veren ve gereksiz bu sporu yapmaktan vazgeçmiyorlar.Bu insanlar tehlikeli bir şekilde kayak yaparken, bisiklet sürerken canlarını hiçe sayıyorlar. Düştüklerinde ölümden dönüyorlar.Kolları bacakları kırılıyor, gözleri patlıyor, canları acıyor,burunları kırılıyor.İç kanama tehlikesi geçiriyorlar.Aylarca hastanede yatıyorlar.Ancak iyileşir iyileşmez hemen bu sporları  yapmaya geri dönüyorlar.Bu insanları bu spora iten güdü çok güçlü.Çevreden bu insanlara karşı büyük tepki olmasına ve kanunlarla yasaklanmasına rağmen bu sporu yapmaya devam ediyorlar.Sadece kendilerine değil çevrelerindeki insanlara da zarar veriyorlar.Diğer insanlarla ve aileleriyle ilişkileri yok denecek kadar az . Sadece kendileri gibi bu sporları yapan insanlarla arkadaşlıklar ediniyorlar.Diğer insanların tepkilerine, isteklerine ve uyarılarına ahlaksızca cevap veriyorlar.Ekstreme spordan sıkılanlar bu sporları yaparlarken kullandıkları aletleri kullanmadan, ev atlamaları yapıyorlar. Yüksek binalardan canlarını hiçe sayarak atlıyorlar.Bunu yaparken çok eğleniyorlar.Bile bile ölümü göze alıyorlar.İnsanlı yıkım yapanlar var var.Bu insanlar kafalarına kask takıp arkadaşlarının gözü önünde evlerini yıkmaya çalışıyorlar,arkadaşları hiç şikayetçi değil.Ellerinde içecekleri gülerek eğleniyorlar.

     Bu insanların spor ahlakı hiç yok ve bu insanlar bedenlerini hiç düşünmeden riske edebiliyorlar.Bu insanlar başkalarını etkilemeye çalışıyorlar.Tehlikeli sporları gönüllü bir şekilde yapıyorlar ve severek yapıyorlar.Spor ahlakı olmayan bu insanları kendilerine zarar vermeden daha güzel spor yapmaları için bilgilendirmek gerekiyor.

                 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır

 

1) İnsanlar neden canlarını yakıyorlar?

2 )Hayatları tehlikede olmasına rağmen hiç vazgeçmeden neden bu sporları yapıyorlar?

3) Bütün acılarına rağmen bu acıları unutturan şey nedir?

4) Düşüp canı yandıktan sonra tekrar kalkıp bu sporu yaptıran güdünün kaynağı nedir?

5) Bu insanlar bu sporu kurallara aykırı olduğunu bile bile neden çiğniyorlar?

6) Çevredeki kişiler bu sporu engellemeye çalışırken bu kişilerin ahlaksızlık nedeni nedir?

7) Çevrelerindeki insanları neden etkilemeye çalışıyorlar?

8) Vücutlarına zarar vermek için gönüllü olmalarının sebebi nelerdir?

9) Bu tehlikeli sporları neden seviyorlar?

10) Aileleri çocuklarını neden engellemiyorlar?

11) İnsanları bu sporlara iten nedenler nelerdir?

12) Bu tehlikeli sporları engellemek için ne gibi önlemler alınabilir?

                                                                                           İmren KIZIL Fen Bilgisi Öğretmenliği