Orman Yangınını Nasıl Kontrol Edilir ve Durdurulur  45 dakika

        Kuzey Kaliforniya’daki Henry Coe State Parkıda çıkan yangın da 120m boyundaki alevler ve 70C varan sıcaklıkta itfaiyecilerin çalışmaları takdir edilecek türden.  48.000 dönüm alan kül oldu.

        Kaliforniya da çıkan yanında 1 saatte 200 dönüm ormanlık alan kül oldu. Yerel itfaiyeciler yangını kontrol altına alamadılar. Cal itfaiye bir karar veriyor bu yangını eyalet çapında bir acil durum ilan ediyorlar, Acil Durum Komuta Ekiplerini harekete geçidiler. Komuta ekipleri eyaletin 4 tarafından destek ekipler çağırdılar. Yangına müdahale etmek için önce iyi bir hareket plana ihtiyaçları vardı.       Park alanı meşe ağaçları ve kurumuş otlardan meydana geliyor olması yangının hızını artırıyor. Cesurca ama bir o kadar da akıllıca bir karara varıyorlar. Ateşe Ateşle karşılık verilecektir.

       Park alanının dik yamaçlardan ve sarp yollarından dolayı motorlu taşıtlarla müdahale edemezlerdi. Yangının etrafına bir hat oluşturarak yangını yavaşlatmayı düşündüler.   Bu hattın iç tarafını kontrollü bir şekilde kendileri yakacaklardı. Buna yangının etrafına kutu yapmak adı veriliyor. Zamanında bu hat birleştirilemezse alevler hattı aşacak ve 3.000 dönüm belki daha fazla olan başka bir kutu yapmak zorundalar. Ekipler sorumlusu itfaiyecilere grafikler vermeye başlıyor. Ekip ve ekip başkanları belirleniyor. İlk önce bir kamp alanına ihtiyaçları var ve burada A’dan Z’ye her şey var. Ekipte 1000 itfaiyeci ve Kaliforniya hapishanesinden bu iş için eğitim görmüş, cezası 5 yılın altında ve iyi hal gösteren 800 mahkûm bulunmaktadır. Bunun yanında 100 itfaiye aracı 20 dozer 5 helikopter ve bir uçak destek verecektir.  Alevler yapılan ilk hattı aştı.  Kaliforniya’nın kuzey kesiminde bir başka yangın haberi geldi.  İstenilen destek ekiplerin gelmesi artık daha zor oldu.

       NASA Mühendisleri yeni bir deney programladılar. Kodifiye edilmiş bir hava kuvvetleri casus araçlarını yangın keşif olarak kullanıyorlar ısıyı algılayan kameralara sahip olan bu uçaklar binlerce metre yüksekten ve 20 saat boyunca görüntü aktarıyor.

       Telsiz trafiği yüzünden frekans sektiğe uğruyor. Burada iletişim hattı çok önemlidir.  4 gün sonumda yangın kontrol altına alındı. Son işlem olarak soğutma ve temizleme işlemi yapılıyor. İtfaiyeciler yanmış alanı Ayın yüzüne benzetiyor.  Bilânço 10 milyon Dolar, yangının çöp yakmaktan çıktığı düşünülüyor. Sıradan gözler için yangının etkileri yok edici nitelikte, ama Çevre Bilimci Corc Gry için bu yangın illerde oluşacak bir şeylere işaret eder. Bu parkta yaklaşık 15 yılda bir yangın çıktığı yapılan araştırmalarda belli olmuştur.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.       Alev kıran nedir?

2.       Bir yangında nelere dikkat edilmelidir?

3.       Ekip çalışmasının ne gibi yararlar vardır?

4.       Orman yangınlarının zararları nelerdir?

5.       Teknolojiyi bu alanda ne kadar kullanabiliriz?

6.       Orman yangınlarının yararları varımıdır?

7.       İtfaiyecilerin kıyafetlerinin özelikleri nelerdir?

8.       Orman yangınlarına müdahalelerinde karşılaşılan zorluklar?

9.       Orman yangınlarına müdahalelerinde hareket planının yararları?

10.   İnsansız casus uçakları orman yangını söndürmede nasıl kullanılır?

                                 Mehdi BİNİCİ Fen Bilgisi Öğretmenliği 4. sınıf