Budizm Çevreciliği Taylandın Andamar Hayvanları

Burada yaşayanlar eski bir felsefeyle bakıyorlar hayata. Tayland doğunun parlayan mücevheri gibi güneydoğu Asya’nın merkezindedir. Tayland cazibesi hem güçlü hem ebedi Budi ruhu ve doğal dünyaya bitmeyen saygısı yıllar boyu etkiledi. Meditasyon zihni eğittiğine ve böylece insana yeni bakış açıları kazandırdığına inanılmaktadır. Başlangıç be başlangıç noktalarını tek ve aynı olarak görmektedir. Amaç nesneleri oldukları gibi görmekten ibarettir..

Budist inancına göre bin yıllık bilgelik bir düşüncede bile ortaya çıkabilir.

İbon maymunları çok önceden buradaydı,ağaç teperlinde gezen çoğu yere ayağını basmamışlardır.Bu cins maymunlar iki renktedir;sarı,siyah.Tatlı ve sulu yemişleri severler.

Katopsik kelebekleri nemli ve sıcak havada çogalırlar. Önemli mineralleri nehir suyundan alırlar.

Asya filleri sudan uzaklaşamaz en az bir defa su içmek için veya suya girmek için nehre gelirler

Uzun bir öğlen sıcağında tarama ve kesme lângurların çok az yapacağı şeylerden biridir. Yaklaşan fırtına lângurlara iyi geliyor hayata geri döndürüyor.

Muson yağmurları Tayland da şaşmaz sıcaklıkta görülür. Bir yılda metrekareye üç küp düşüyor.. Budistlere göre yağmurun her damlası değerlidir. Her biri hayattan kopan an gibidir. Zor olan anlara bağlı kalmadan her anın değerini bilmektir. Aydınlanmanın yolu da budur.

Yarasaların pençeleri tünekleri tutmalarına, kanatları serinlemelerine yarar. Ortak tünek annelerin yavrularını emzirdikleri alan olarak da görev yapar. Genç yarasalar ormanı keşfedene kadar anneleriyle uçarlar.

Gel git sonucu birçok yengeç kumu emer. Suyun altında barınan çamur zıp zıpları ortaya çıkar.Çamur zıp zıpları çamuru süzerek içindeki yosunlarla beslenirler.

Tayland da uzun kuyruklu makaklar kıyıda avlanırlar. Keskin bir kaya yardımıyla kaya midyelerini tüketirler.

Tayland adaları şekil bakımından tektir. Adaların altında mercan mağaraları bulunur. Sonsuz zarafeti ve güzelliğiyle Noel ağacı solucanı dikkatle denizden plankton süzen palyaço balığıyla,kayayı parçalayan porselen yengeç tüy kıskaçlarıyla beslenir.

Baloncuk yengeçler kum tanelerindeki yosun ve mikropları ayrıştırarak beslenirler.

Budizm yaşanan her şeyin özel olduğunu ama aslında hiçbir şeyin özel olmadığında öğretir.Cüssesi ,güzelliği ne olursa olsun hiçbir köle ölümün çıkmazından kurtulamaz.Tayland ın vahşi doğasını koruma Nirvana nın var olduğuna inanan ılıyor

 Aşağıdaki soruların cevapları filmin ayrıntılarında vardır.

1.Meditasyonun amacı nedir?

2.Baloncuk yengeçler nasıl beslenirler?

3.Yarasaların pençeleri ne işe yarar?

4.Katopsik kelebekleri nerde ve nasıl beslenir?

5.Makaklar neyle beslenirler?

6.Yengeçler neyle beslenirler?

7.Taylan da yağmurlar hangi miktarda yağar?

8.Budizim de amaç nedir?