Batıda ve Uzak Doğuda Tarikat Tabuları 90'

      Bu filmde batıda ve uzak doğudaki bazı tarikat liderlerinin hayat hikayelerinden bahsedilmektedir. Bu tarikat liderleri genellikle dini istismar eden arkasındaki insanları sapık düşüncelere ve davranışlara    sevk eden insanların ölümüne neden olabilen liderlerdi. kaynağını dinden alan tutkular ve vaatler son derece büyük bir güce sahiptir. Bazen insanoğlu bunun karşısında durmayı başaramaz. Anlatılan tarikatlar, toplu intiharlar, cinayetler, tecavüzler ve terörist saldırılar gibi sonuçları ortaya çıkartmıştır. Tarikatlar trajedi ve felaketle eş anlamlı olarak görülüyor. Ama kimse bir tarikata katılmak için yola çıkmaz. İnsanlar yeni bir dine girer. Bir neden için çalışır. Ya da politik bir harekete katılırlar.

          Bir bilim adamına göre bir şeye tarikat diyebilmek için üç özelliğe sahip olması gerekir. Bunlardan biri dini esaslar yerine lidere tapılmaya başlanmasıdır. Diğer özellik ise beyin yıkamaya benzer bir düşünce şekillendirmektir. Burada günah çıkartma, kınanma ve kendini kınama üzerinde yoğunlaşan sistematik bir telkin vardır. Üçüncü özellik ise dinin istismar edilmesidir. Bu lider veya yüksek dereceli başka biri tarafından yapılabilir. Bu istismar maddi ya da cinsel olabilir.

         2000 yıl önce bir marangoz, bir fahişe ve toplumdan dışlanmış 12 kişi bir tarikat kurdu. Liderlerinin bir tanrı olduğuna inanıyorlardı. Liderlerinin suyun üstünde yürüyebileceğine ve ölüleri diriltebileceğine inanıyorlardı. Onun yeni bir krallık kuracağını düşünüyorlardı. Bu takıntıları yetkilileri endişelendiriyordu. Ayrıca İsa (a.s)’nın havarileri de roma tarafından bir tarikat olarak görülmüştür.

       Tarikatların çoğu şiddet içermez. Asıl sorun dinin kendisi değildir. Tarikat liderlerinin çirkin ve korkunç suçlar işlemek için dini kullanmasıdır.

       Çok eşli tarikatlar kendilerini toplumdan ayırırlar. Bu sadece çok eşli tarikatlara ait bir özelliktir.  Bu tarikatta erkekler aldıkları her eşle bir dünyaya sahip olup, o dünyanın tanrısı olacağına inanıyorlar. Her eşe karşılık bir dünya verilir.  Eşleri o dünyanın havva’sı olur. Çok eşliliği araştıran bir dedektifin başına gelenler ise oldukça ilginçtir. Bu dedektif karısının da rızasıyla üç çocuklu bir kadını evine alır. Böylece kendiside çok eşli olur.

        FLDS tarikatı çok eşlilik görülen tarikatlardan biridir. Bu tarikatta kızlar daha 12 yaşındayken evleniyorlardı. Küçük çocuklar babaları olabilecek yaştaki erkeklerle evlenmeye zorlanıyordu. Başta bu olaya kimse sesini çıkarmıyordu. Sonraki yıllarda ise FLDS lideri FBI tarafından en çok arananlar listesine girmiştir. FLDS lideri tarikat liderlerinin son örneğiydi. Sonraki yıllarda FBI tarafından yakalandı ve hapse atıldı.

       Tarikat liderleri çocuk yaşta ihmal, terk edilme, ebeveynler tarafından hayal kırıklığına uğratılma gibi sorunlar yaşamıştır. FLDS tarikatının 30 yıl önce ise yüzlerce insanın ölümüne sebep olan başka bir tarikat vardı. Tarikat lideri bir papazdı ve sosyalist liderlerin düşüncelerini benimseyen birisiydi. Başlarda topluma yararlı işler yapıyordu. Ama zamanla gözüne güç hırsı bürümüştü. Kendine hayranlık paranoyası vardı. Bu papazın kurmuş olduğu tapınakta insanlar günahlarını itiraf etmeleri için dövülüyordu. Hatta çocuklar bile şiddet görüyordu.

         Tarikat lideri bu papazın paranoyası nedeniyle 900 insan öldü. Papaz bu insanları intihara sürüklemişti. Ölen insanlardan bazıları bunu papaza bağlılıklarını ispatlamak niyetiyle yapmıştır. Bazılarına ise zehir zorla verilmişti.

        1990 lı yıllarda Japonya ’da yeni bir tarikat ortaya çıktı. Bu tarikat terörizmle kıyameti kendilerinin getirebileceğini düşünüyorlardı. Tarikatın lideri yarı kör bir insandı. Bu tarikat üyeleri tokyo metrosunda ölümcül bir sinir gazı saldı. Bu kimyasal silah ölüm ve yaralanmalara sebep oldu. Bu saldırıda yaklaşık beş bin kişi yaralandı. Bunlardan bini hastaneye kaldırıldı. 11 kişi ise hayatını kaybetti. Bu tarikat üyelerinin hedefi dünyayı değiştirip yeni bir düzen kurmaktı.

      Amerika’da tarihin en korkunç cinayetleri tarikatlardan çıkmıştı. Tarikatların çoğu çökerek trajedi ve felaketle sonuçlanıyordu. Tarikat liderleri üyeleri tarikata alırken kimlikleri ve kişiliklerini yok eden aldatıcı yöntemler kullanırlar. Uzmanlar bu yöntemlere düşünce biçimlendirme adını veriyorlar. Bu yöntem iki aşamadan oluşur. Bu yöntem ile üyelere yeni bir kişilik kazandırılmaya çalışılır. Bazı tarikat liderleri kendini ikinci İsa(a.s) sanıyorlardı. Bu tarikat liderleri de üyelerine kanlı ve acımasız cinayetler işletiyordu. Alman bir tarikat lideri de Şili de geniş bir arazi satın alarak bir yetimhane yaptırmıştır. Gözden uzak bu yetimhanede sapkın fantezilerini yaşamaya çalışmıştır. Anlatılan örneklerde ki tarikat liderlerinin hepsinin ortak yönü dini istismar ederek kendi egolarını tatmin etmeye çalışmalarıdır.

               Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1)      Bir oluşumun tarikat sayılması için hangi özelliklere sahip olması gerekir?

2)      FLDS tarikatının liderinin aranmasının sebebi nedir?

3)      2000 yıl önce kurulduğu düşünülen tarikat kimlerden oluşuyordu?

4)      FLDS olarak adlandırılan tarikat nasıl bir tarikattır?

5)      2000 yıl önce kurulan tarikatın liderinin hangi özelliklere sahip olduğuna inanılıyordu?

6)      İsa (a.s)’nın havarileri roma tarafından nasıl görülüyordu?

7)      FLDS tarikatının lideri kimdir?

8)      Batı Amerika da çok eşlilik gösteren tarikatların üyelerinin sayısı ne kadardır?

9)      Toplumdan kendisini ayıran tarikat hangi tarikattır?

10)   Japonya da ortaya çıkan tarikatın amacı nedir?

11)   Düşünce biçimlendirme yöntemi nedir?

12)   Çok eşli tarikatlarda erkekler neye inanır?

13)   Düşünce biçimlendirme yöntemi hangi aşamalardan oluşur?

14)   Çok eşliliği araştıran dedektif niçin ikinci kez evlenmiştir?

15)   FLDS lideri FBI tarafından en çok aranan ilk kaç kişi arasına girmiştir?

16)   Amerika’ da 900 kişinin zehirlenerek ölümüne sebep olan tarikat lideri kimdir?

17)   Japon tarikat üyelerinin tokyo metrosunda ölümcül sinir gazı saldırısı hangi tarihte gerçekleşmiştir?

18)   Tokyo metro saldırısında kaç kişi etkilenmiş, kaç kişi ölmüştür?

19)   Şili’de arazi satın alıp yetimhane yaptıran tarikat lideri kimdir?

20)   Alman tarikat liderinin Şili’de yetimhane yaptırmasının nedeni nedir?

21)   Alman tarikat liderinin kızlara bakış açısı nasıldır?

22)   Alman tarikat lideri neden Almanya’dan ayrılmıştır?

23)   Amerika’da üyesi olan üç genç kıza kanlı ve acımasız cinayetler işleten tarikat lideri kimdir?

24)   Şili’de kaç yılın devrim olmuştur?