Antik Çağın Ünlü Doktorları Ve Tedavi Edenleri 45 Dakika

Eski tıbbın sırlarına binlerce yıl erişilemedi ama şimdi yeniden keşfediliyorlar.Unutulmuş metinlerin içinde şoke edici korkunç tedavilerin anlatıları gömülü.

    Antik keşifler yılanların,sülüklerin ve ölüm ışınlarının dünyasına giriyor.Hepside işe yaramış sırları ortaya çıkarıyor.En korkunç zehirden en yüksek voltajlı elektriğe kadar birçok şey ilaç olarak kullanılabiliyor.Antik keşifçiler bir çok tehlikeli ilacın sırrını ortaya çıkarıyor.

Korkunç tıbbın anlatılmamış hikayesi:

Eski doktorlar yüksek ateşten deliliğe kadar tüm hastalıklar için 2 litre Kan alırlardı. Kan akıtmanın en ünlü uygulayıcısı eski Yunanistan da yaşayan GALEN di.M.S 129 da doğan Galen’e mucizevi tedavi gücü nedeniyle tanrı gibi tapılırdı.Salgıların dengesini artırmak içinde şöyle bir varsayımı  vardı:eğer kan akıtırsan salgılar kendilerini dengeler.Galen hastalarını açmak için keser,neşter,makas gibi ürpertici çeşitli aletler kullandı.En önemlisi ise sülüktü.

Modası geçmiş bir tedavidir ama yeniden canlanıyor.Ancak eski korkunç tıbbın kullandığı yegane sürüngen sülük değildi.En şaşırtıcı tedavilerden biri de zehirli yılanlarla yapılırdı.Yılan iksirinin belli yararlarının olduğunu modern araştırmalar desteklemektedir.

      Eskilerin, yeni tıbbi tedavileri sürekli araştırıyor olmaları sayesinde su altının katillerinden biri tedavi mucizesine de dönüşmüştü.Tarihten bu yana insanlar ağrıya hükmetmek ve kontrol etmek istediler.Bunu akıl almaz acılara yok açan işkence aletlerinden, acıyı ortadan kaldıran sihirli yağlara kadar görebilmekteyiz.Roma da torpido adında olan bir elektrikli deniz müreni.İnsanlar sahile giderek ayaklarını bir torpidonun sırtına koyuyor, hastalıkları iyileşiyor ve ağrıları kayboluyordu.

İnkalarda doktorlar insan kafataslarını canlı canlı kesip açıyorlardı.İnkalar hiçbir toplumla temas kurmadılar ayrıca yazı da kullanmadılar.Kesilen kafatasının yerine zamanla yeni doku oluşuyordu.Ölen hastaların çoğu trampanasyondan değil sonrasındaki beyin enfeksiyonundan ölmüşlerdir.Tıbbın en önemli deney sahaları savaş meydanlarıdır.Ancak bugün Vietnam’dan Irak’a kadar uzanan savaş meydanlarında 2bin yıl önce roma imparatorluğu döneminde icat edilen tekniklerin pek azı kullanılmaktaydı.Selcus isimli bir cerrah neşterin,klempin,çengelin nasıl kullanılacağını anlatıyor.Çok şaşırtıcı ama bu tarifler ameliyatlarda bu günde kullanılır.

      Antik keşiflerde izlediğimiz bu deneyler ağrı,travma ve insan anatomisinin geçmişte sandığımızdan çok daha ileri olduğunu kanıtladı.Sülüklerden,yılanlara,torpidolara kadar korkutucu olan tedaviler günümüzde artık ilkelce değil bilgece geliyor.

Bugün gittiğimiz her hastanede kurtarılan her hayatta tarihin ilk doktorlarının yaptığı öncü çalışmaların çok büyük payı bulunuyor.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.Tarihin en tuhaf kafa yaralarından birinin tedavi için bir prensin ameliyatında kullanılan alışılmamış cerrahi alet nedir?

2.Sülüklerin benzersiz kan emme gücü hayat kurtarmakta nasıl kullanılıyordu?

3.Galen’in tıptaki kuramı nedir?

4.Romalılar akuvatik bir ışın tabancası olan torpidoyu anestezik silaha nasıl dönüştürmüşlerdir?

5.İnka cerrahları kırılan kafalara nasıl bir tedavi yöntemi bulmuşlardır?

6.Trepanasyon ne demektir, nasıl yapılır?

7.Yılan iksiri hangi hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır?

8.Tarihte ilk askeri sıhhiyeciler kimlerdir?

9.Selcus kimdir gösterdiği tekniklerin hangileri günümüzde hala kullanılmaktadır?

10.Eski Yunanistan da yılan zehri hastalara nasıl uygulamıştır?

11.İnka cerrahları hastalarını kesin ölümden kurtarmak için kafa taslarını nasıl deliyorlardı?

12.Modern tıpta kullanılan hangi teknik ve yöntemler antik çağlardan günümüze kadar gelmiştir?

13.Zehirli yılanları tedavide kim kullanmıştır?

 

 

 

                                                                          EZELHAN ŞELEM BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 3.SINIF