Kaybolmuş Paha Biçilmez Antikalar  30 dk
      Aziz Stefan’ın tacı gücü, hakimiyeti ve tarihi simgeleyen bir taçtı. Yeni oluşan Macaristan ulusunun ilk kralının giyecek bir tacı yoktu ve papa 2. Sylvester ona bir taç gönderdi. Bu taçta Hz. İsa ve sekiz havarisinin figürleri bulunuyordu ve bu taç ile Stefan MS.1001 yılında Macaristan’ın ilk kralı oldu. Yetmiş üç yıl sonra Bizans komşusu olan bu devlete dostluk simgesi olarak bir taç gönderdi. Macaristan kralı sahip olduğu bu iki tacı birleştirdi ve tacı korumadan sorumlu iki askere tacı teslim etti.1945 yılında taç Sovyet kontrolüne geçmemek için Amerika’ya verilecekti ancak taç bir kutu içinde olduğu söylenerek Birleşik Devletler ordusuna verildi. Oysaki taç bir varil içinde toprağa gömülmüştü ve sonradan yeri söylenerek Nouks Kalesine kilitlendi.1977 yılında Jimmy Carter Beyaz Saray idaresine geçti ve tacı geri verdi.1 Ocak 2000 yılına kadar Budapeşte Ulusal müzesinde halkın ziyaretine sunuldu daha sonra Macaristan parlamentosunda yer almaktadır. Antakya kasesi olarak bilinen kase İncil’e dayalı bir hikaye olup 1908 yılında Arap işçilerinin yaptıkları kazılarda Antakya’da bulunmuştur. Fehim Kucakçı bu gümüş kasenin dıştaki oymalı kısmının bir dini işçiliği olduğunu görmüş ve İsveçli antropolog Gustav
Heinz’ı getirmiş. Kasenin 6. Yüzyıla ait olduğuna karar verildi ve dıştaki süslemeler Hz. İsa’nın son akşam yemeğine işaret ettiğine içteki kasenin ise kutsal kase olduğuna inanıldı. Kasenin özel güçleri olduğuna inanıldı ve bununla ilgili gümüş kase isimli roman yazıldı. Kase Newyork’ta Cluster müzesine satıldı ve kase 4. Yüzyıl erken Hıristiyan dönemine aitti. Bir gün bir güvenlik görevlisi kasenin 7 cm yükseldiğini görmüş ancak bu olayın bir mucize değil alarm sisteminin elektriğindeki sorundan ileri geldiği anlaşıldı ve Antakya kasesi Metropolitan müzesinde korunmaktadır. Rubens vazosu M.S 350 yılında ressam Peter Poul Rubens’in eseridir. 1620 yılında bir deniz kazasında kaybolmuş 200 yıl sonra yeryüzüne çıkmıştır.
      
Amber çam ağacının özünün fosilleşmesiyle toprak altında bulunan altın renkteki maddedir ve Rusya kralı I. Freddy’nin hazine odasında çok fazla bulunuyordu. 1699 yılında sarayın çalışma odasında amber kullanıldı, Freddy’nin ölmesiyle bu yapım durduruldu. Yeni kral Frederick William oldukça tutumlu bir kraldı bu odayı istemedi odayı Rus çarı büyük Peter’e 55 asker karşılığında verdi. 18 kutu 8 arabayla getirilen amber oda Peter’in savaşlarla çok meşgul olması nedeniyle mahzenlerde gömülü kaldı. Elizabet tahta geçince resmikabuller için yapılan odada bunu kullandı fakat 1755 yılında bir kez daha amber oda taşındı. Burada yapılan odada amber mozaiğe ihtiyaç vardı fakat bunun yerine 4 parça İtalyan mozaiği kullanıldı ve 200 yıldan fazla Katerina sarayında duvarları süsledi. 1941 yılında Naziler Rusya’yı talan ettiler amber odayı Almanya’ya kurdular. 1944 yılında Almanya ağır bir şekilde bombalandı saray müzesi müttefikler tarafından yakıldı. Odanın tüm kalıntıları ödül avcıları ve Rus KGBS’inden kaçırıldı taa ki 1997’de Almanya’da satışa çıkarılıncaya kadar. 2000 yılında Alman kültür bakanlığı bir törenle Rus hükümetine geri verdi.
     
Skont taşı olarak bilinen taşa kader taşı da denmektedir. İncil’e göre Hz. Yakup bu taşa başını koymuş ve rüyasında cennete ulaşan bir merdiven görmüş ve Yakup’un yastığı olarak biliniyordu MS.6.yy İskoç kralları bu kayaların üstünde işe başlarlarmış.1296 yılında İngiltere Kralı İskoçya’yı kuşattı kraliyet mücevherleriyle kader taşını aldı ve taşı manastırda yapılan özel kürsüye koydu. Taç giyme kürsüsü olarak bilinen bu kürsüde 700 yıl boyunca krallar taç giydi. Bir noel arifesinde yirmi beş yaşındaki İwen gizlice manastıra girmiş ve taşı almaya çalışırken yere düşürüp kırmıştı. Taşı arabada bekleyen Keyy ile İskoç sınırlarına ulaştırmayı başarmışlar ve harç ile birleştirmeye karar verdiler bu sırada Kral 6. Coure çok hastaydı yerine geçecek olan Elizabet bu taşın üzerinde taç giyecekti ve bunun için tacın geri getirilmesi gerekiyordu ve taç otoritelere teslim edildi. Bu manastırda 1320 yılında İskoç bağımsızlık deklarasyonu imzalandı. 1990’lı yıllarda eski düşmanların arası yumuşadı ve 1996 yılında taş geri verildi. İskoçya Edimburg Kalesinde sergilenmekte.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.
1. İlk Macar kralının tacı neyin simgesiydi?
2. Kralın tacının özelliği nedir?
3. Beyaz sarayın başına geçen hangi idareci tacı Macaristan’a geri vermek istedi?
4. Gümüş kase nerede bulunmuştur?
5. Kasenin iç ve dış kısımlarının hangi özelliği olduğuna inanıldı?
6. Amber nedir ve hangi kralın hazine odasında fazlaca bulunuyordu?
7. Amber oda hangi kral zamanında Rus çarına ne karşılığında verildi?
8. Kader taşının İncil’deki hikayesi nasıldı?

                                                                                                        07010002009  Özlem Sütçü
                                                                                              BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 3.SINIF 2009