Şimdiye Kadar Üretilen En Tehlikeli Silahların Antik Tarihteki Prototipleri 45 Dakika

Geçmişi insanlık tarihi kadar eski ve çok sayıda insanın ölmesine neden olan savaşlar yaşanmıştır. Bu savaşlarda her zaman bir tarafın diğer tarafa üstün gelme düşüncesi vardır. Taraflar bu düşüncelerini gerçekleştirmek için taktiksel veya tekniksel üstünlükler sağlama yolarına başvurmuşlardır. Bu üstünlükler savaş ortamında sergilendiğinde mağlubiyet kaçınılmaz olur ve savaş en az zayiatla kazanılmış olur. Çeşitli dönemlerde kılıç ok ve mızrak gibi silahlar kullanılırken yerini ateşli silahlara bırakmıştır. Bunun en güzel örneklerini sıralayacak olursak eski Çin’in icat ettiği silahlardan Ortaçağ Avrupa’sına kadar icat edilmiş silahları örnek verebiliriz.

13 yy da eski Çin ordusundaki mühendisler o zamanki en büyük zorlukla karşılaşmışlardır. Bu tarihi zorluksa Moğolların Çin’i işgal etmek istemesidir.13 yy da dönemin gelişmiş bir imparatorluğu olan Çin işgal edildiği taktirde Moğolistan çorak toprakları yerine Çinin bereketli topraklarının sahibi olacaktır. Ayrıca Çin’in büyük üretim sanayileri vardı. Buda Moğolların iştahını kabartıyordu ve Çin’e saldırmaya karar aldı. Bu savaşı geri püskürtüp galibiyeti elde etmek isteyen Çin ise yeni bir icat arayışına girdi ve dönemin en müthiş silahını icat ettiler. Bu icat ateşli bir silah olup çeşitli sistematik ana bileşenlerden oluşuyordu. İcat savaşta karşı tarafı en kısa sürede mağlup etmeyi sağlıyordu.

            Diğer önemli bir silahsa gece savaşlarını etkili kılmak için Osmanlı imparatoru Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan silahtır. Bu silahın tarihi hayat hikâyesi ise Fatih Sultan Mehmet’in Macaristan’ın Belgrat şehrini ele geçirmek için icat etiği ve savaşı bu icat sayesinde kazandığıdır. Bu silah Osmanlının gece hedefini görünür hale getirmiş ve üstünlüğünü sağlamıştır. Böylece Osmanlıda silah icattı tarihindeki yerini almıştır.

            Silah icat etme süreci devam ederken bu defa bir yenilikte 17 yy da ortaya çıkıyor. Bu yenilik İngiliz iç savaşında bir çığır açmıştır. Bu yenilik bir 90 kg lık gülleleri 100 metre uzağa ve 24 metre yükseğe fırlatan bir toptur. Bu top düşmana korku salan kalelerin duvarlarında büyük delikler açan bir silahtır. İngiliz kralı ve tebaası arasında çıkan savaş sonucu tebaanın kralın bir kalesini ele geçirmek için bu silahı kullanmışlardır ve sonuç başarıyla tamamlanmıştır.

            İcatlar artık savaştaki etkilik derecesi konuşulması yerine bu safer 1540 ta çeşitli efsaneler tarihteki yerini olamaya başlıyor bunlardan bir tanesi, top mermisi rüzgârı efsanesidir. Bu efsane bir topun insana değmeden nasıl öldürdüğü konu edinmektedir.

Konu edinilen en son icat ise en gelişmiş olan ve bir namlu yerine birden fazla namlulu ateşli toptur. Bu top tek ateşleme sistemine sahip, bir defada çok sayıda insanı öldüren ve savaşın en kısa sürede sonuçlanmasını sağlayan bir icattır. Böylece antik bir dönemi geride bırakıp modern bir dünya ortaya çıktı. Tarihi şekillendiren, savaşlarda kullanılan teknolojik silahlar oldu.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.      Dünyanın ilk ateşli silahının yapıldığı ana maddesi nedir?

2.      İlk silahı icat eden uygarlığın silahı icat etmelerinin sebebi nedir?

3.      Bütün tabancalarda buluna ana bileşenler nelerdir?

4.      İzli topun etkin olmasını sağlamak için ne tür taktik kullanılmış kimdir?

5.      İzli merminin işlevi nedir?

6.      17 yy da yapılan havan topunun İngiliz monarşisinin yıkılmasındaki etkisi nedir?

7.      Bir savaşta bir kaleyi ele geçirmenin en kolay yoları nelerdir?

8.      Havan topunun yapılış sebebi nedir?

9.      Bir top mermisinin görünür hiçbir yara bırakmadan birini öldürmesi mümkün mü?

10.   Tarihi savaşlara yön veren silahlar hangileridir ve isimleri nedir?

 

 

MEHMET EMİN AY FEN BİLGİSİ 4.SINIF