AYIN VE DÜNYANIN OLUŞUM HİKÂYESİ VE AY ÇEKİMİNİN FİZİKSEL VE ZİHİNSEL İLİŞKİSİNİN BİLİMSEL İLİŞKİSİ. 44 dk.

         

          Bu film de bilim adamları ayın oluşumu ve dünyaya etkisini anlatmaktadırlar.

          Yapılan araştırmalara göre gezegenimizin etrafında on adet göktaşının döndüğünü kanıtladı. Bunların bazıları göktaşları bazıları Apollu mekiğinin parçaları biri ise aydır. Ay muhteşem görünümüyle çok uzun yıllar önce oluştuğu sanılmaktadır. Bu konuda çeşitli teoriler ortaya atılsa da aya yapılan ilk seyahat bu sorulara bir çözüm bulabildi. Aydan getirilen taş parçaları incelendiğinde bu soruya kesin cevap bulunabilindi. Artık bilim adamları ayın oluşumu ile ilgili sadece bir teoriyle ilgileniyorlar oda ayın bir patlama sonucu oluştuğudur. Nitekim incelenen taşlar bunu göstermiştir.

          Bilim adamları ayın ilk başlarda dünyaya çok yakın olduğunu ileri sürmekteler. Bunun sonucunda ay bir sürü asteroitin çapmasına neden oldu. Ayrıca başka gezegenlerden gelen gök taşları dünyaya çarpmak için geliyorlardı fakat ay o dönem bir kalkan görevi görüyordu ve şu an yüzeyinde olan meteorlar bu sebepten oluşmuştu. Bazı bilim adamları dünyanın oluşu mu ile ilgili kanıtlarının ayda gizli olduğunu ileri sürdüler. Çünkü dünyanın ilk zamanlarında dünyadan aya meteor gönderildiği ileri sürülüyor. Şimdi eğer o taşlardan bulunsa dünya ile ilgili sorular cevap bulacaktı. Fakat şimdiye kadar bir şey bulunmadı.

          Yapılan araştırmalar ayın dünya üzerinde çok fazla etkisi olduğu yönündedir. Ayın sebep olduğu gel-gitler; bu gel-gitler özellikle dünya üzerindeki hava olaylarını da bire bir etkilediği ileri sürülmekte. İlk oluşum zamanında ay çok yakınken bunun etkisi ispat edilmiştir. Bir diğer teori ise ay dolunay iken insan psikolojisine etki ettiği yönün de. Amerika da yapılan araştırmada ilk başlarda böyle bir şeye rastlanılmıştır. Ama şimdi böyle bir durum söz konusu değil. Ayrıca ayın dünyada volkanların oluşmasına sebep olduğu ileri sürülmektedir. Ayrıca depremlere de sebep olduğu ileri sürülmektedir.

          

      AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 1. Ay nedir ve nasıl oluştu?
 2. Ay oluşumunda meydana gelen patlamanın şiddeti ne kadardır?
 3. Eksen eğikliği nasıl oluştu?
 4. Eksen eğikliğinin faydaları nelerdir?
 5. Göktaşları neden aya ve dünyaya çarpıyor?
 6. Ay’ın hareketinin DNA ya etkisi var mı?
 7. İlk zamanlarda gün oluşumu kaç saatti?
 8. Ay’ın insan psikolojisine etkisi var mıdır?
 9. Dolunay zamanı dünyada neler olur?
 10. Ay’ın volkanlara ve depremlere etkisi nedir?
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)