Amazon Nehri Boyunca Öldürmeye Programlı Hayvanlar

Filmde nehirlerde avlanan ve avlayan hayvanlar anlatılmaktadır. Bunlardan pirana balıkları, somon balıkları, sinekler ve yaban öküzlerinden bahsedilmekte ve avlanma şekilleri anlatılmaktadır.

 Pirana balıklarını su samurları avlamaktadır. Su samurları nehir hayvanları olup vücutları yüzmeye oldukça uygundur. Avlama özelliklerin,i bıyıkları ile algıladıkları söylenmektedir. Balıkları hem bulup hem kovalamakta oldukça ustadırlar. Su samurları suya dalış yaparak piranaları yakalamakta ve piranaların keskin dişlerinden korunmak için önce başlarını yerler. 

Filmde ayrıca döllenmiş yumurtalarını Alaska’ daki nehirlere bırakıp dönen soman balıklarının dalıcı kuşlar ve ayılar tarafından avlandıkları anlatılmaktadır. Dalıcı kuşlar oldukça sık tüylü olup dalış esnasında hava kabarcıkları oluşturdukları için ıslanmamakta ve su altında kanatları sayesinde yüzerek avlanmaktadırlar. Bunun yanı sıra ayılar da kış uykusuna yatmadan önce gerekli protein ve yağlar için soman balıklarını avlamakta bunun için güçlü pençeleri ile ya su kenarında yada suyun içinde av pozisyonunda beklemektedirler. Somon balıklarını avlayan ayılar bu sayede zor geçen kışı atlatabilmektedirler.

Avlanan hayvanlardan bazıları ise Afrika yaban öküzleridir. Bunlar ise su ihtiyaçlarını gidermek için nehirlere yaklaşmakta ve düzenli olarak su takviyesi yapmaktadırlar tabi bu sırada tehlikeli olan timsahlar tarafından avlanmaktadırlar.  Timsahlar yassı vücutları ve tam açılabilen ağız yapıları ve keskin tutucu dişleri sayesinde avlarını su içerken yakalamakta ve parçalara ayırarak yemektedirler. Nil timsahları avlarını suda boğarak öldürmektedirler.

Avcı hayvanlardan bazıları da balık kartalları olup nehir üzerinde uçarlar ve balık avlarlar. Keskin görme duyuları sayesinde bizden yaklaşık 8 kat daha iyi görürler ve pençeleri sayesinde avlarını kavramakta ve keskin gagaları ile balıkları yemektedirler. Balık kartalları avlarını tespit ettikten sonra süzülerek aşağıya yaklaşmakta ve avlarına yaklaştıklarında yavaşlayarak ayaklarını avlarına doğru aşağı indirmekte ve pençeleriyle yakalamaktadırlar. Kendi ağırlıkları kadar olan balıkları avlayabilirler.

Bir diğer öldürmeye programlanmış hayvan ise okçu balığı olup sinekleri avlamaktadırlar. Okçu balıkları damaklarında bulunan özel bir oluğa dillerini sıkıştırırlar ve solungaçları kapandığında oluktaki su buruna itilir dilin ucu valf görevi görerek suyu fırlatır bu şekilde avlarını keskin nişancılar şeklinde vurmaktadırlar. Suya düşen avlarını hızlı bir hareketle yutmaktadırlar.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

1.Piranaların avcıları kimlerdir? Ve avlanma tekniklerini açıkla.

2.Dalıcı kuşların önemli fiziksel özellikleri nelerdir?

3.Nil timsahlarının avlanma şeklinin diğer timsahlardan farkı nedir?