>

                                                                                     Ay'ın Gizemi, İnsanlara Ve Dünyamıza Etkileri 45 Dakika

 

       Gizemli olduğu kadar bizim yaşamımızda doğrudan bağlantılı. O bizim en yakın komşumuzdur. Parlaklığıyla bizleri insanlığın başlangıcından beri etkisi altına almıştır. Fakat ona yakından bakmak gün yüzüne bilinmeyen birçok çelişki ve gizemi çıkarıyor. Bu günün her saniyesinde dünyayı doğrudan etkileyen bir güçtür. Merak uyandıran ve etkileyici bir güçtür. Bazılarına göre o olmasaydı yaşadığımız dünya asla evrimleşmemiş olacaktı.

 

        Ay tekinsiz bir yerdir insan bakış açısına göre orası gizemli bir yerdir. Ay 4 milyar yılının 3 ünü volkanik patlamalarla geçirmiş bir uydudur. 20 Temmuz 1969 Niwn Anstrong ay yüzeyinde yaptığı inişlerinden hemen sonra tarihin en küçük adımlarından birini atıyor. Ona göre keşfettiği alan diğer alanlardan daha parlak bir alandır. Ona göre bu alanda belli belirsiz bir floresan mevcuttur. Günümüzde hala kimse bu ışığın kaynağını bilmiyor. Bilim adamları ve uzmanlar bu bilinmeyen olayın ay yüzeyindeki trübülans alanları olabilir kanısına varıyorlar. Bunlar atmosfer tribülansı yüzeyinden oluşmuş olamaz.

 

         Aya hızlıca çarpıp aydınlanmasına yol açan küçük meteor taşları bulunur. Muhtemel açıklamalardan biri de ay yüzeyinde meteor çarpması sonucu devasa kraterlerin açıldığı ortaya çıkan büyük toz bulutlarının krater çevresinde küçük bir dağ oluşturduğu yönündedir.  Toprak kaymaları ile değişen bu durum krateri yok ediyor. Bu da henüz bilinmemektedir.

 

        Ay volkanik olarak aktif olmasa bile bazı astronomlar bu ışınlamaların volkanik dönemden kalma küçük gaz patlamaları olduğunu düşünüyorlar. Ayın bilinmeyen değişkenleri gizemini hala koruyor. Dolunayın dünya üzerinde yaratmakta olduğu etkiler teyit edilmesi daha zor durumlardır. Uydumuzun insan zihni ve bedeni üzerinde bıraktığı etkiler pek çoktur. Ay gezegenimizin %70 ini kaplayan okyanusları etkilemektedir. Yani insanların da bedenlerinin %70 i sudan oluştuğu bilindiğine göre ayın insanlar üzerinde benzer bir etkisi bulunmaktadır.

 

      Uydumuz 8 farklı şeklin gözlemlendiği bir süreçten geçer. Aya aitmiş gibi gördüğümüz ışık aslında güneşten gelen ışığın yansımasıdır. Ay güneşten tam olarak ışık aldığında ayı dolunay olarak görürüz. Ve ay dünya çevresinde döndükçe ışıyan yanı daha az görüyoruz ve karanlık tarafı daha fazla görüyoruz. Ay dünyanın dönüşünü yavaşlatırken dönüş şeklimizi de istikrarlı kılmaktadır. Bu da iklimleri ve okyanus gelgitlerini düzenler.

 

      Ay dolunay safhasına ulaştığında bir gezegen görüntüsü oluşturur. Ay dünyanın diğer yörüngesi ile senkronize bir dönüş gerçekleştirdiğinden daima aynı tarafını görmüş oluyoruz. Bulunduğumuz yerden ayın yalnızca bir yüzünü görebiliyoruz. Ay daima bizden yörüngesel olarak uzaklaşmaktadır. Her yıl bizden birkaç cm uzaklaşmaktadır. Şu anki uzaklaşma oranı yılda 5cm dir. Bunu oluşma nedeni ise ayın dünya üzerinde oluşturduğu gelgit bozukluklarıdır. Aynı zaman da dünyanın aya göre yörüngesinde daha hızlı dönmesidir. Ayı çekim gücü asla ara vermez. Günün birinde ay tamamen dünyanın çekim etkisinden çıkmış olacaktır. Bilim adamlarına göre bu süre yaklaşık olarak 50 milyar yıldır. Ay konusunda hala yanıt bulmayan çok sayıda soru vardır. Bu gizemler her zaman bunun bir parçası olmuştur. Onun tüm sırlarını hiçbir zaman bilemeyiz.

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1.Ayın dünyamıza uzaklığı kaç km’dir?

 

2.Ay konusunda ortaya atılan teoriler nelerdir?

 

3.Aydaki aydınlık kısımlara ne ad verilir? Ve bunlar nelerdir.

 

4.Ayın koyu renk kısımlarına ne ad verilir? Ve bunlar nelerdir.

 

5.Ayın koyu renk kısımları ayın yüzde kaçını kaplamaktadırlar?

 

6.Ay insanları hangi alanlarda etkilemiştir?

 

7.Ay ve güneşin ikisinin birden dünyayı çekmesi sonucu dünyada hangi olay meydana gelir?

 

8.Ay olmasaydı dünyamız bundan nasıl etkilenirdi?

 

9.Ayın yörüngemiz üzerindeki çekim etkisi ortadan kalkarsa ne olur?

 

10.Ayı gündüz vakitleri de görebiliyoruz bunun nedeni nedir?

 

11.Aydaki karanlık ve aydınlık bölgelerin oluşturmuş olduğu varsayılan insan yüzüne benzetilen şeklin ağız, burun ve göz çukurlarına ne ad verilir?

 

12.Dolunay insanlarda ne gibi etkiler yaratır? Bunlar nelerdir?

 

13.Ay tutulması sırasında dolunay renginin değişmesinin nedeni nedir?

 

 

 Tahir İGİT EĞİTİM BİYOLOJİ 3.SINIF   2010