VII.UYGULAMA:PowerPoint Sunu Aracını Kullanmayı Öğren Uygulaması

Amaç; öğrencinin Sunu Aracını(PowerPoint)  aracının temel gereçlerinin farzlarını kullanım alanlarını uygulamalı tanımak ve bu konudaki zihinsel ve nesnel becerilerini-reflekslerini geliştirmektir. Bu uygulamanın veriliş nedenlerinden biride özellikle materyal geliştirmede kullanılan bu sanal kitap aracın öğrenciye sıkıntı vermeden-sıkmadan temel-farzları gerekçeleriyle özlü-tam ve zevkli bilgi bütünlüğünü öğrenciye  kazandırmaktır. Öğrenci bu dosya uzantısı ile çalışmadan-kullanmadan-link atmadan önce o ..uzantılı dosyayı ne amaçla kullanacağını, hedefine ulaşmak için; ilave  edeceği düzenleme ile ilgili sonuçları saptamak ve uygulamayı sonuçlandırmak için;hangi gereçleri sırasıyla nasıl kullanacağına karar vermek. Bilemediklerini nasıl ve hangi kaynaklardan edineceğini öğrenmesidir.


Özgün Ortamda Sanal-Nesnel Araçlarla Çalışırken İzlemesi Gereken Olası Yöntem. Öğrenci Bilmediklerini Nerden? Nasıl Öğrenmeli?

1-Neyi İstediğini Tasarla ve Bil2-Amaca ulaşmak için nelere gereksinim var? 3-Yapılacak çalışmada seçilecek araçların çalışma önceliği sırasını bil. 4-Bilmediklerini;
A-Kılavuz CD’lerden, (Size verilen FlipAlbum Kılavuz CD’lerinden)
B-İnternetteki Sunu Aracıyla(PowerPoint) ilgili arama yaparak bilgi edinin.
C-Bir bilene sor öğren (Ders hocanızdan, konunun uzmanından veya arkadaşlarınızdan…vb)
D-Deneyerek öğren çalışmaya başla.(Derste size öğretilen;bildiklerinden emekle “çorap söküğü yöntemiyle” bilmediklerini sindirerek öğren yöntemini uygulayın)
E-Aracın yardım dosyasından(help), varsa  kılavuz kitapçığından bilgi edinerek eksiğini tamamlamak ve problemini çözmek.

Önemli not;Bu çalışma sayfası sizde kalacağı için, sınavda yardımcı olması amacıyla ilgili boş yerlerine ve sayfanın arkasına;  okuyunca doğru anlayacağınız  ve  hatırlayabileceğiniz şekilde önemli cümlelerle dikkatlice ve temiz-okunaklı doldurunuz veya notlar alınz.Bu sayfa ile uygulama sınavına alınacağınız için lütfen sınava kadar kayıp etmeyiniz. Bu Sayfada Öğretilen Her Şeyinden Sorumlusunuz.

 

1- Slayt Panosun da  Çerçevelerin Dışına Boşalan yada Gri Alan Üzerinde Sağa Tıkla Yada Ekle/Yeni Slayt-CTRL+M'YE 7 kez tıklayın ve 7 Yeni Slayt Panosu ilave et

 

 

 

 

 

 


2- Slayt Panosun da  Çerçevelerin Dışına Boşalan Üzerinde Sağa Tıkla Yada Seç Biçim/Slayt Düzenini Tıkla Amacına En Uygun Slayt Düzenini Seç (Tüm Slaytları Seç ve Slayt İçeriğindekilerden Başlık, Metin 2 İçerik olanını Tıkla)

 

 

 

 

3- Slayt Panosun da  Çerçevelerin Dışına Boşalan Üzerinde Sağa Tıkla Yada Seç Biçim/Slayt Tasarımını  Tıkla Amacına En Uygun  Slayt Düzenini Seç

 

 

 

 

 

4- Slayt Panosun da  Çerçevelerin Dışına Boşalan yada Gri Alan Üzerinde Sağa Tıkla Yada Biçim/Arka Planı Tıkla Amacına En Uygun  Arka Planı  Seç

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5- 1 Slayda Slayt Düzenindeki Başlık ve Çerçeve Seçeneklerinden Amacınıza En Uygun Başlık ve Çerçeve Sayını Seçin ve Tıklayın slayt üzerinde istenen taslaklar belirecektir.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6- Slayda Şu Yazıları Yazın ve Her Birine Link Atın;
A-1. Slayda Metin Kısmına Resim Yaz 2. Slayda Metin Kısmına Film Yaz 3. Slayda Metin Kısmına Ses Yaz 4. Slayda Metin Kısmına Yazı Yaz ve her birisinin üzerine gelin imleçle işaretleyin.
İmleçle işaretli kavramın üzerinde sağa tıklayın, Köprü (Geçerli Klasör)/Masa Üstü/Photoşopu Öğren
B- Her slaydın içerik kısmına sırasıyla tıkla
1. Slayda Ekle Dosyadan/dosyadan/masa üstü/ Photoshop Öğren Resim aç
2. Slayda Ekle Dosyadan/dosyadan/masa üstü/ Photoshop Öğren Film aç
3. Slayda Ekle Dosyadan/dosyadan/masa üstü/ Photoshop Öğren Ses aç
4. Slayda Ekle Dosyadan/dosyadan/masa üstü/ Photoshop Öğren aç
5. Slayda Ekle Dosyadan/dosyadan/masa üstü/ Photoshop Öğren Resim aç
.


 

 

 

 

 

 7-Çerçeve İçindeki Yazıların Üzerine Gel Gerekirse İlgili Kelime Ve Cümleyi Seç Sağa Tıkla Köprüyü Seç İstediğin Belgeye, Slayda veya İnternet Adresine Link At 

 

  

 

 


8- Sol Alt Köşedeki Kutucuklara Bas ve Slaydı İzle , Gerekirse;1, 2, 3, …7 Maddeleri Amacına Daha Uygun Yeniden Düzenle.

 

Önemli Not;Belgelerime kayıt etiklerinizi mutlak siliniz.Sanal araçlar  başka sınıflar tarafından da kullanılacağı için  bu sorumluğu yerine getirmeyen öğrencinin davranışı notuna yansıtılacaktır.  

Prof. Dr. Nasip DEMİRKUŞ, 2009