VI:UYGULAMA -Photoshop Grafik Düzenlme Sanal Aracı  Kullanmayı  Öğren Uygulaması
Amaç;
öğrencinin, Photoshop Sanal Grafik aracının temel gereçlerinin farzlarını ve kullanım alanlarını uygulamalı tanımak ve bu konudaki zihinsel ve nesnel becerilerini-reflekslerini geliştirmektir. Bu uygulamanın veriliş nedenlerinden biride özellikle materyal geliştirmede kullanılan bu grafik aracın öğrenciye sıkıntı vermeden-sıkmadan temel-farzları gerekçeleriyle özlü-tam ve zevkli bilgi bütünlüğünü öğrenciye  kazandırmaktır. Öğrenci bir görüntü ile çalışmadan önce o görüntüyü ne amaçla kullanacağını, hedefine ulaşmak için;görüntüdeki eksikleri veya ilave  edeceği düzenleme ile ilgili sonuçları saptamak ve uygulamayı sonuçlandırmak için;hangi gereçleri sırasıyla nasıl kullanacağına karar vermek. Bilemediklerini nasıl ve hangi kaynaklardan edineceğini öğrenmesidir.

 

Özgün Ortamda Sanal-Nesnel Araçlarla Çalışırken İzlemesi Gereken Olası Yöntem. Öğrenci Bilmediklerini Nerden? Nasıl Öğrenmeli?
1-Neyi İstediğini Tasarla ve Bil 2-Amaca ulaşmak için nelere gereksinim var? 3-Yapılacak çalışmada seçilecek araçların çalışma önceliği sırasını bil. 4-Bilmediklerini;
A-Kılavuz CD’lerden, (Size verilen Photoshop Kılavuz CD’lerinden)
B-İnternetteki Photoshop sitelerinden; http://www.webdersleri.com/index.asp
C-Bir bilene sor öğren (Ders hocanızdan, konunun uzmanından veya arkadaşlarınızdan…vb)
D-Deneyerek çalışmaya başla.(Derste size öğretilen;bildiklerinden emekle “çorap söküğü yöntemiyle” bilmediklerini sindirerek öğren yöntemini uygulayın)
E-Aracın yardım dosyasından(help), varsa  kılavuz kitapçığından bilgi edinerek eksiğini tamamlamak ve problemini çözmek.

Önemli not;Bu çalışma sayfası sizde kalacağı için, sınavda yardımcı olması amacıyla ilgili boş yerlerine ve sayfanın arkasına;  okuyunca doğru anlayacağınız  ve  hatırlayabileceğiniz şekilde önemli cümlelerle dikkatlice ve temiz-okunaklı doldurunuz veya notlar alınz.Bu sayfa ile uygulama sınavına alınacağınız için lütfen sınava kadar kayıp etmeyiniz. Bu Sayfada Öğretilen Her Şeyinden Sorumlusunuz.
1

Camlı Tarayıcıdan;TMA, Işık Kutusu Aksamları Kullanılarak Çekilen ve Bilgisayardaki (Photoshop Öğren Klasöründeki) Kusurlu Hazır Görüntülerle İşlem Yapılacaktır.

-File/Open/Masa Üstü/Photoshopu Öğren/ yada Windows/File Browse’yi seçiniz. “Işık Yetersiz ve Gereksiz Alan” isimli resmi tıklayınız


0-Yeniden Boyutlandır ve Görüntüyü Döndür; Image / Image Size(boyutlandır) incele ve Görüntü ebatlarının yazılan CM’lerini yarısına düşür veya artır değişikler konusunda ders hocasını izle- Image / Image Rotate (döndürmek) dene çevir.


1-Kırp; Soldaki Küçük Panodaki İkonlardanCrop Tool aracını Kullan ve Enter’a bas sonra Ctrl+Z’ye bas

   

2-Işıklandırma; Image/ Adjustments/Levels, Curves yada önce Ctrl+L bas gelen ekranın ne anlama geldiği konusunda ders hocasını izle , aynı işlemi Ctrl+M bas yine ders hocasını izle

 

 

 

3-Alanı Kement(Lasso) Tipleriyle Seç ve Çalış, Soldaki Küçük Panodaki İkonlardan Lasso,Polygonal, Magnetic, araçlarını sırasıyla kulanın ve belli bir alan seçin. Sonra bu alanı ;a-boya fırçası ile reklendirin, b-ışık ayarı yapın(Ctrl+L)…vb yapılan işlemden sadece seçili alanın etkilendiğini fark edin.

 

 

 

4-Seçili Alanı Taşı: Yandaki Araç Panosunda En Üstte Oklu-Haç İkonuna Bas;, Sonra, Seçili Alanı Yerini (Oku BasılıTut) Değiştir.

 

 

 

   

 

 

5-Seçili Alanı Tamir Et ve Fırçayı Amacına Uygun Boyutlandır; Görüntüdeki Yaralı Alanı Uygun Lasso ile Seçiniz Sonra Yandaki Araç Panosunda Anahtar Kilit İkonu seçin(Clone Stamp) ve Tekniği Uygulamak İçin ders Hocasını İzleyiniz.

 

 

6-Geometrik Şekilleri Çalış; Yandaki Araç Panosunda T İkonun 1Sıra Altında Rounded-Rectangular - Line-Elipse-Poligon-Costum Sape Tool;Line Çizgi ikonuna basın ekranın en üst satırındaki değişiklikleri izleyin, başka bir ikona basın üst satırı izleyin. Sonra tekrar çizgiye basın ders hocasını izleyin gereken teknikleri öğrenin ve uygulayın.


 

7-Netlik Yap; Filter/Sharpen/Sharpen Edge yap. 10 kez bu işlemi peş peşe yap ve ne anlama geldiği konusunda ders hocasını dinle.

 

 

   

   

   

 

8-Yazı (T) Çalış, Punto Değiştir ve Renklendır; Yandaki Araç Panosunda  T ikonuna Basın; Yukarıda Font;MS Sans Serif Seç


 


9-File/Save for Web; Dosya Boyutları ve Açılma Sürelerini İncele. Dersa Hocasını İzle

 

 

Önemli Not; Belgelerime kayıt etiklerinizi mutlak siliniz.Sanal araçlar  başka sınıflar tarafından da kullanılacağı için  bu sorumluğu yerine getirmeyen öğrencinin davranışı notuna yansıtılacaktır.

Prof. Dr. Nasip DEMİRKUŞ, 2009