Budizim Çevreciliği Doğadaki Hayvanları Hikayelerle İlahlaştırma

Burası zamanın nasıl geçtiği belli olmayan mistik bir yer yaşayan cennet Bhutan.Tibetle Hindistan arasında kalan küçük bir yer insanlar ona Durukyl diyor gürleyen ejder toprakları anlamına geliyor.Koruyucu tanrıların ve kinci şeytanların evlerini çok yükseklere yaptıklarına inanılıyor.

Kuzey kutbu soğuğu ve tropik sıcağı 160 km.mesafe içinde birbiriyle çarpışıyor.Zenginlik ve çeşitlilik eski dini felsefelerle birleşince Bhutan eşsiz bir hale geliyor.

19.yy Budizm Bhutana ulaştı ve sadece dini olarak değil kraliyet olarak da yaşar.

Bir zamanlar garip bir kuş varmış gagasında ki tohumlarla günlerce uçabiliyormuş.O kadar uzun yolculuk yapmış ki bi süre yorulmuş ve tohumları aşağı düşürmüş yabani tavşan tohumlar için bir çukur kazmış ve maymun tohumları gömmüş,bir fil bu tohumları sulamış ve tam öğle vaktinde tohumları korumaya almış.Zamanla kudretli filiz yaşam dolu bir kudret ağacı olmuş.

Sadece Bhutan krallığında biyolojik çeşitlilik gerçek bir kutlamaya dönüşüyor.Ahlaksal der veren kısa öykü birbiriyle nasıl bir işbirliği halinde olduğunu açıklayan dört arkadaşın tek başına başaramadıklarını birleşip toplu bir güç olarak başarıyorlar ve meyvenin tadını çıkarıyorlar.böylece bir piramit oluşturuluyor.

Bhutan da insana ve doğada aynı mevsimler yer alıyor.Budistler her mevsim de ruhun bir bedenden diğerine geçmesi tüm varlıklarda olan bir şey en küçüğünden en büyüğüne.

Bütün yaşam ve bu değişimler Nirvana ya ulaşmaya bağlı. Şimdiki yaşamla sonraki yaşam arasındaki bağlılık duygusu çok gelişmeli.

Muson zamanında çıkan yağmurlar Bhutanı n en etkileyici nehri olan Manası oluşturmak için tüm kraliyet tarafından yönlendiriliyor. Manas hem ismini hem de doğal güzelliğini çevresine veriyor.

Bhutan ın başkenti Tinpu dur. Kışın bir bölümünü geçirmek için yaz manastırlarını terk ediyorlar. Kutsal kalıntılar Bhutan ın  lideri Jack Kamponnun kutsamasını görmek isteyen halkın geçit törenine eşlik ediyor.Bu kutsal gücü tarihi Budist takvimine göre ayarlı ve aynı takvim takip edilirse siyah boyunlu turna yazı getirmek için Tibet in yüksek yerlerine güneye destansı yolculuğuna başlıyor.

Aşağıdaki soruların cevapları filmin ayrıntılarında vardır.

1.Bthutan neresidir?

2.Bhutanın lideri kimdir?

3.Nirvananın anlamı nedir?

4.Siyah boyunlu turna ne anlama geliyor?

5.Bhutanın başkenti neresidir?

6.Bhutan halkı kışın nereye gidiyor?

7.Dört arkadaşı hikayesinde hangi hayvanlar var?

8.Dört arkadaştan alınacak dersler nelerdir?