>

                                                              Afrika’nın Doğal Kabilelerinden Wodaabe Göçebe Kabilesinde Erkek Güzellik Yarışması Töresi 47dakika

     Bugün sizlere dünyanın farklı coğrafyasında yaşayan sıra dışı insanların yaşam koşulları ve törelerinden söz edeceğim. Sahra çölünün güney taraflarında dünyanın en sıra dışı kabilelerinden biri yaşıyor. Komşuları tarafından küçümsenen düşmanca bir doğada hayatta kalma mücadelesi veren bir kabile. Wodaabe kabilesi. Ama Wodaabe göçebeleri için güzellikte en az hayatta kalmak kadar önemlidir. Her yıl çölün çeşitli yerlerinden göçmenler benzersiz bir yarışma için toplanır ve yarışmacılarda erkek. Kadınlar sevgililerini sıra olmuş bu erkeklerden seçerler.

     Wodaabe göçebeleri eskilerden kalma yaşam tarzlarını kentsel alandan uzak bir şekilde sürdürmektedirler. Batı Afrika’nın Sah-el bölgesinin Niger alanında yaşamaktadırlar. Niger in ancak yarısı yaşam alanına müsaittir. Göçebe bir yaşam tarzına sahiptirler. Wodaabeler bu sert doğa koşulları altında geçimlerini çobanlıkla sağlarlar. Ve zamanlarının çoğunu hayvanlar için yeni otlak alanlarını bulmakta geçirirler. Çöl hayatı oldukça pis ve yorucu olmasına rağmen Wodaabeler dünyanın en güzel insanları kendilerinin olduğuna inanırlar. Makyaj yapmak onların etnik kimliklerinin bir parçasıdır. Aynı zamanda kadınları etkilemek içinde yaparlar. Özellikle yıllık erkek güzellik yarışmasında kadınların dikkatini daha iyi çekmek için…

     Göçebe yaşam tarzları ve hayvanlarıyla kurdukları özel bağla gurur duyarlar. Wodaabe kadınları evliliklerinde nispeten özgür sayılırlar. Çünkü evliliklerinde mutsuz olan kadınlar başka bir kocayla kaçabilirler. Wodaabeler Wodaabe olarak kalabilmek için davranış ve görünüşleri ile katı kurallara uymak zorundadırlar. Kadınlar saçlarını bölümlere ayırıp ön tarafına yaşlanınca kesebilecekleri bir topuz yaparlar. Erkekler ise saçlarını farklı şekillerde örerler ve yaşlı olsalar bile genellikle gözlerinin altları boyalı olur. Çocuklar henüz bebekken yüzleri jiletle kesilir ve yüzlerine dövme yapılır.  İşte bunlar Wodaabe olmanın zorunlu katı kurallarıdır. Wodaabeler Afrika’daki son göçebe toplumlarından birisidir. Kentleşmenin oluşmasıyla tarımın gelişmesi geçmişten süregelen yaşam tarzlarını tehlikeye atmaktadır. Wodaabe törelerinden en önemlilerinden birisi ‘Erkek Güzellik Yarışması Töresi’dir. Bu yarışma Wodaabeler için yılın en önemli olaylarındandır. Yarışma 7 gün 7 gece sürmektedir. Bu süre boyunca farklı gruplardan gelen faklı kadınlar ve erkekler bir araya gelme ve birbirlerini görme şansı bulurlar. Erkekler yarışma alanında ilk danslarını sunarlar bunun yanında da kendilerine özgü yeteneklerini sergilerler. Seçilen erkekler buluşmak için anlaşırken seçilemeyen erkekler ise gecenin sonuna kadar dans etmeye devam ederler. Bir hafta sonunda yarışma sona erer ve herkes kaldığı yerden yaşamına devam eder. İşte Wodaabeler in hayatta kalma ve güzellik mücadelesidir.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Mevcuttur.

1.Batı Afrika’daki Sah-el bölgesi neresidir?

2.Niger de yaşayan kaç Wodaabe insanı vardır?

3.Wodaabe erkeklerinin katılacağı güzellik yarışması nerede düzenlenecek?

4.Wodaabeler de aşkla kurulan evliliğe ne denir?

5.Koobgal evliliği nasıl gerçekleşir?

6.Semteende ne demektir?

7.Wodaabe kültüründe birçok tabudan en ilginç olanı hangisidir?

8.Wodaabeler de Togu ne anlama gelmektedir?

9.Wodaabeler de hangi günlerde yola çıkılmaz?

10.Doğaüstü varlıklardan olan cinleri Wodaabeler de kimler görebilir?

11.Erkeklerin makyaj yapmada kullandıkları malzemeler nelerdir?

12.Wodaabeler de olgunluk yaşı kaçtır?

13. Wodaabe ne anlama gelmektedir?

Oğur ABAY EĞİTİM BİYOLOJİ 3.SINIF 2010