Apollo  Yolculuğu

NASA Apollo 15 astronotlarını 26 Temmuz 1971 de ay bölgesine gönderdi. Astronotlar Komuta modülüne 26 temmuz 1971 de bindiler ve 30 temmuz 1971 de oraya vardılar. Oraya gezegenimizin geçmişi hakkında bilgi vereceği sanılan ilgili taş örneğini almak için gidilmişti ve ilgili örnek taş bulunduktan sonra astronotlarca dünyaya getirildi.Bu taşa yaradılış taşı ismi verildi ve bu eski taşın yaklaşık  4.5 milyar yaşında olduğu saptandı.

Apollo 13, ay yolculuğunda  2 gün sonra  ay yolculuğunun ortasına yakın bir noktada apollo uzay aracında meydana gelen bir patlama sonucu hizmet modülünün oksijen stokları ve elektrik enerjisi yitirildi. Bunun üzerine mürettebat  Ay Örümceğini bir "cankurtaran sandalı" olarak kullandı. Patlamada komuta modülü sistemleri sağlam kalmıştı, fakat enerji sarfiyatını önlemek için Dünya atmosferine girmeden kısa bir süre önceye kadar kapalı tutuldular. Mürettebat Ay a inemedi,apollo 13 yolculuğu başarısız olmuştu, üstelik düşük sıcaklığa, susuzluğa ve elektrik kısıtlamasına dayanmak zorunda kaldılar, fakat uzay tarihinin en ilginç kurtarma operasyonu sayesinde dünyaya 5 gün 22 saat 54 dakika sonra sağ salim dönmeyi başardılar.Astronotlara bağımsızlık madalyası verildi.

Apollo 13 ün uzay yolculuğu NASA’nın en başarılı operasyonlarından biri olarak anılır.Bu olay Amerikan uzay merkezinin kendini ve uzay programlarını yeniden gözden geçirmesine neden olmuştur.

Apollo 8,uzay programının 2.görevidir. Apollo 8 sayesin de tarihte ilk kez insanoğlu bir başka gezegene 60 mil yaklaşmıştı.İlk kez ayın yakınına gidilmişti ve ilk kez insanoğlu dünyaya dışarıdan bakma fırsatını bulmuştu.

1969 yılının başlarında Apollo 9 ve 10 aya iniş için testlere başladı. Apollo 11, 16 temmuz 1969 da fırtlatıldı.İniş sırasında bazı sorunlar çıktı, inmek için güvenli bir yer bulunamadı çünkü yüzeyde kayalıklar vardı ama bir mucize gerçekleşti ve araç uzaya inmeyi başarmıştı.Böylece ay yüzeyine ilk defa insanlı iniş gerçekleştirilmiş oldu. İncelenmesi için Ay dan örnekler toplayarak görevlerini bitiren astronotlar Ay modülüne yeniden binerek  Ay dan ayrıldılar.

Apollo 12, 14 kasım 1969 da fırlatılmıştı.Yolculukta bazı sorunlar çıkmıştı.Yolculuk sırasında aracın elektrik sisteminde arıza çıkmıştı.Yolculuğun büyük ihtimalle iptali düşünülmüştü ama yapılan plan ve talimatlar sayesinde  oraya başarılı iniş yapılmış ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra dünyaya geri dönülmüştü. Böylece Apollo 12,  ikinci ay yolculuğunu gerçekleştirmiş oldu.

5 ay sonra  11 nisan 1969 da Apollo 13, ay yolculuğu için fırlatılmıştı.Bu uçuş sırasında sorunlar çıkmıştı.Kablolarda hasar tespit edilmiş, B bölmesinde güç sorunu yaşanıyordu.Dünyadan 200 bin kilometre uzaklıkta Apollo 13 arızalanmıştı.Astronotlar sorunun ne olduğunu tam saptayamadılar,sadece güç ve oksijen kaybettiklerini görüyorlardı.Daha sonra kumanda modülünün gücü kesilmek üzereyken astronotlar acil durum jeneratörüne bağlandılar ama buda ancak 1-2 saat dayanabildi. Aya yolculuk iptal edilmiş, aracın dünyaya geri dönmesi  için çalışmalar yapılmıştı. Ekip, uzay mekiğinde oksijensiz kalma tehlikesiyle Dünya ya geri dönmeye karar verir fakat uzay mekiği çok büyük hasar görmüştür ve enerjisiz kalmıştı.Nasa komuta merkezi kısıtlı enerji ile ekibi geri döndürmek için aralıksız olarak çalışmalarını sürdürür, daha sonra Ken Mattingly’nin de yardımıyla ekip Dünya ya gelmeyi başarır.

                  

 

                              Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1- Amerikan Uzay Merkezinin kendini ve uzay programlarını yeniden gözden geçirmesine sebep olan olay nedir?

2-Apollo 13 yolculuğu niçin iptal edilmişti?

3- İlk kez hangi yolculukla ayın yakınına gidilmiştir?

4- Apollo 15 yolculuğunun amacı nedir?

5-Ay yüzeyine ilk defa insanlı inişin yapıldığı yolculuk hangisidir?

6-Apollo 13 astronotlarına kim bağımsızlık madalyasını vermiştir?

7-Apollo 11 hangi tarihte fırlatılmıştı?

8-Apollo 11 in aya inerken zorluk yaşamasının nedeni nedir?

9-Apollo 13 dünyadan ne kadar uzaklıkta arızalanmıştı?

10-Mürettebatın Aya düşeceklerini zannedilen ama bir mucizeyle aya inmeyi başaran yolculuk hangisidir?

11-Kendilerine Kartal lakabını veren  astronotlar bunu hangi yolculukta belirtmişler?

12-Apollo 13 astronotlarını yönlendiren ekibin adı nedir?

13-Apollo 9 ve Apollo 10 yolculuklarının amacı nedir?

14-Apollo 15 hangi tarihte aya fırlatılmış ve hangi tarihte oraya ulaşılmış?

15-İnsanoğlunun dünyaya ilk kez dışarıdan bakabilme fırsatı kazanması hangi olayla gerçekleşmiştir?

                                                                                           

 

    EMRAH YARGI/FEN-4/003